MM 2022 jõujooned: milline tiim on hetkel suurim soosik ihaldatud karikale?

Vähem kui kaks kuud on jäänud selleni, kui Kataris pannakse pall mängu senise jalgpalliajaloo kõige eriskummalisematel maailmameistrivõistlustel. Klubihooaja sees toimuva MMi üheks eripäraks on muuhulgas tõsiasi, et vahetult enne turniiri ei jõua koondised erilisi treenigmänge korraldada – seega nägime lõppenud koondiseaknas paljusid meeskondi turniiri eel viimast korda. Millise mulje nad meile jätsid? Paneme siinkohal 15 parimat meeskonda pingeritta – kellel on kõige suurem võimalus jõulude eel Kuldse Jumalanna omanikuks saada?

Jagasime meeskonnad viide kategooriasse ja seadsime pingeritta – kas oled meie edetabeliga nõus?

Veerandfinaal oleks juba õnnestumine

15. Ghana

Suhteliselt tugevasse alagruppi koos Portugali, Uruguay ja Lõuna-Koreaga kuuluva Ghana teeb MMi eel põnevaks tõsiasi, et nad on oma koosseisu viimase aasta jooksul kõvasti erinevate Ghana juurtega mängijatega tugevdanud – nii on Ghana särgi selga tõmmanud näiteks Premier League’i mees Tariq Lamptey ja Athletic Bilbaos ennast vaat et juba legendiks mänginud Iñaki Williams. Kõval tasemel kvaliteetseid mängijaid on neil aga veelgi ning kui see kompott tööle saadakse, on Ghana kindlasti võimeline 2010. aasta tempe kordama.

14. Poola

Suuresti Robert Lewandowski ümber toimiv meeskond hakkab ilmselt alagrupis Mehhikoga edasipääsu eest võitlema. Poolakad jäid Rahvuste liigas kenasti A-liigasse püsima ning kuigi nende enesekindlus ei pruugi olla hetkel täiesti tipus, on just Lewandowski faktor see, mis teeb neist igaühe vastu ohtliku vastase.

13. Uruguay

Kahekordne maailmameister on oma kümne aasta taguse tippaja ületanud ning kuigi sellest on alles ka mõned veteranid eesotsas Luis Suarezega, toetub see meeskond nüüd suuresti uuele põlvkonnale. Alagrupist edasi pääsemiseks tuleb neil ilmselt alistada nii Ghana kui Lõuna-Korea, mis tähendab, et potentsialseid banaanikoori nende teele jagub.


Mustad hobused

12. Taani

Veel suvel näis EMi poolfinalist Taani olevat üks suuremaid musta hobuse kandidaate – lausa nii suur, et mustaks hobuseks oli neid juba natuke kummaline nimetada. Septembrikuus suutsid nad küll Rahvuste liigas Prantsusmaa alistada, ent kaotus Horvaatiale jättis nad alagrupi esikohast ilma. Taanlased võivad MMile vastu minna väga sirge seljaga ja julgelt pikka turniiri sihtida – alagrupis saavad nad taas madistada Prantsusmaaga, aga lisaks veel Austraalia ja Tuneesiaga, nii et edasipääs on nende jaoks selgelt jõukohane.

11. Serbia

Serbia koondis on viimase aasta-kahe jooksul olnud maailma jalgpallis üks suuremaid tõusjaid. Viimased MM-finaalturniirid on neil küll totaalselt aia taha läinud, ent tänavu on nad kokku saanud tõsiselt kõva löögirusika – nende suurimaks trumbiks on ülimalt heas hoos olev Fulhami ründaja Aleksandar Mitrović, kes oli kuue väravaga ka lõppenud Rahvuste liiga alagrupiturniiri parim väravakütt. Kui Mitrović samasugust vormi veel kaks kuud hoida suudab, võivad hea ühise hingamise ja sobiva taktika leidnud serblased jõuda väga kaugele.

10. Horvaatia

Eelmise korra finalist ning värskelt Rahvuste liiga finaalturniirile jõudnud sats paistab olevat täpselt turniiri ajaks tippvormi jõudmas. Luka Modrić on endiselt maailmatasemel ning horvaatidel on alati leidunud hunnik mängijaid, kes Euroopa tippklubides suurt rolli mängivad ja säravad. Siit võib tulla küll!

Suured, kes pole hetkel ideaalses seisus

9. Belgia

Belgia koondist on juba alates 2014. aasta MMist peetud üheks tiitlisoosikuks, kuid seni pole neil MMidelt ja EMidelt ette näidata isegi kohta finaalis. Nelja aasta tagune MM, kus nad poolfinaali jõudsid, näis olevat nende parim võimalus midagi suurt selle põlvkonnaga saavutada, kuid nüüd on nad taas stardijoonel – küll väga kogenud koosseisuga ning isegi vanavõitu kaitseliiniga, aga siiski. Kaitseliinist eespool jagub Roberto Martineze meeskonnal kvaliteeti igale positsioonile ning eesotsas Kevin De Bruynega on olemas ka superstaarid, kes suudavad meeskonna vajadusel endale selga võtta.

8. Prantsusmaa

Prantsusmaa koondise olukord on MMi eel ilmselt üks suuremaid küsimärke. Neli aastat tagasi neid tiitlile aidanud Paul Pogba on põlvevigastusega hooaja alguse vahele jätnud ning seda, kas ta saab MMi ajaks terveks, näitab vaid aeg. Aga isegi kui saab, ei pruugi tema meeskonda lisamine olla väga hea mõte – veidrad vastuolud Kylian Mbappéga võivad tekitada kehva sisekliimat ning nagu ajalugu meile on näidanud, on Prantsusmaa koondisel alatihti MMidel sellega probleeme. Ka septembrikuus oli just Mbappé see, kes veidra skandaali püsti tõmbas ning kuigi isikkoosseisu mõttes on Prantsusmaal koos kõva võistkond, kellega MM-tiitlit kaitsta, siis ei oleks mingi nurga alt ime, kui nad lausa alagruppi pidama jääksid – selleks tuleb neil aga kas Austraalia või Tuneesia otsa koperdada.

7. Portugal

Kas Cristiano Ronaldo saab oma ihaldatud MM-tiitli kätte? 37aastane ründaja on sel hooajal koduklubis Manchester Unitedis selgelt pingile langenud ning ei ole enam ka nii suur keskne jõud ka koondises, ent see-eest on Portugali koondis ühtlaselt tugevam kui kunagi varem – igale positsioonile on panna Euroopa tippklubide mängijaid ning lisaks algkoosseisule jagub neid ka pingile, mis teeb selle koondise väga sügavaks. Sellest hoolimata pole Fernando Santos pärast 2016. aasta EM-tiitlit suutnud seda paketti uuesti suurturniiriks korralikult toimima saada, kui 2019. aasta Rahvuste liiga võit välja arvata.

6. Hispaania

Hispaania koondis napsas Portugali eest Rahvuste liigas endale küll värskelt alagrupi võidu, ent Luis Enrique näib olevat väga veendunud mängustiilis, kus nende kaitsjad ja poolkaitsjad hoiavad väga suure osa mänguajast palli, ent ründes jääb seetõttu teravusest ja särtsust puudu. Meeste kvaliteedi poolest on nad kindlasti kandidaadid vähemalt poolfinaali jõudmiseks, kuid võib karta, et teised meeskonnad hammustavad läbi, kuidas nende vastu mängida.

5. Inglismaa

Inglismaa koondise jaoks nägi veel pool aastat tagasi kõik väga roosiline välja – usaldus peatreener Gareth Southgate’i vastu oli pärast kaht järjestikust väga õnnestunud suurturniiri väga kõrgel, kuid lausa ootamatult kehvasti läinud Rahvuste liiga tõmbas tuure järsult alla. Kuuest mängust ei saanud inglased mitte ühtegi võitu ning langesid B-liigasse! Ühtäkki on ka Southgate’i jalgealune tehtud tuliseks – inglaste valik on mitmele positsioonile sügavam kui ühelgi teisel koondisel, ent treeneri ülesanne ongi nüüd sellest ühtlaselt tugevast supist välja noppida need kõige paremad palad, teades, et ükskõik mida ta otsustab, saab ta ikka ühelt või teiselt poolt selle eest nuuti. Kehvad esitused Rahvuste liigas tõmbavad inglaste aktsiaid kõvasti alla.

Üle prahi

4. Holland

Legendaarse Louis van Gaali juhendamisel on Holland suutnud korra juba MMil nelja parema sekka jõuda ning viimaselt MMilt sootuks eemale jäänud meeskond näib olevat hetkel pigem heas seisus – Rahvuste liigas domineeriti oma alagruppi ning koguti A-liiga meeskondadest kõige rohkem punkte

3. Saksamaa

Saksamaa koondis ei ole hetkel justkui ühest küljest mitte midagi erilist, teisalt on Hansi Flicki meeskond täpselt sellises seisus, kus varem on sakslased suutnud suurepäraselt esineda – nad on küll soosikute ringis, kuid pigem selle ääres. Teiste riikide kehvad ja küsitavad seisud on aga sakslaste šansid üllatavalt suureks teinud ning ka meie tabelis on nad jõudnud lausa kolmandale kohale – seda hoolimata sellest, et nad Rahvuste liigas äsja kodus Ungarile kaotasid ning alagrupis Itaalia ja Ungari järel alles kolmandaks jäid. Aga hei – nii itaallased kui ungarlased vaatavad ju MMi kodus televiisori ees!


Suurfavoriidid

2. Argentina

Võib suisa väita, et Argentina koondis pole pärast teist maailmasõda mitte ühelegi MM-finaalturniirile sõitnud sedavõrd nigela keskmise kvaliteediga meeskonnaga. Ometi on argentiinlased leidnud selle meeskonna juures võluvõtme – nad sõidavad MMile, olles lausa 35 mängu järjest kaotuseta! Viimati kaotati mõni mäng 2019. aastal ning nüüd on nad vaid kahe mängu kaugusel Itaalia värskelt püstitatud maailmarekordist. Argentina mäng käib endiselt suuresti ümber Lionel Messi, ent kui varem oli see teatud mõttes probleem, siis nüüd on kõik sellega leppinud, sellega arvestanud ja kasutavad seda enda hüvanguks ära. Argentiinlaste eneseusk ja suurepärane hoog teevad neist ühe suurema soosiku.

1. Brasiilia

Argentinal võib küll hetkel käimas olla ülipikk kaotuseta seeria, kuid kui vaadata lihtsalt meeskonnale peale, on raske näha, et keegi saaks Brasiilia kvaliteedi vastu. Brasiillaste viimane MM-finaal jääb küll juba 20 aasta taha, ent päris suur on võimalus, et nad suudavad tänavu taas sinna jõuda. Kogenud meeste Thiago Silva, Neymari, Alissoni ja Casemiro kõrval on pead tõstmas uus noor põlvkond kihvte mängijaid eesotsas Richarlisoni, Vinicius jr, Antony ja paljude teistega ning peatreener Tite mureks saab nüüd ainult leida õige balanss kaitse ja rünnaku vahel ning otsustada, kes parasjagu mängib ja kes istub pingil. FIFA edetabeli liidrid lähevad põhjendatult turniirile vastu suursoosikutena – kas nad suudavad pinge all murdumist vältida?