Wilder vs Helenius: kas Soome poksiäss saab endisele sparringupartnerile vastu?

Endine WBC raskekaalu maailmameister Deontay Wilder naaseb esimest korda poksiringi pärast seda, kui ta eelmise aasta oktoobris Tyson Furyga kolmandat korda kohtus ning inglaselt ühe viigi kõrvale teise kaotuse sai. Kaks järjestikust kaotust olid Wilderi profikarjääris alles esimesed, kuid peagi 37-aastaseks saav Wilder pole veel alla andnud – tema teekond tagasi tiitlite poole jätkub sel nädalavahetusel New Yorgis, kus teda ootab kohtumine Soome kogenud raskekaalumehe Robert Heleniusega.

Mida suurest matšist oodata ning millised panused tasub enne seda Betsafe’i spordiennustuses teha? Heidame üheskoos olulisele infole pilgu peale!

Narvast New Yorki: Robert Helenius saab end taas proovile panna absoluutse maailma tipu vastu

Soomerootslase Robert Heleniuse teekond maailma tippu on olnud omanäoline ja märkimisväärne. Juba viieaastaselt isa juhendamisel poksitrenniga alustanud Helenius maitses edu juba noorteklassides, tulles Euroopa kadettide ja noorte meistrivõistlustel mitu korda pronksile. Profiks hakkas Helenius 2008. aastal 24-aastaselt ning on tänaseks pidanud 34 profimatši, millest võitnud 31 (20 nokaudiga) ja kaotanud kolm.

Märkimisväärsetest matšidest saab esmalt välja tuua tema 2011. aasta kohtumise Derek Chisoraga Helsingis, kus Helenius kohtunike otsusega peale jäi. Paljude asjatundjate hinnangul oli aga tegelikult selles matšis hoopis Chisora parem ning Heleniuse võidule jäi kerge halb mekk juurde. Sellest hoolimata sai ta selle matšiga endale Euroopa raskekaalu tiitlivöö. 2016. aastal oleks ta pidanud Chisoraga uuesti poksima, kuid Helenius otsustas matšist loobuda ning kaotas sellega ka tiitlivöö.

Järgmine suur vastane tuli Heleniusele 2017. aasta sügisel, kui ta läks Walesis vastamisi Dillian Whyte’iga ning kuigi mõlemad mehed jäid 12 raundi lõppedes püsti, andsid kohtunikud üksmeelse otsusega võidu Whyte’ile. See oli Heleniuse profikarjääri teine kaotus – esimese sai ta 2016. aastal Helsingis nokaudiga prantslaselt Johann Duhuapasilt.

Heleniuse kolmandast ja seni viimasest kaotusest on möödas kolm aastat – see tuli 2019. aasta juulis Minneapolises ameeriklaselt Gerald Washingtonilt, kes soomlase kaheksandas raundis nokauteeris.

Eesti spordisõbra jaoks on kindlasti huvitav meelde tuletada, et Heleniuse viimasest 15 matšist on lausa neli toimunud Eesti pinnal – 2015. aastal alistas ta Tondiraba hallis Andras Csomori, 2017. aastal Kalevi spordihallis Jevgeni Orlovi, 2018. aastal Rakvere Spordikeskuses Juri Bõhhatsovi ning viimati 2019. aastal Narva Vaba Lava keskuses Mateus Roberto Osorio. Kõik Eestis peetud kohtumised on Heleniusel olnud aga pigem tundmatute ja väheedukate vastastega.

Viimase Narvas peetud lahingu järel on Helenius poksinud vaid kaugel ookeani taga – 2020. ja 2021. aastal pidas ta kaks matši poolaka Adam Kownacki vastu, neist esimene toimus New Yorgis ja teine Las Vegase lähistel. Otse Narvast New Yorki!

Wilder soovib tagasi ree peale saada

Deontay Wilderi viimased aastad on möödunud Tyson Furyga peetud kolme kohtumise tähe all. Esimese kohtumise pidasid need kaks juba 2018. aasta lõpus ning see lõppes vaat et skandaalsel moel viigiga – kuigi paljude arvates domineeris Fury kohtumist, jäid kohtunikud lõpuks erinevale arvamusele ning split decision tähistas mõlema mehe profikarjääri esimest viiki.

The Bronze Bomberi hüüdnime kandev Wilder kohtus Furyga teist korda 2020. aasta veebruaris vahetult enne koroonapandeemia algust ning kaotas tehnilise nokaudiga, revanšivõimalus eelmise aasta oktoobris lõppes aga 11. raundis saadud nokaudi ja teise kaotusega. Aastase pausi järel on nüüd Wilder tagasi ringis ning peaks Heleniuse vastu olema väga selgeks soosikuks.

Sparringupartnerid omavahel

Wilderi ja Heleniuse eelseisva matši teevad huvitavaks mitmed asjaolud, kuid peamine neist on tõsiasi, et Helenius on viimase paari aasta jooksul olnud Wilderi põhiline sparringupartner – see tähendab, et hoolimata sellest, et kaks meest ei ole seni ametlikus matšis ringis vastamisi läinud, tunnevad ja teavad nad teineteist suurepäraselt ning saab olema huvitav näha, kumb poksija sellest rohkem kasu lõikab.

Sparringu eesmärk on mõistagi erinevate tehniliste nüansside lihvimine ja võistlusolukorra imiteerimine, kuid erinevalt päris matšidest ei lajatata sparringul vastasele täie jõuga ning eesmärk ei ole partneri nokauteerimine. Sellest hoolimata on mõlemad mehed ilmselt nende tundide ja tundide sparringu pealt kõrva taha pannud erinevaid nüansse, tendentse ja muud kasulikku, mida nüüdses omavahelises võistluskohtumises ära kasutada.

Kuigi Helenius on selle kohtumise eel autsaider, võiks talle just nende sparringute tõttu anda Wilderi vastu natuke suurema võimaluse kui mõnele teisele poksijale. Seda enam, et Heleniusel on all kaks suhteliselt värsket võitu poolaka Kownacki üle, kes oli enne neid kohtumisi teel tiitlimatši poole.

Heleniuse nõrgaks küljeks võib aga pidada seda, et tema lõug ei pruugi Wilderi väga tugevatele haakidele vastu pidada – Heleniusel tuleb edu saavutamiseks olla Wilderi vastu aktiivne, nagu näitas Fury, ning selle jooksul võib ta kaitses end haavatavaks jätta. Heleniuse keeruline ülesanne saab seega olema Wilderit surve all hoida, aga samal ajal ka ennast piisavalt hästi kaitsta.

Kehatüübilt on Helenius Furyga võrreldav ning ilmselt valis Wilder soomlase just seetõttu endale vastaseks, et tunneb teda hästi ning saaks ehk oma sisemuses võiduga ka Furyle kaotamise sportlikku viha välja elada. Kas Wilder suudab oma kunagise mina üles leida, Helenius nokauteerida ning oma enesekindlus taas üles leida?

„Mõtlesin väga pikalt, kas üldse ringi tagasi tulla,“ sõnas Wilder. „Aga kui mulle mu kodulinnas ausammas püstitati, nägin paljusid inimesi, kes tulid minuga koos tähistama. Nägin nende emotsioone: isegi täiskasvanud mehed nutsid oma laste ees ja ütlesid, et mina olen tõeline kuningas. Seetõttu tunnen, et minu töö pole veel tehtud.“

Helenius lausus aga, et sihib veel suuremat üllatust kui poolaka Kownacki vastu. „Minu eesmärgiks on endiselt tiitlivöö, seega on see matš üks samm selle suunas. Maailma parimaks saab ainult see, kes suudab teised tipud alistada ning täpselt seda ma plaanin ka teha.“

Ennustus: Wilder võidab nokaudiga

Wilderi ja Heleniuse duell toimub New Yorgi aja järgi laupäeva hilisõhtul, mis meie jaoks tähendab ööd vastu pühapäeva.

Panustamisel ei tasu mööda vaadata sellest, et Wilder on oma renomeelt ja saavutustelt Heleniusega võrreldes endiselt tükk maad eespool – kõigi eelduste kohaselt peaks ta kodupubliku ees soomlasele tuule alla tegema.

Betsafe’i spordiennustus pakub sellele matšile ja selle käigule mitmeid põnevaid koefitsiente – toome siin välja mõned, mis meie hinnangul peaksid olema võitvad või pakuvad head väärtust!

Panustamissoovitused:

  • Wilderi võit – 1,12
  • Helenius lüüakse matšis pikali – 1,30
  • Helenius lüüakse matšis mitu korda pikali – 2,25
  • Nokdaun raundides 1-6 – 1,45
  • Kohtumine lõpeb enne 12 raundi täitumist – 1,22