Meistrite liiga 2020-21: suur jalgpall läheb juba õige pea edasi!

Pärast sisuliselt viie kuu pikkust teadmatuses ootamist saime augustikuus viimaks lõpplahenduse nii Euroopa liigale kui Meistrite liigale, mille otsustavad mängud koroonaviiruse leviku tõttu seisma jäid. Nüüd, kus eelmine hooaeg on lõpuks ometi oma lõppmängu saanud, ei ole aga aega suvepuhkust pidada nagu tavaliselt – septembrikuu on meile tavaliselt juba uue alagrupiturniiri toonud ning seetõttu ei ole pikka pausi kahe eurohooaja vahel oodata.

Seega – mäletame veel lõppenud hooaega, aga vaatame juba ette ka uuele Meistrite liiga hooajale: mis, kes, kuidas ja millal?

UEFA Meistrite Liiga 2019-2020 oli seni pikim Meistrite liiga hooaeg, sest see sai esimese eel-eelringiga alguse juba 2019. aasta 25. juunil, aga finaal peeti alles 23. augustil 2020! Kui Euroopa liiga otsustavad kohtumised peeti koroonapausi järel maha Saksamaal, siis suur UEFA Meistrite Liiga naasis meie ette Portugalis, kus alates veerandfinaalidest peeti ära erakordne finaalturniir: kui tavapäraselt oleme harjunud, et veerand- ja poolfinaalid koosnevad kodus-võõrsil printsiibil kahest mängust, siis seekord oli seoses koroonaviiruse levikust põhjustatud eriolukorraga situatsioon teistsugune: neli veerandfinaali ja kaks poolfinaali peeti kõik ühe mängu raames ning võistlussüsteem meenutas pigem koondistevahelist suurturniiri, mille sai maha pidada kiiremini, ilma publikuta ja tervise seisukohast ohutumalt.

Nagu viimastel aastatel paraku tavaks on saanud, ei pakkunud 32 meeskonnaga alagrupifaas meile väga suuri üllatusi ning sisuliselt kõikidest gruppidest läksid edasi need kaks meeskonda, kellele enne turniiri algust edasipääsu ennustati. Suurimaks üllatuseks oli ehk mulluse poolfinalisti Amsterdami Ajaxi kolmas koht alagrupis, kus napilt jäädi alla Valenciale ja Chelseale, suurimaks välja langenud tiimiks oli aga Milano Inter, kes pidi surmagrupis tunnistama Barcelona ja Dortmundi Borussia paremust.

Enne koroonapausi jõuti ära pidada suurem osa kaheksandikfinaalide kohtumistest, osad mängud aga jäid augustikuusse. Suurimateks üllatusteks olid seal kindlasti valitseva meistri Liverpooli kaotus Atletico Madridile ning Cristiano Ronaldoga tugevdatud Juventuse krahh Lyoni vastu. Märkimist väärib ka tõsiasi, et neljast Inglise meeskonnast pääses edasi kaheksa parema sekka vaid Manchester City, kes surus mõlemad kohtumises maha Real Madridi.

Ühemängulised veerandfinaalid tõid meile igas lahingus väga märgilise tulemuse. Esimeses paaris suutis hooaega sisuliselt autsaiderina alustanud Atalanta suurt Pariisi Saint-Germaini suruda ning pikalt ka 1:0 eduseisu hoida, ent PSG kaks väravat täiesti mängu viimastel minutitel viisid nelja sekka edasi prantslased.

Teises paaris sai aga lüüa meeskond, kellelt oodati võitu rohkem: kogenum ja play-off jalgpalliga vägagi harjunud Atletico Madrid pidi tunnistama noore ja tõusvas joones liikuva RB Leipzigi paremust.

Meistrite liiga ajaloo üks märgilisemaid kohtumisi toimus aga kolmandas veerandfinaalis, kus FC Barcelona sai klubi ajaloo hävitavaima kaotuse – Müncheni Bayern mängis nendega kui leludega ning võttis lõpuks uskumatu 8:2 võidu. Barcelona meeskonna saatis see kaotus veel sügavamasse kriisi: paar päeva pärast mängu ilmusid teated, et peaaegu kogu meeskond on pandud müügilehele ning ise soovib juba sel suvel klubist lahkuda ka Lionel Messi.

Viimases veerandfinaalis sündis aga üllatustulemus: Manchester City oli Prantsusmaa seitsmenda meeskonna Lyoni vastu kindel soosik, kuid Pep Guardiola pani puusse taktikaga, Raheem Sterling ei suutnud imelist võimalust ära kasutada ning Lyon läks 3:1 võiduga edasi poolfinaali.

Poolfinaalidest alates enam üllatusi ei sündinud: nii PSG kui Bayern alistasid oma vastase, vastavalt RB Leipzigi ja Lyoni seisuga 3:0 ning suur finaal ootaski meid ees kahe suurjõu vahel: 23. augustil läksid omavahel vastamisi Müncheni Bayern ja Pariisi Saint-Germain.

Kuigi finaalist oodati suurt väravatesadu, oli mäng finaalile kohaselt pigem närviline ning mitmed head šansid jäi realiseerimata. Kaalukausi kallutas Bayerni kasuks lõpuks Kingsley Comani tabamus teise poolaja alguses – 1:0 võit tõi Bayernile nende ajaloo kuuenda võidu Euroopa kõige tugevamas klubisarjas. Rohkem tiitleid on kirjas vaid Real Madridil (13) ja AC Milanil (7).

79 võistkonnast, kes erineval ajal oma teekonda selle hooaja Meistrite liigas alustasid, kerkis lõpuks võitjaks Müncheni Bayern. Millised mängijad paistsid lõppenud hooajal kõige eredamalt silma ning millised võistkonnad näitasid ennast kõige paremast küljest?