10 mängijat, keda jalgpalli EMil jälgida

Foto: TT

Suur jalgpallipidu on hoogu sisse saamas ning samal ajal, kui tõsistele jalgpallifännidele hakkavad vaikselt alagruppide koosseisud ja finaalturniirile pääsenud meeskonnad juba pealuu sisse kuluma, tasub üle vaadata ka see, millistelt mängijatelt võiksime finaalturniiril oodata häid saavutusi, esiletõusu, edukat luigelaulu või midagi muud märkimisväärset. Teie ees on Betsafe’i blogi valik kümnest mängijast, kellel tasub EM-finaalturniiril silma peal hoida!

Karim Benzema
Koondis: Prantsusmaa
Koduklubi: Real Madrid
Vanus: 33
Positsioon: ründaja

Sisuliselt kuueaastase pausi järel võrdlemisi ootamatult taas koondisekutse teeninud Karim Benzema liitumine muudab Prantsusmaa koondise EM-il veel suuremaks soosikuks kui ta seda muidu oli. Real Madridis juba enam kui kümme aastat väravaid kõmmutanud Benzema profiil väga liikuva ja mängu siduva, aga samas ka ülimalt resultatiivse edurivimehena annab prantslastele ees sellise käigu, mida Olivier Giroud tingimata ei paku – ning peatreener Didier Deschampsil on seetõttu üks väga magus variant ees juures. Kui esialgu kardeti, et Benzema liitumine võib tema eelnevate krõbedate väljaütlemiste tõttu meeskonna sees vastuolusid põhjustada, siis esimesed märgid on vastupidist näidanud – ülikogenud mängija on väga hästi vastu võetud. EM 2020 parim väravalööja – miks mitte?

Federico Chiesa
Koondis: Itaalia
Koduklubi: Juventus
Vanus: 23
Positsioon: ääreründaja

25 aastat tagasi mängis EM-finaalturniiril Chiesa isa Enrico, nüüd on poja kord. Juventuses väga tugeva hooaja seljataha jätnud Chiesa hõivab kõigi eelduste kohaselt Itaalia koondise algrivistuses paremääre koha – ning arvestades seda, et alagrupis Türgi, Šveitsi ja Walesi vastu saavad itaallased kõik kohtumised pidada kodus ning on grupi suursoosikud, võib arvata, et võimalusi säramiseks tekib Chiesal küll ja veel. Koondise eest pole Chiesa seni küll skooritegemise mõttes veel kõige edukam olnud, kuid varem või hiljem peab ka seal punn eest ära lendama. Roberto Mancini käe all varasemast märksa ründavamalt mängival Itaalial on väga head võimalused turniiril kaugele jõuda ning potentsiaalse edu korral peaks Chiesa roll selles olema märkimisväärne.

Memphis Depay
Koondis: Holland
Koduklubi: Lyon
Vanus: 27
Positsioon: ründaja

Unustatud on need ajad, kui Depay oli Manchester Unitedisse suurte ootustega toodud, kuid Inglismaal sisuliselt läbi põles. Lyonis taas enesekindluse ja väravasoone leidnud Depay on viimaste aastatega tõusnud ka Hollandi koondise uue tulemise juures üheks võtmetegelaseks – Hollandi ründemäng toetub suuresti just tema väravatele ja resultatiivsusele. Ekstsentrilise elustiili poolest tuntud Depayd seostatakse suvise üleminekuga FC Barcelona ridadesse ning arvestades seda, et Virgil van Dijki vigastuse tõttu Hollandil seekord kaasas ei ole, on just Depay see, kel tuleb liidrikoorem meeskonnas enda peale võtta.

Jeremy Doku
Koondis: Belgia
Koduklubi: 19
Vanus: Rennes
Positsioon: ründaja/ääreründaja

Belgia koondisel on väga palju väga resultatiivseid mängijaid, mistõttu saab olema huvitav vaadata, kas nende vahel saab turniiri jooksul oma võimaluse ka vaid 19-aastane Doku. Juba sügisel koondises debüteerinud Rennes’i mängija on Punaste Kuradite eest löönud kaks väravat ning peatreener Roberto Martinezile hea mulje jätnud – kiire ja alati värava poole vaatav Doku on oma mängustiili ja füüsiliste omaduste poolest teeninud võrdlusi Wolverhamptoni jõujuurika Adama Traorega. Võimalik, et see turniir on Doku jaoks veel pisut liiga vara, et rahvusvahelisel areenil särama lüüa, ent… miks ka mitte?

Billy Gilmour
Koondis: Šotimaa
Koduklubi: Chelsea
Vanus: 20
Positsioon: keskpoolkaitsja

Chelseas teise ešeloni sekka kuuluv Gilmour tähistab turniiri avapäeval 20. sünnipäeva ning on väga huvitav mängija – ei klubis ega koondises pole ta seni esimest viiulit mänginud, kuid nii Chelsea kui Šotimaa koondise poolehoidjad on temast väga positiivsel arvamusel ning tahavad meest platsil rohkem näha. Tõepoolest – väikest kasvu Gilmour on mitmel korral väljakule pääsedes näidanud, et temas võib olla ainest tulevikutäheks. Samas on sageli välja tulnud ka tema noorusest tingitud omadused – aeg-ajalt võib ta väljakul üritada võtta liiga suuri ampse ning rumalalt palli ära kinkida, kuid Šotimaa treeneritel ongi nüüd käes suur hetk otsustamiseks: kas Gilmouri plussid kaaluvad tema miinused üle?

Alexander Isak
Koondis: Rootsi
Koduklubi: Real Sociedad
Vanus: 21
Positsioon: ründaja

Pole Zlatan Ibrahimovići, pole probleemi – vähemalt nii loodavad Rootsi jalgpallisõbrad. Alexander Isak ei ole Rootsi koondist vähegi jälginud inimestele sugugi võõras nimi – hoolimata vaid 21 eluaastast tegi ta koondisedebüüdi juba 2017. aastal, kui temast sai noorim mängija, kes Rootsi eest skoorinud. Talendikas ründaja ei suutnud küll Dortmundi Borussias korralikult läbi lüüa, kuid on viimased kaks hooaega pallinud Hispaanias Real Sociedadis, kus väravaid on tulnud kamaluga – lõppenud La Liga hooajal sai ta kirja 17 tabamust. Rootsi rünnakul seisavad lootused eelkõige just tema peal – samal ajal jälgivad tema minekut paljud tippklubid eesotsas Barcelonaga. Mehe lepingus on väljaostusummaks märgitud aga väidetavalt 70 miljonit eurot, nii et odavalt teda Sociedadist kätte ei saa.

Nuno Mendes
Koondis: Portugal
Koduklubi: Lissaboni Sporting
Vanus: 18
Positsioon: vasakkaitsja

Isegi kui turniiri ajal alles 19. sünnipäeva tähistav Mendes millegipärast EM-il eriti mänguaega saama ei peaks, on kõik Euroopa tippklubid eesotsas Manchester Cityga ikkagi suvel Sportingu ukse taga järjekorras, et Mendesi eest oma pakkumine teha. Suurepärane läbimurdehooaeg klubitasandil tõi Sportingule ka üle tüki aja Portugali meistritiitli ning paistab, et ka koondises on Mendes saamas võimalust algkoosseisus. Tugeva keha ja suurepärase vasaku jalaga kiire mängumees on ehtne näide moodsast äärekaitsjast, kes suudab lisaks kaitsetegevusele ka väga heal tasemel rünnakuid toetada. Nooremana ründava poolkaitsja positsioonil tegutsenud Mendest kasutatakse eelkõige wingback’i rollis, kus tema ründavad omadused kõige paremini välja tulevad.

Jadon Sancho
Koondis: Inglismaa
Koduklubi: Dortmundi Borussia
Vanus: 21
Positsioon: paremäär

Jadon Sancho ja Phil Foden olid kunagi Manchester City noortevõistkonnas tiimikaaslased. Kaks liidrit valisid aga karjääris erinevad teed: kui Foden jäi Citysse ning kannatas ära mõned hooajad, kui mänguaega jagus talle vaid näpuotsaga, siis Sancho võttis päris noorelt ette julge teekonna välismaale. Enne teda ei olnud sellise mustri järgi just paljud inglased suureks täheks saanud, ent Sancho puhul see õnnestus: Dortmundis on ta tõusnud superstaariks, samamoodi nagu Foden Manchester Citys. Premier League’is mitte mängimise tõttu on Sancho paljudele Inglismaa jalgpalli sõpradele pisut tundmatu suurus, kuid Gareth Southgate on teda hoolimata noorusest küllaltki palju usaldanud. See on Sancho karjääri esimene suurturniir – kas ta suudab kohe endast vägeva märgi maha jätta ning kasvõi paremääre koha Inglismaa ülitiheda konkurentsiga koondises enda kätte jätta?

Unai Simon
Koondis: Hispaania
Koduklubi: Athletic Club
Vanus: 24
Positsioon: väravavaht

Hispaania koondise seis väravavahtidega tundus veel mõni aasta tagasi väga roosiline: ülikogenud Iker Casillase lõpetamise järel ootasid oma võimalust David de Gea, Kepa Arrizabalaga ja mitmed teised kas juba tipus olevad või tipu lävel olevad mängijad. 2021. aastal on aga olukord pisut teistsugune: De Gea ei ole ei Manchester Unitedis ega Hispaania koondises viimasel ajal oma parimate päevade tasemel olnud, Arrizabalaga kaotas Chelseas aga oma enesekindluse sootuks ning langes isegi koondise esialgsest nimekirjast sootuks välja. Esikindaks ongi sel turniiril kõigi eelduste kohaselt (ning eeldusel, et Hispaania koroonakolle suuremaks ei kasva) just Bilbao Athleticu esinumber Unai Simon, kes on viimasel ajal mitmetes mängudes Luis Enrique usalduse teeninud. Turniiri avapäeval 24-aastaseks saav Simon ei ole koondise tasemel küll üleliia kogenud, kuid juba tõsiasi, et teda usaldatakse väravasse enne kogenumat de Gead, peaks talle olema piisavalt suur süst enesekindlust. 

Ilja Zabarnõi
Koondis: Ukraina
Koduklubi: Kiievi Dinamo
Vanus: 18
Positsioon: keskkaitsja

Kui Kiievi Dinamo hooaja algul ülioluliste euromängude ajaks keskkaitsjate osas kriisi sattus, tuli treeneritel väljakule saata vaid 18-aastane Ilja Zabarnõi, aga tuli välja, et sellest polnud kohe üldse mitte hullu – hoolimata noorusest näitas Zabarnõi väga küpset ja rahulikku mängu ning mitte kuskilt ei paistnud välja, et tegu oleks verinoore mängumehega. Head esitused tõid talle ka koha koondises, kus ta on täitnud nii keskkaitsja kui äärekaitsja rolli. Kas mehe närv püsib külm ka EM-finaalturniiri melus, kus pinged ja ootused on suuremad kui kunagi varem ning Ukraina koondisel hea šanss esimest korda ajaloos EM-finaalturniiril alagrupist edasi marssida?

MÄRKSÕNAD

SHARE