Jalgpalli MM 2022 alagrupid: kaheksa gruppi nõrgimast tugevaimani

Aprilli esimesel päeval toimus Katari pealinnas Dohas suure jalgpalli mõttes väga oluline protseduur: ära loositi selle aasta lõpus toimuva MM-finaalturniiri alagruppide koosseisud. Hoolimata sellest, et erinevatel põhjustel ei ole kolm finaalturniiril mängivat meeskonda 32-st veel lõplikult selged, pandi juba paika see, millised hakkavad kaheksa alagruppi suures plaanis välja nägema.

Kui tavaliselt reastatakse alagrupid A-st H-ni, siis meie Betsafe’i blogis teeme asju natuke teistmoodi – nimelt heitsime pilgu peale igale grupile ning panime nad ritta taseme järgi: kõige nõrgemast alagrupist kõige tugevamani!

Kõige nõrgem alagrupp:

A-grupp: Katar, Ecuador, Senegal, Holland

Teist MM-finaalturniiri järjest on A-alagrupp teistest selgelt nõrgem – seda väga lihtsal põhjusel. Kuna FIFA on loosimisel määranud turniiri võõrustajariigi alati esimesse tugevusgruppi ja automaatselt ka A-alagruppi, siis on nii eelmine kord Venemaa kui seekord Katar pääsenud nendest kõige-kõige tugevamatest vastastest. Katari koondise mängutase on enne kodust finaalturniiri suhteliselt suur küsimärk, aga edasipääsusoosikuks neid kindlasti lugeda ei saa. Selle grupi selge soosik on Holland, ülejäänud kolmik peaks eelduste kohaselt heitlema teise koha peale – aga paljudes teistes gruppides ei oleks keegi sellest kolmikust edasipääsufavoriidiks.

H-grupp: Portugal, Ghana, Uruguay, Lõuna-Korea

Paberi peal päris keerulisest play-off’ist läbi tulnud ja seeläbi MM-finaalturniirile jõudnud Portugal sai preemiaks loosi, mille nad kahe käega vastu võtavad: kuigi Uruguay lülitas nad neli aastat tagasi kaheksandikfinaalis välja, siis sel aastal ei tohiks Uruguay enam päris nii ohtlik kui mõned turniirid tagasi enam olla. Kuigi ka Portugali enda meeskond on omajagu vananenud, on neil peale kasvanud väga võimekas uus põlvkond ründemängijaid, kellest suur osa peaks selle aasta lõpus olema väga heas hoos ja vormis. Ghana koondis ega ka Lõuna-Korea ei tohiks vähemalt praeguse seisuga hoolimata mõnest eredast mängijast tervikuna teistele väga suurt muret valmistada. Portugal ja Uruguay on selles grupis selged edasipääsufavoriidid, ent kumbki neist ei ole turniiri võitmise mõttes esimese suurusjärgu soosikute seas.

C-grupp: Argentina, Saudi Araabia, Mehhiko, Poola

Eelmisel suvel lõpuks ometi Lionel Messi ajastul Copa Americal triumfeerinud Argentina on viimastel aastatel olnud suhteliselt ebastabiilne ning arvestades seda, et Messi on sel hooajal PSG ridades olnud oma paremate päevade hale vari, võib argentiinlaste lootuste kohale päris rasvase küsimärgi joonistada. Alagrupist edasi pääsemine peaks nende jaoks aga olema miinimumeesmärgiks, sest kokku sattunud seltskond ei ole tervikuna just liiga tugev. Saudi Araabia on viimastel aastatel küll Aasia valiksarjas olnud võimas, kuid suurel areenil osutunud autsaideriks. Mehhiko on juba viimased seitse MMi järjest (!!!) langenud välja kaheksandikfinaalis, nii et ka nemad ei ole suureks võidusoosikuks. Poola tegi küll valiksarja play-off’is hea esituse Rootsi vastu ning pääses 32 sekka, kuid nendegi viimased suurturniirid on läinud pigem aia taha.

B-grupp: Inglismaa, Iraan, USA, Wales/Ukraina/Šotimaa

Ka esimesse tugevusgruppi kuulunud Inglismaa võib loosiga suhteliselt rahule jääda, kuid siin on ka omajagu potentsiaalseid banaanikoori. USA koondis on teinud pärast eelmiselt finaalturniirilt eemale jäämist viimastel aastatel suuri edusamme ning võib olla suurel areenil valmis üllatuseks. Iraani koondis tegi neli aastat tagasi Carlos Queirozi juhendamisel kõikide vastaste elu hea kaitsemänguga väga keeruliseks ning võib vabalt seda teha ka seekord. Viimane selle grupi liige tuleb Euroopa valiksarjast, kus Ukraina ja Šotimaa mängivad praeguse kava kohaselt juunis selle peale, kumb neist saab otsustavas kohtumises Walesiga vastamisi minna. Ukrainlaste väga keerulist olukorda arvestades tundub tõenäoline, et siit läheb edasi üks Inglismaa naaberriik, kellega on neil omavahelised kohtumised alati tulised ja ettearvamatud. Siin peaksid Euroopa riigid olema edasipääsusoosikuteks, kuid ka Iraan ja USA on selgelt võimelised üllatusteks.

G-grupp: Brasiilia, Serbia, Šveits, Kamerun

Neli nõrgemat gruppi on läbi võetud – nüüd liigume nelja tugevama grupi juurde. Üldiselt on küll sel aastal MM-i alagrupid sattunud mõnusalt võrdsed ja tasavägised ning suuri surmagruppe seekord loos meile ei toonud, ent mõned nelikud tunduvad siiski teistest kõrgema keskmise taseme ja rohkemate kõrgemat kohta püüdlevat meeskondadega. Brasiilia, Serbia, Šveitsi ja Kameruni nelik on Elo reitingu järgi suisa selle MM-i tugevaim grupp ning ka reaalse taseme järgi võiks sellelt seltskonnalt päris põnevat andmist oodata. Brasiilia on Brasiilia ning nemalt naljalt MMil oma alagrupis võidust ilma ei jää – Serbia ja eriti oma valikgrupi Itaalia ees kinni pannud Šveits on aga väga korraliku tasemega Euroopa meeskonnad, kes kindlasti edasipääsu sihtima lähevad. Kamerun tuli küll ränkraskest Aafrika valiksõelast läbi, kuid nemad jäävad selles seltskonnas paratamatult ilmselt lihtsalt potentsiaalseks kaartide segajaks, mitte tõsiseks play-off pretendendiks. Brasiilia, Serbia ja Šveits olid kolmekesi mäletatavasti alagrupis koos ka eelmisel MM-il!

F-grupp: Belgia, Kanada, Maroko, Horvaatia

F-gruppi sattusid kokku kaks meeskonda eelmise MMi esikolmikust ning juba seetõttu tasub seda gruppi väga tõsiselt võtta – samas on aeg teinud vahepeal oma töö ning nii Belgia kui Horvaatia on läbi pidanud tegema väikestviisi põlvkondade vahetuse, mille tagajärjel nende meeskonnad päris nii tugevad kui neli aastat tagasi ei ole. Samas ei ole nad ka niimoodi ära vajunud, et neilt üldse midagi oodata ei võiks – kaugelt sellest! Üle 36 aasta tagasi finaalturniiril mängiv Kanada on samuti päris korraliku tasemega meeskond, kes võitis ära Põhja-Ameerika valiksarja, Marokol on aga mitmeid väga tugevaid Euroopa tippklubide mängijaid, kes suudavad oma individuaalse kvaliteedi pealt mänge ära otsustada. Siin nelikus sihivad kõik kindlasti edasipääsu ning on võimelised paari hea esituse korral 16 parema sekka pääsema.

D-grupp: Prantsusmaa, Aasia võitja / Peruu, Taani, Tuneesia

D-grupp on sattunud päris omapäraselt sarnane nelja aasta tagusele C-alagrupile: toona mängisid ühes grupis Prantsusmaa, Taani, Peruu ja Austraalia ning vaata aga vaata: Prantsusmaa ja Taani on ka seekord ühes grupis, kusjuures nii Peruul kui Austraalial on olemas võimalus nendega taasliituda, sest selle grupi üks osaline on veel lahtine: see tuleb kontinentidevahelisest play-off’ist, kus esmalt selgitavad Araabia Ühendemiraadid ja Austraalia välja meeskonna, kes saab otsustavas ringis vastu astuda Peruule. Peruu on selles seltskonnas Lõuna-Ameerika tiimina kindlasti kerge soosik ning näitas ennast eelmisel MMil hingestatud mänguga heast küljest – Tuneesia on selles grupis küll väikestviisi autsaider, kuid siiski piisavalt hea tasemega meeskond, kes võib üksikutes mängudes ükskõik keda sellest seltskonnast hammustada.

Kõige tugevam alagrupp:

E-grupp: Hispaania, Costa Rica / Uus-Meremaa, Saksamaa, Jaapan

Kohe loosi suhteliselt algusfaasis sai selgeks, et just E-grupp on sel aastal ilmselt see nelik, kus võivad tulla kõige põnevamad kohtumised ja kõige tulisemad heitlused just edasipääsu peale. Kui ühes grupis on koos juba Hispaania ja Saksamaa, siis muud võimalust ju ei saagi jääda! Lisaks kahele Euroopa gigandile on selles grupis veel korraliku tasemega Jaapan ning üks võitja kontinentidevahelisest play-off’ist – selleks on suure tõenäosusega Costa Rica, kes läheb seal vastamisi Uus-Meremaaga. Costa Rica on varemgi surmagruppides väga edukas olnud – mäletame ju hästi 2014. aasta turniiri, kui costaricalased jalgpallimaailma šokeerisid ning kolme endise maailmameistri, Uruguay, Itaalia ja Inglismaa ees alagrupi ära võitsid! Ka eelmisel MMil mängis Costa Rica väga tugevas grupis ning kuigi edasi ei pääsenud, näitas kõigile hambaid ning just nelja väga korralikul tasemel meeskonna olemasolu koos Hispaania ja Saksamaa MM-tiitli potentsiaaliga teeb seekord E-grupist kõige tugevama alagrupi!