Eesti Laul 2022 poolfinaalid: kes pääsevad kümne finalisti sekka?

Eurovisiooni- ja lauluvõistlusesõprade lemmikaeg aastast juba ammu käima löödud: Eesti Laulu konkurss tuli sel korral varasemaga võrreldes laiendatud formaadis ning esmakordselt oli võimalik ennast mõnusale võistluslainele sättida juba novembrikuust alates. Tänaseks on Eesti Laul jõudnud poolfinaalideni ning juba 12. veebruari õhtul saabki selgeks, kes esindab Eestit kolm kuud hiljem Torinos toimuval lauluvõistlusel.

Formaati on muudetud ka poolfinaalides

Tänavune Eesti Laul tuleb teadupoolest varasemast pisut teistsuguse formaadiga: nimelt otsustasid korraldajad võistlust pisut laiendada. Kui paarkümmend aastat tagasi kuulis avalikkus vaid kümmet žürii otsusel finaali pääsenud lugu ning veel paar aastat tagasi 24 lugu ja esitajat, kes jõudsid poolfinaali, siis nüüd liikusid avalikud saated veel ühe sammu kaugemale ning rahva ette jõudsid esmakordselt ka veerandfinaalid – see tähendab, et avalikule ettekandmisele kuulus kokku seega lausa 40 lugu!

Eesti Laulu peaprodutsent Tomi Rahula põhjendas „Ringvaatele“ antud intervjuus, et muudatuse üheks põhjuseks on anda televaatajatele ja Eesti Laulu fännidele võimalus tutvuda ka nende paladega, mis tavapäraselt tele-eetrisse ei jõuaks ning pakkuda rohkematele artistidele võimalust laiema publiku ette jõuda. „40 lugu on suur samm – loomulikult, 16 lugu veel,“ sõnas Rahula. „Kuulates aga seda materjali, mis on varasematel aastatel välja jäänud, siis minu isikliku arvamuse kohaselt oleksid võinud olla 24 poolfinalisti hulgas.“

Veerandfinaalide toimumine ei tähendanud aga mõistagi seda, et kõik eelvooru saadetud lood nüüd eetrisse jõuaksid – nagu ka varasemalt, tegi esimese valiku pimesi 17-liikmeline žürii koosseisus Andi Raig, Bert Järvet, Eda-Ines Etti, Eric Kammiste, Heili Klandorf, Henri Laumets, Hugo Martin Maasikas, Jürgen Pärnsalu, Kadiah, Kaspar Viilup, Kerli Kivilaan, Lauri Laubre, Leonardo Romanello, Liis Lemsalu, Meelis Meri, Tarmo Hõbe ja Thea Paluoja.

20. oktoobril olnud lugude esitamise tähtajaks saabus konkursile kokku lausa 202 lugu, seega pääses veerandfinaalidesse ümmarguselt vaid iga viies laul. 202 palast olid 84 eestikeelsed ja 118 võõrkeelsed, sealjuures pääses veerandfinaalidesse võrdselt 20 eestikeelset ja 20 võõrkeelset lugu. Muide: ka edasi 20 poolfinalisti sekka mahtus eestikeelseid ja võõrkeelseid lugusid täpselt võrdselt.

Eelmise aasta lõpus toimunud veerandfinaalid on nüüd minevikku jäänud ning paarikuise pausi järel alustatakse veebruari alguses poolfinaalidega. Sealjuures toimub võistluse lõpusirge varasemast tihedamalt: kui eelmistel kordadel olime harjunud, et teise poolfinaali ja finaali vahele jäi tühi nädal, siis seekord peetakse mõlemad poolfinaalid ja finaal kõik üheksa päeva sees: poolfinaalid peetakse 3. ja 5. veebruaril, suur finaal 12. veebruaril.

Oluline muudatus on ka edasipääsejate selgitamisel: kui varem pääsesid poolfinaalist lood edasi publiku ja žürii ühise hääletuse tulemusena, siis nüüd toimub ka poolfinaalides hääletusel kaks vooru: esimeses voorus hääletavad nii publik kui žürii, kes saadavad esmalt edasi kolm esitajat, teises voorus selguvad rahvahääletusel kaks ülejäänud edasipääsejat.

Soosikute seas nii tuttavaid kui vähemtuttavaid nimesid

Hääletuse formaadi väikese uuenduse tõttu on rahvahääletusel juba poolfinaalis pisut suurem kaal kui varem, mistõttu tasub edasipääsejate ennustamisel pigem eelistada neid lugusid, mis lähevad just rahvale peale. Õnneks oleme varasemate Eesti Laulude ja ka veerandfinaalide tulemuste põhjal hästi väikese aimu rahva meelestatusest juba kätte saanud – samuti tasub pilk peale heita lugude vaatamistele-kuulamistele internetis, mis meile nende populaarsuse kohta samuti vihjeid annavad.

Esimene poolfinaal tõotab mõnes mõttes tulla tugevam: kui veerandfinaalidest pääsesid kokku 12 laulu edasi rahva häältega ja kaheksa žürii valikul, siis neist 12 rahva lemmikust on esimesse poolfinaali kokku sattunud lausa seitse – ainsad kolm, kes selle poolfinaali koosseisust žürii häältega edasi pääsesid, on Merilin Mälk, Kaia-Liisa Kesler ja kogu ürituse ilmselt suurimaks autsaideriks olev Alabama Watchdog.

Suhteliselt kindlaks edasipääsejaks võiks siin pidada esmalt Andrei Zevakini ja Grete Paia lugu, sest lisaks mõlema populaarsusele paljastavad ka Spotify ja YouTube’i näitajad, et seda lugu on tahetud omajagu vaadata ja kuulata. YouTube’is on see poolfinalistidest suisa esikohal, Spotifys jääb alla vaid teises poolfinaalis osalevale Maianile. Väga suure tõenäosusega võiksid siit edasi saada ka Stig Rästa, Ott Lepland ja Elysa – ning viiendaks edasipääsejaks on siit ilmselt Elina Nechayeva. Kõik viis nimetatud lugu pääsesid oma veerandfinaalist samuti rahva häältega edasi ning näiteks Nechayeva laul teenis veerandfinaalis rohkem publiku hääli kui Merilin Mälgi lugu.

Poolfinaali võitjat ennustades võikski ehk pakkuda Zevakini ja Paia duot (poolfinaali võidu koefitsient Betsafe’is 3,00), aga head võimalused on ka Ott Leplandil (2,75), kes võiks žüriilt saada Zevakinist rohkem punkte.

Esimese poolfinaali (3. veebruar) koosseis ja esinemisjärjekord:

1. Elysa – „Fire“

2. Helen – „Vaata minu poole“

3. Andrei Zevakin feat. Grete Paia – „Mis nüüd saab“

4. Alabama Watchdog – „Move On“

5. Merilin Mälk – „Little Girl“

6. Stig Rästa – „Interstellar“

7. Triin Niitoja & Frants Tikerpuu – „Laululind“

8. Kaia-Liisa Kesler – „Vaikus“

9. Elina Nechayeva – „Remedy“

10. Ott Lepland – „Aovalguses“


Nagu eelnevast jutust järeldada võis, on teises poolfinaalis natuke vähem neid esinejaid, kes veerandfinaalist publiku häältega edasi pääsesid – nendeks on siin Boamadu, Evelin Samuel, Black Velvet, Stefan ja Anna Sahlene. Samas ei saaks öelda, et poolfinaali tase oleks nõrgem – vastupidi, siin tõotab rebimine edasipääsukohtade nimel tulla tihedam kui esimeses poolfinaalis.

Kindlate edasipääsejatena võiks siin eelkõige välja tuua Stefani (poolfinaali võidukoefitsient 1,90), keda peetakse ühtlasi ka kogu võistluse suurimaks soosikuks (Eesti Laulu võidu koefitsient 3,00). Ülejäänute puhul on kindlaid ennustusi teha juba päris raske.

Boamadu „Mitte kauaks“ on ühest küljest küll sellist tüüpi rokklaul, mis Eesti Laulul tavaliselt väga suurt edu ei näe, kuid veerandfinaalis üllatasid nad paljusid ning pääsesid rahva häältega edasi, edestades selles arvestuses nii Jaagup Tuisku kui Maianit – kusjuures samast veerandfinaalist sai rahva häältega edasi ka Evelin Samuel, mida võis samuti üllatavaks lugeda.

Black Velveti „Sandra“ paistab olevat suhteliselt omapärane laul – paljudele ei meeldi see tehispopiliku laulu ja šovinistliku video tõttu üldse, samas teisele poolele inimestest läheb Sven Lõhmuse klassika jällegi väga hästi peale. Võta siis nüüd kinni! Kuna vastuhääli Eesti Laulul anda ei saa, siis tasub ikkagi arvestada, et Black Velvet kogub omajagu hääli.

Žürii häältega edasi pääsenud Jyrise, Púr Múddi ja Minimal Windi puhul tuleks pigem jääda skeptiliseks. Sellest kolmikust võiks ehk väga heade asjaolude kokkulangemise puhul üllatada Minimal Wind, kelle minimalistlik lugu on küll kütkestav ning võib vabalt žüriilt maksimumpunktid teenida, kuid arvestades seda, et laulma peab laivis ja nende lugu ei ole kõige lavasõu-sõbralikum, ei maksa neilt rahvahääletusel erilist edu oodata. Jyrise ja Púr Múddi tulemused jäävad ilmselt pigem tagasihoidlikuks, kuid just Púr Múddi puhul ei ole ka väike üllatus välistatud.

Kui Anna Sahlene’i lugu võiks oma väga professionaalse produktsiooni ja meeldejääva meloodia tõttu pakkuda üheks soosikuks, siis nende puhul tasub siiski ettevaatlik olla – kuulamis- ja vaatamisnumbrid paljastavad, et tegelikult ei ole ta vahepealse ajaga erilist menu saavutanud ning võib vabalt juhtuda, et veerandfinaalist rahva häältega edasi pääsenud laul jääb selgelt finaali ukse taha.

Kõige huvitavam saab aga ehk olema Maiani loo saatus. Esimesest veerandfinaalist alles žürii häältega edasi saadetud lugu ei tundunud esialgu olevat rahva seas eriti popp, kuid vahepealse ajaga on sellest saanud Spotifys pika puuga kõige kuulatum tänavune Eesti Laulu poolfinalist! Tõenäoliselt läheb Maiani lugu peale ka poolfinaali žüriile ning Stefani kõrval läheks kaval panus just Maiani võidule poolfinaalis (15,00!)

Teise poolfinaali (5. veebruar) koosseis ja esinemisjärjekord:

1. Jyrise – „Plaksuta“

2. Maian – „Meeletu“

3. Boamadu – „Mitte kauaks“

4. Evelin Samuel – „Waterfall“

5. Black Velvet – „Sandra“

6. Púr Múdd & Shira – “Golden Shores”

7. Jaagup Tuisk – „Kui vaid“

8. Minimal Wind ft. elisabeth tiffany – „What To Make of This“

9. Stefan – „Hope“

10. Anna Sahlene – „Champion“