Eesti koondis alustab valiksarja, mille lõpus ootab tõenäoliselt suur võimalus EM-piletile mängida
Märtsikuu lõpp toob meile rahvusvahelises jalgpallis ikka ja jälle kätte aasta esimese koondisepausi. Seekord on kõigele lisaks tunda ka värske värvi, säravate unistuste ja mõnusa ootuse lõhna, sest üle kogu Euroopa antakse avapauk uuele EM-valikturniirile.
Eestit ootab märtsikuus ees kaks kohtumist, millest punktide peale mängitakse vaid ühes. Mida Eesti koondiselt kahes mängus oodata võiks ning millised on meie šansid jõuda juba järgmisel suvel mängitavale EM-finaalturniirile 24 meeskonna sekka?
Soojenduslahing enne esimest päris katsumust
Kuna Eesti koondis sattus EM-valiksarja loosimisel viieliikmelisse alagruppi, tähendab see, et saame selle aasta jooksul valiksarja mängupäevadel ka kaks võimalust maavõistlusmänge pidada. Mänguvabad oleme kohe esimeses voorus, mis tähendab, et kui suur osa ülejäänud Euroopast alustab valiksarja sel nädalal, siis meie saame esmalt pidada sõprusmängu Ungariga ning alles uuel nädalal Austriaga punktide peale madistada.
Kohtumine Ungariga pakub Thomas Häberli meeskonnale päris hea võimaluse meeskond tugeva vastase vastu Austriaks valmis panna – Ungari on viimastel aastatel kerkinud Euroopas üha tugevamaks ja arvestatavamaks jõuks ning kaht meeskonda kõrvutades on Ungari hetketase ilmselt Austria omast kõrgemgi.
Kõigi eelduste kohaselt saadab Häberli Budapestis platsile sisuliselt oma tugevaima koosseisu – võib-olla ehk paari üksiku mööndusega. Seni on vähemalt šveitslasest treener sellise mustri järgi tegutsenud ning see on seda tõenäolisem, et kahe mängu vahele jääb korralik puhkeaeg ning tegu on sisuliselt valikmängu peaprooviga.
Sõprusmängude tulemuste ennustamine on alati keerulisem kui valikmängude puhul ning erandiks ei ole ka see kohtumine, kus me ette väga täpselt ei tea, millise koosseisuga mõlemad treenerid mängima asuvad. Ungarlased on paberi peal aga igal juhul soosikud ning arvestades seda, et Rahvuste liigas suudeti eelmisel aastal võita näiteks nii Inglismaad kui Saksamaad, ei tohiks Eesti alistamine nende jaoks teab mis keeruline ülesanne olla. Oma meeste vastu panustamine on küll paljudele täiesti välistatud tegevus, kuid kes tahab selle mängu puhul puhtalt väärtuse pealt oma ennustused teha, tasub siin pigem vaadata ungarlastele pakutavaid koefe.
Panustamissoovitused:
- Ungari võit – 1,52
- Ungari võit vähemalt kahe väravaga – 2,45
- Ungari võit + mõlemad meeskonnad EI skoori – 2,45
Austria vastu läheb asi päriselt käima
Kui kohtumine Ungariga peetakse neljapäeva õhtul, siis EM-valiksarja esimese kohtumise peab Eesti uue nädala teisipäeva õhtul, kui Linzis on meie vastaseks Austria koondis. Kui MM-finaalturniiril käisid austerlased viimati 1998. aastal, siis EMil on nad viimasel kahel korral kohal olnud ning viimati ka suhteliselt asjalikult esinenud – alagrupist edasi saamise järel anti hilisemale võitjale Itaaliale kõva lahing, mis aga lisaajal kaotati.
Austria koosseisus annavad peamiselt tooni Saksamaa Bundesliga klubide mängijad, kuid sekka on ka pallureid kodumaa tippklubidest ning teistest Euroopa tippliigadest – oma taseme poolest on Austria koondis väga ühtlane – vaid mõne üksiku suure nimega, kuid kellegi pealt samas ka ei kärise. Laiema publiku jaoks on kaks tuntumat nime kindlasti Real Madridi universaalne kaitsemängija David Alaba, kes on koondises tihtipeale tegutsenud poolkaitsjana, ning Müncheni Bayernist parasjagu Manchester Unitedis laenul olev ründav keskväljamees Marcel Sabitzer.
Kuigi paberi peal on Austria meist selgelt tugevam, ei tule nad mängule liigse enesekindluse pealt, sest eelmisel aastal mängiti Rahvuste liiga A-liigat väga tugevas grupis ning kukuti sealt selgelt välja – mullusest kümnest mängust kaotati lõpuks viis ning võideti vaid kolm. Samas olid vastased enamjaolt väga tugevad ning Eestit ootab tõenäoliselt ees paras kannatuste õhtu, kus eelkõige tuleb lähtuda kaitsest, kaitsest ja kaitsest. Austria on kindlasti selle kohtumise eel soosikuks, kuid seda, et skoor suureks läheks, ei maksa ka uskuda – ehk mõjutab asja meie jaoks positiivses suunas ka see, et Eesti saab kohtumisele vastu minna päeva jagu puhanumalt.
Eesti võimalik tagauks EMi lävele
Uue EM-valiksarja alguse puhul tasub meelde tuletada seda, et oma valikgrupis (lisaks meile on seal veel Belgia, Rootsi, Austria ja Aserbaidžaan!) esimese kahe sekka mahtumise kõrval on Eestil potentsiaalne võimalus ka veel nii-öelda tagaukse kaudu finaalturniirile jõuda. Nimelt jagatakse 23 finaalturniiri piletist (korraldaja Saksamaa on sinna juba automaatselt kvalifitseerunud) 20 välja valikturniiril, ülejäänud kolm kohta aga Rahvuste liiga play-off’ide põhjal.
Kuigi Eesti koondis mängis eelmisel Rahvuste liiga hooajal D-liigas, mille võitjale ei ole kohta finaalturniiril ette nähtud, võib Eesti siiski 12 play-off’i mängiva meeskonna sekka jõuda – seda juhul, kui A-, B- või C-liigas jõuab 16 meeskonnast vähemalt 13 otse valiksarja kaudu finaalturniirile.
Realistlikult tähendab see seda, et Eestil tuleb loota, et valiksarjas läheb 16 A-liigas mänginud meeskonnal võimalikult hästi ning väga suur osa neist saavad otse finaalturniirile peale, jättes Rahvuste liiga play-offi sellega rohkem tühje auke kui selle liiga meeskondadega täita suudetakse.
A-liigasse kuulusid mullu Holland, Horvaatia, Hispaania, Itaalia, Taani, Portugal, Belgia, Ungari, Šveits, Saksamaa, Poola, Prantsusmaa, Austria, Tšehhi, Inglismaa ja Wales. Nagu öeldud, on Saksamaa juba finaalturniiril olemas, nii et kui ülejäänud 15 võistkonnast vähemalt 12 oma valikgrupis esimese kahe sekka mahuvad, saabki Eesti juba aasta pärast mängida Rahvuste liiga play-off’i! Vastased tulevad seal ilmselt väga tugevad ning meie mängime võõrsil, kuid sellegipoolest – vaid kahe vastase ühes mängus alistamise korral oleks meile EM-finaalturniiri pilet olemas. Kuigi põhirõhk läheb meil esmalt kindlasti EM-valikturniirile, tasub ka sellel arengul silma peal hoida!