WTA Tallinn Open 250: kas eestlannad pakuvad kodupublikule võidurõõmu?

Septembri viimasel nädalal tehakse Eesti tennise ajalugu, sest esimest korda peetakse Maarjamaal tõeline tennise tippturniir, kui esimese Tallinn Openi WTA turniiri raames saabuvad Tallinnasse Tondi tennisekeskusesse mängima maailma tipud eesotsas Eesti tähtede Anett Kontaveidi ja Kaia Kanepiga. Mida Tallinna WTA turniirist oodata, kes seal osalevad ning millised on Eesti naiste võimalused? Betsafe’i blogi teeb kõigest olulisest ülevaate!

Kuidas jõudis WTA turniir Eestisse?

26. septembrist 2. oktoobrini kestva põhiturniiriga Tallinn Openi WTA turniiri toimunise lugu on päris pikk ja nüansirohke, kuid teeme siinkohal olulisest kokkuvõtte. Veebruaris saabus WTA poolt Eesti Tennise Liidule ootamatu pakkumine korraldada hooaja lõpus WTA 250 turniir. Ajalise surve alla sattunud turniiri korraldajad soovisid selleks väga lühikese etteteatamisajaga riigi valitsuselt 900 000 euro suurust toetust, mida Kaja Kallase valitsus aga nii kiirelt ei olnud nõus eraldama ning seetõttu jäi plaan esiti soiku.

„See oli ikkagi tänane hetk, unikaalne võimalus, kahjuks on see tänaseks päevaks ajalugu,“ tõdes toona tenniseliidu peasekretär Allar Hint.

Vaid paar kuud hiljem, maikuus, sai unistus siiski uuel katsel teoks – Tallinna linn otsustas turniiri omalt poolt 400 000 euroga toetada, ülejäänud osa eelarvest katavad erasponsorid, omalt poolt aitab ka kultuuriministeerium.

Kui kõva sõna on WTA turniiri korraldamine?

Tallinna turniiri korraldajad on pidevalt rõhutanud, et WTA turniiri korraldamine on võimalus, mida ei saa ega tohi käest lasta, sest see šanss võib tulla vaid korra aastate või isegi aastakümnete jooksul.

Tallinna turniiri sünnile „aitasid kaasa“ koroonapandeemia ja Hiina tennist varjutav skandaal Shuai Pengi ümber, mistõttu on Hiinast ja Aasiast mitmed turniirid ära võetud. Samuti mängis oma rolli Venemaa sõda Ukrainas, mistõttu ei toimu ka Venemaal ühtegi WTA turniiri. Tallinna WTA turniir ongi kalendris oma koha saanud sisuliselt Moskvas traditsiooniliselt toimunud Kremli karikaturniirilt ehk Kremlin Cupilt, mille Anett Kontaveit mäletatavasti mullu võitis – seega on Eesti esireket justkui omapärasel moel  esimest korda toimuva turniiri tiitlikaitsja…

Üldiselt on WTA turniirid küll prestiižsed ja eksklusiivsed, sest nende toimumiskohad vahetuvad harva, kuid samas toimub sel aastal kokku 25 WTA egiidi all peetavat turniiri, mis on oma kategooria poolest Tallinna WTA 250 turniirist kõvemad:

  • Neli suure slämmi turniiri (Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open)
  • WTA finaalturniir hooaja lõpus
  • Kaheksa WTA 1000 turniiri (Qatar Open, Indian Wells, Miami Open, Madrid Open, Italian Open, Canadian Open, Cincinnati Open, Guadalajara Open)
  • 12 WTA 500 turniiri

WTA 250 ehk 250 000 dollari suuruse auhinnafondiga turniire toimub sel hooajal kokku 29. Balti riikides on varem WTA turniir toimunud ühe korra – 2019. aastal kuulus WTA kalendrisse samuti WTA 250 sarja turniir Baltic Open, mis peeti Lätis Jurmalas.

250 000 dollari suurusest auhinnafondist saab kõige suurema osa – umbes 30 000 dollarit. Edetabelipunkte saab võitja tabelisse 270.

Milline näeb välja turniiri kava?

Kuigi põhiturniir saab alguse esmaspäeval, 26. septembril, siis algavad mängd Tondi tennisekeskuses juba varem – laupäeval, 24. septembril kell 10 tehakse algust kvalifikatsioonimängudega, mis jätkuvad ka pühapäeval.

Põhiturniir 32 mängijaga koosneb finalistide jaoks viiest kohtumisest – 26.-27. septembril mängitakse esimese ringi kohtumised, 28.-29. septembril teise ringi matšid. Veerandfinaalid on kavas 30. septembril, poolfinaalid 1. oktoobril ning finaalmäng algab peaväljakul pühapäeval, 2. oktoobril kell 14.

Korraldajad said juba enne loosi paika panna ühe mängija avaringi mänguaja – selleks valiti Anett Kontaveit, kes peab oma esimese ringi kohtumise teisipäeva õhtuse kohtumisena.

WTA Tallinn Open osalejad

Nagu öeldud, pääseb Tallinn Openi põhitabelisse 32 mängijat. 21 neist kohtadest selguvad üles antud mängijate maailma edetabelikohtade põhjal, ülejäänud 11 kohast neli on võimalik välja jagada wild card’iga, kuus naist pääsevad põhitabelisse läbi kvalifikatsiooni ning ühele mängijale on võimalik anda ka special exemption ehk eripääse varasemate tulemuste eest.

Maailma kolmas reket Anett Kontaveit, kes langeb uuel nädalal neljandale kohale, on turniiril esimese asetusega, tugevatest mängijatest saab välja tuua veel Belinda Bencici (WTA 14.), Beatriz Haddad Maia (WTA 16.), Madison Keysi (WTA 17.), Jelena Ostapenko (WTA 19.), Jelena Rõbakina (WTA 22.), Barbora Krejcikova (WTA 25.), Shuai Zhang (WTA 28.), Jil Teichmann (WTA 31.) ja muidugi Kaia Kanepi (WTA 32.). Hetkel viimasena on otse põhitabelis koha kindlustanud maailma 68. reket Jaqueline Cristian.

Kuna Kanepi jäi napilt asetuseta, võivad tema ja Kontaveit teoreetiliselt vastamisi minna juba turniiri avaringis. Seni on Eesti tennisepublik iga kord, kui Kontaveit ja Kanepi on samal turniiril osalenud, pidanud jääma pika ninaga – üheski ametlikus võistlusmängus pole Eesti tennise kaks suurkuju varem veel kohtunud!

Nii paljude tippmängijatega WTA 250 taseme turniiri ei näe sugugi tihti – seega saab Tallinnas peagi näha tõeliselt kõrgetasemelist naiste tennist. Ühte kindlat soosikut või favoriiti on väga keeruline välja tuua – iga suure slämmi turniir näitab meile, et naiste tipptennis on ülimalt lahtine ning võiduvõimelised on sisuliselt kõik naised, kes on oma WTA tabelikoha kaudu põhitabelisse pääsenud. Meie kindlasti loodame aga sellele, et Anett Kontaveit suudab korrata oma eelmise sügise fenomenaalset vormi siseturniiridel ning Tallinn Openi läbi aegade esimeseks võitjaks tõusta!

Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi ei ole aga ainsad eestlannad, kellele kodupublik kaasa saab elada – Maileen Nuudi (WTA 641.) sai vabapääsme põhiturniirile, hetkel mitte nii heas hoos olev, aga WTA edetabelis pisut kõrgemal ehk 404. real asuv Elena Malõgina alustab turnirii kvalifikatsioonist. Pole kahtlustki, et isegi kui nende mõlema turniirid peaksid lõppema vaid ühe kohtumisega, saavad nad kodupubliku ees tipptaset nuusutades väga kõva kogemuse osaliseks.