Meistrite liiga 2022-23: kaheksa alagruppi nõrgimast tugevaimani

Neljapäeval loositi Türgis Istanbulis, kus peetakse kevade lõpus ka tänavune finaalmäng, Meistrite liiga alagruppide koosseisud. Kaheksa gruppi said, nagu ikka, üsna eriilmelised – leidub nii tõelisi surmagruppe kui ka ootamatult kesise keskmise tasemega nelikuid. Betsafe’i blogi seadis kaheksa tänavust Meistrite liiga alagruppi pingeritta – vaatame nad üle, nõrgimast tugevaimani!

8. B-grupp: FC Porto, Atletico Madrid, Leverkuseni Bayer, Club Brugge

Igal aastal näeme Meistrite liiga alagruppide loosi järel mõnda gruppi ja imestame: kuidas ometi saab selline nelik olla üheskoos nii kõrgel tasemel? Sageli peitub vastus loosiprotseduuri loogikas: kui ülejäänud loosipotid paneb UEFA paika klubide tugevuskoefitsiendi järgi, siis kõige esimene ehk teoorias kõige tugevam loosipott koosneb tiitlikaitsjast, Euroopa liiga võitjast ja ülejäänud kuus meeskonda saadakse kokku eurokoefitsiendi järgi tugevaimate riikide meistrite seast. Sõltuvalt aastast (sest Meistrite liiga võitja või Euroopa liiga võitja võib ühtlasi olla ka mõne tippliiga meister) võib neid olla kas kuus, seitse või kaheksa – kuna Real Madrid võitis mullu Meistrite liiga ja Hispaania kõrgliiga, on tänavu esimeses loosipotis esindatud seitsme riigi meistrid, mis tähendab, et lisaks viie tippliiga tšempionitele on kohal ka Portugali ja Hollandi meistrid.

Pikk jutt viib meid sinna, et B-grupis oli esimese asetusega just nimelt Portugali meister Porto, kes sai endale kaaslasteks alati ohtliku Atletico Madridi ning lisaks kaks suhteliselt tagasihoidliku viimase aja eurorenomeega meeskonda, Leverkuseni Bayeri ja Club Brugge. Atletico ja Porto peaksid siin oma kogemustega olema soosikuks, kuid nulli peale ei jää kindlasti ka Bayer ja Brugge. Meie tabelis langes see grupp viimasele kohale peamiselst seetõttu, et siin ei ole ühtegi heas hoos tõeliselt suurt tiimi – Atletico on hooaega alustanud kasinalt ning üleval on ohu märgid, et sel hooajal võib nende jaoks tulla ärakukkumine.

7. D-grupp: Frankfurdi Eintracht, Tottenham Hotspur, Lissaboni Sporting, Marseille

Ka D-grupi puhul tasub tähelepanu pöörata loosi reeglitele, sest siin oli mõneti ootamatult esimese asetusega Meistrite liiga debütant Frankfurdi Eintracht – seda seetõttu, et neil õnnestus mullu võita Euroopa liiga. Muide: tänu sellele on Saksamaa sel hooajal Meistrite liigas esindatud rekordilise viie klubiga! Ainsaks realistlikuks poolfinaali (või isegi veerandfinaali?) jõudjaks on selles grupis Tottenham, teiste puhul oleks kaheksa parema sekka jõudmine juba täielik jackpot ja täistabamus. Huvitavamaks võib see alagrupp muutuda muidugi juhul, kui Manchester Unitedis „lõksus“ olev Cristiano Ronaldo oma tahtmise saab ning üleminekuakna sulgumise eel kasvatajaklubi Sportinguga taasliitub…

6. F-grupp: Real Madrid, RB Leipzig, Donetski Šahtar, Celtic

Mullune Meistrite liiga võitja Real Madrid on viimasel ajal pidanud päris mitmel korral läbi murdma keerulistest alagruppidest ning kuigi seekord ei ole nendega ühes seltskonnas ühtegi teist päris A-kategooria tippklubi, võib seda ülejäänud kolmikut siiski suhteliselt üllatusvõimeliseks pidada. Šahtariga madistas Real eelmisel korral alagrupis koos ning sai kaks võitu, Leipzig on aga vahepeal Chelseast tagasi saanud Timo Werneri ja on siin selge edasipääsunõudleja. Esimest korda pärast viieaastast pausi 32 sekka pääsenud Celtic on viimasel ajal eurosarjades olnud oma paremate päevade hale vari ning võib küll mõnes kodumängus pisut kaarte segada, kuid edasipääsusoosikute sekka neid lugeda ei maksa.

5. E-grupp: AC Milan, Chelsea, RB Salzburg, Zagrebi Dinamo

Hakkame vaikselt jõudma juba tummisemate nelikute poole! E-grupp on meie pingereas esimene, kus on olemas kaks väga suurt ja tugevat võistkonda – valitsev Itaalia meister Milan pole küll juba üle kümne aasta suutnud Meistrite liigas midagi korda saata, kuid oma potentsiaali ja võimekuse poolest tuleb nad siiski tippude sekka lugeda. Üle-eelmist Meistrite liiga võitjat Chelseat pole aga paljudele ilmselt vajagi tutvustada – nemad on alati kõrges mängus sees, hoolimata sellest, et nende liigahooaeg on alanud pisut hapralt ja tekitanud pisut küsimusi. Suvisel üleminekuturul on Chelsea kõvasti laamendanud ning peatreener Thomas Tuchel on väärt mees – küll see võistkond oma asjad korda saab, pigem varem kui hiljem. Nii Salzburg kui Dinamo on aga mõlemad viimase viie aasta jooksul ennast Meistrite liigas väga heast küljest näidanud – Salzburg jõudis mullu mäletatavasti isegi play-off’i välja, Dinamo on aga kodus vahel isegi päris suuri hammustada suutnud. Milan ja Chelsea on aga siin kaks selget edasipääsusoosikut.

4. H-grupp: Pariisi Saint-Germain, Juventus, Benfica, Haifa Maccabi

Oleme jõudnud ekvaatorist üle ehk meid ootavad veel neli tugevamat alagruppi! Neist esimesena on meie tabelisse jõudnud kõige viimane ehk H-grupp, mille selgroo moodustavad kaks suurt, rikast ja võimast tiimi PSG ja Juventuse näol. PSG on hoolimata oma väga kõvast koosseisust Meistrite liigas aasta-aastalt varem või hiljem läbi küpsenud ja ihaldatud võidust ilma jäänud ning ka Juventust on viimase kümnekonna aasta jooksul saatnud sarnane kuulsus. Kahele suurele pakub siin kindlasti väärt konkurentsi Benfica, kes on mõnes mõttes eurosarjades suutnud oma taseme paremini välja mängida ning võib kaarte segada ka seekord – mäletatavasti suutsid nad eelmisel hooajal alagrupis edestada FC Barcelonat ning sellega Barcelona Euroopa liigasse kamandada. Iisraeli meeskond Haifa Maccabi jääb siin kõll kõigi eelduste kohaselt statistiks, kuid teiste meeskondade vahel võime oodata põnevat andmist.

3. G-grupp: Manchester City, Sevilla, Dortmundi Borussia, FC Kopenhaagen

Üha tugevamalt oleme jõudnud tsooni meie edetabelis, kus igas alagrupis on ühe või kahe asemel juba kolm päris tugevat tiimi. Manchester City kvaliteedist ja võimekusest oleme juba aastaid aimu saanud, ent Meistrite liigas on neil seni jäänud ihaldatud karikas kätte saamata. Alagrupis tuleb neil igatahes seekord päris kõvasti pingutada, sest nii Sevilla kui Dortmund on selgelt võimelised neid hammustama – samas võib arvata, et mõlemad meeskonnad on tänavu tegemas väikestviisi vahehooaega ehk päris teravaimasse tippu neil seekord ilmselt asja pole. FC Kopenhaagen pakub neljanda tiimina ilmselt head konkurentsi, kuid Man City kõrval jagavad teise koha eelkõige ära just Sevilla ja Dortmund.

2. A-grupp: Amsterdami Ajax, Liverpool, Napoli, Rangers

Kohe tänavune A-grupp tuli mõnusalt tummine, kuigi teoreetiliselt oleks see võinud olla ka üks nõrgemaid, sest esimesest loosipotist sattus siia Hollandi meister Ajax. Teistest pottidest tulid aga väga väärt tiimid – Liverpool ei ole küll liigahooaega eriti hästi alustanud, kuid peaks endiselt olema puhta kvaliteedi ja potentsiaali poolest üks Meistrite liiga suuri favoriite. Itaallaste Napolist on küll mõned head mängijad viimasel ajal lahkunud, kuid sellest hoolimata on endiselt tegu kõval tasemel Itaalia tiimiga ning mullust Euroopa liiga finalisti Rangersit, kes on Meistrite liiga alagrupiturniiril esimest korda pärast 2010. aastat, tiivustab tagant tohutu kodupubliku toetus, kes on selliste mängude järele pikalt janunenud. Kui Liverpooli edasipääs tundub siin kõige loogilisem, siis teise koha peale võib minna väga korralikuks madinaks ning siin loodame pinget näha viimaste voorudeni välja.

1. C-grupp: Müncheni Bayern, FC Barcelona, Milano Inter, Plzeni Viktoria

Kas mäletate 2019. aasta suve lõppu, kui Tšehhi klubi Praha Slavia loositi Meistrite liigas ühte alagruppi FC Barcelona, Milano Interi ja Dortmundi Borussiaga ning loosimisel viibinud Slavia juhtkond selle peale lihtsalt naerma purskas? Täpselt samasuguses olukorras on nüüd ju Slavia liigarivaal Plzeni Viktoria, kel on isegi kaks alagrupikaaslast samad nagu Slavial – ja kolmanda tiimina on Dortmundi asemel veelgi kõvem Müncheni Bayern! Jah, Barcelona tase ei ole praegu enam päris see mis ta oli toona, kuid kolme nii suure klubiga vastamisi sattumine on Viktoriale siiski totaalne loosiõnnetus. Või õnn, kuidas võtta!

Kuigi Slavia suutis toona sisuliselt kõigis oma kohtumistes vastaste elu keeruliseks teha ning suutis nii Barcelona kui Interiga võõrsil ka viigistada, ei maksa selle pealt siin Viktoriale erilisi edasipääsuvõimalusi ennustada – edasipääsu jagavad siin eelkõige siiski kolm suurt. Kõige paremas olukorras peaks olema hooaega ülivõimsalt alustanud Bayern, teiseks tuleks asetada Barcelona, sest Interi viimase aja euroretked ei ole olnud just kõige säravamad.