Prantsusmaa lahtised: kuningas on väljas, aga kas kroonitakse kuninganna?
Tenniseaasta teine suure slämmi turniir toob tipptennise järgmisteks nädalateks Pariisi kuulsatele saviliivaväljakutele, kus selgitatakse välja järjekordsed võitjad. Mida seekordsest Roland Garrosi turniirist oodata, kes on suurimad soosikud ning kuidas võiks minna Eesti tennisistidel?
Betsafe’i blogi teeb ajaloo 127. Prantsusmaa lahtiste kohta suure eelvaate!
Kaks nädalat aeglaseid põrkeid ja pikki pallivahetusi
Kui aasta esimene suure slämmi turniir toimub kohe jaanuaris Austraalias, siis seejärel saavad tipptennisistid päris tükk aega pallida vaid väiksematel turniiridel – uuesti tullakse suure slämmi turniiri jaoks kokku maikuus Prantsusmaal, kus kuulsa lenduri järgi nimetatud turniiril panevad maailma parimad tennisistid end proovile sealsetel kuulsatel saviliivakattega väljakutel.
Nagu ka teistel suure slämmi turniiridel, on ka Prantsusmaal üksikmängus turniiri võitmiseks vaja seitset võitu järjest – see tähendab, et kahe nädala jooksul tuleb tulevasel võitjal näidata stabiilset vormi, head enesekindlust ja vaimset tasakaalu. Nagu tenniseturniiridel ikka, tähendab iga kaotus kohe turniiri lõppu ja väljalangemist – seega suudavad Suure Slämmi turniiridel sõela peale jääda vaid need, kes on nii vaimselt kui füüsiliselt tugevad.
Nagu ikka, on ka Eesti tennisesõpradel põhjust suurturniiri põnevusega oodata – Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi on meie pilgud juba kümmekond aastat tipptennise peal hoidnud ning hoolimata sellest, et viimase aasta jooksul ei ole kummalgi oma varasemat karjääri arvestades väga edukalt läinud, on nad siiski mõlemad nii hea kvaliteediga mängijad, et kui nad suudavad kaks nädalat heas vormis püsida, võivad nad vabalt kaugele jõuda. Seni pole kumbki aga paraku suurturniiril veerandfinaalist kaugemale jõudnud. Ehk on aga just tänavu see aeg käes, kui see lõpuks juhtub?
Swiatek jätkuvalt soosik number üks
Naiste tipptennises pole viimastel aastatel olnud sellist ainuvalitsejat nagu vahepeal oli Serena Williams ja meeste seas suur kolmik (Roger Federer, Novak Djoković, Rafael Nadal), kuid viimase aasta-poolteise jooksul on siiski esile kerkinud nimi ja tegija, kes on seda tühjaks jäänud trooni üha kindlamalt enda kätte haaramas – selleks on poolatar Iga Swiatek, kes on sel aastal olnud imelises hoos ning seda eriti just saviliival, kus ta Prantsusmaa Suure Slämmi turniiri ka nii 2020. kui 2022. aastal võitis.
Prantsusmaa Suure Slämmi koefitsiendid Betsafe’is näitavad, et Swiateki turniirivõiduta jäämine oleks juba iseenesest väikestviisi üllatus – tema turniirivõidu koefitsient on võistluste eel alla kahe, samal ajal kui järgmiste favoriitide nagu Ons Jabeur, Arina Sabalenka, Paula Badosa ja Maria Sakkari nime taga on koefitsient, mis on tugevalt üle 10. Seega tasub võitu oodata just nimelt Swiatekilt – samas on tema kohal väikesed küsimärgid, sest viimane Prantsusmaa-eelne WTA turniir Roomas lõppes tema jaoks veerandfinaalis reievigastusega. Praeguse seisuga ei tundu õnneks, et vigastus oleks nii tõsine, et seaks tema turniiri alguse ohtu – küll aga on kindlasti olemas teatud oht, et ta võib kahe nädala ja potentsiaalselt seitsme mängu jooksul samale reiele uuesti viga teha.
Swiateki kõrval on head võimalused ka Austraalia lahtiste võitjal Arina Sabalenkal, kes Madridi kiiremal saviliival suutis hiljuti Swiateki alistada, samuti Jelena Rõbakina, kes on sel hooajal võitnud juba kaks WTA 1000 sarja võistlust, triumfeerides nii Indian Wellsis kui Roomas.
Väga suure tõenäosusega tuleb turniiri võitja just selle kolmiku seast – Swiatek (turniiri võidu koefitsient 1,80) on selgelt soosik number üks, Sabalenka võit tooks täpsele panustajale raha tagasi 6,00-kordselt ja Rõbakina triumf 7,00-kordselt.
Kontaveit ja Kanepi heal juhul mustad hobused
Kui veel aasta-paar tagasi oli Eesti tennisesõpradel iga suure slämmi turniiri eel vägagi põhjendatud ootus, et vähemalt üks meie naistippudest jõuab kaugele, siis tänavuse hooaja põhjal ei ole ilmselt palju neid, kes julgeksid Anett Kontaveidile ja Kaia Kanepile Prantsusmaal väga säravat edu ennustada.
WTA edetabelis 73. reale langenud Kontaveit on sel hooajal suurematel turniiridel mänginud vähe ja erilise eduta – Madridis langes ta avaringis Karolina Muchovale (WTA 42.), Roomas suutis küll avaringis maailma 49. reketi Alycia Parksi alistada, kuid jäi seejärel Ljudmilla Samsonovale (WTA 15.) teises mängus alla. Paremal juhul on Kontaveit üllatusvõimeline üksikutes mängudes, kuid tervet nädalat või kahte väga head tennist on talt hetkeseisuga keeruline oodata.
Avaringis läheb Kontaveit vastamisi maailma 38. reketi Bernarda Peraga ning selles mängus on kindlat soosikut keeruline pakkuda – eelmisel aastal kohtuti omavahel kahel korral ning mõlemad said kirja ühe võidu, sealjuures Pera võitis Hamburgis just saviliival. Pera on saviliivahooajal juba mänginud peaaegu kümme kohtumist ning on viimasel ajal olnud pisut stabiilsem – seega tundub paremat väärtust pakkuvat tema võidukoefitsient 1,88.
Kaia Kanepi hetkeseis on mõnes mõttes veel suurem mõistatus, kuid kainel pilgul vaadates võib kahtlustada, et peagi 38. sünnipäeva tähistava sportlase tippajad on nüüd jäädavalt möödumas. Senisest seitsmest sel hooajal saviliival mängitud kohtumisest on Kanepi võitnud vaid kaks, kusjuures üks neist võitudest tuli WTA edetabeli kuuenda saja tennisisti vastu, kolm neist kaotustest aga tennisistidele, keda maailma edetabeli esisajast ei leia.
Tema vastane Madison Keys jõudis aga kodumaal Charlestonis saviliival veerandfinaali välja ning on võtnud nii mõnegi hea võidu – siin ei tohiks olla küsimust, et Keys on selle mängu väga selge soosik. Omavahel on aja jooksul kohtutud kolm korda ning Kanepi on saanud vaid ühe võidu – sedagi 2015. aastal ehk varsti juba kümme aastat tagasi. Keysi võidukoefitsient on siin 1,20 (Kanepil 4,60) ning siin ei tohiks olla küsimust, et ameeriklanna võidule panustamine peaks olema üsna kindla peale minek.
Kas Nadalist tühjaks jäänud trooni hõivab noorus või kogemus?
Meeste konkurentsis on suureks küsimuseks loomulikult see, kuidas näeb seekordne Roland Garros välja ilma selle kuninga Rafael Nadalita. 14-kordne selle turniiri võitja teatas mõni aeg tagasi, et on vigastuse tõttu sunnitud oma lemmikturniiri vahele jätma ning see jätab mõistagi tema trooni vabaks.
Betsafe’i koefitsientide järgi hinnatakse hetkel suurimaks võidusoosikuks 20aastast hispaanlast Carlos Alcarazi, kes on maailma edetabelis juba mõnda aega esikohal püsinud ning suutis eelmisel sügisel New Yorgis ka oma esimese slämmiturniiri võita. Alcarazi peetakse sarnaselt kaasmaalasele Nadalile saviliivaspetsiks ning nii Barcelonas kui Madridis suutis ta sel pinnasel ka suure turniiri võita, kuid Roomas tuli sisse ootamatu komistus, kui ta jäi alla maailma 115. reketist ungarlasele Fabian Marozsanile.
Alati on mõistagi konkurentsis ka Novak Djoković, kes jahib oma 23. suure slämmi tiitlit, mis tõstaks ta esmakordselt üksinda läbi aegade edukaimaks meestennisistiks. Serblase kõik kolm selle saviliivahooaja turniiri on aga lõppenud võrdlemisi ootamatute kaotustega – Roomas jäi ta alla eelmise aasta Roland Garrosi veerandfinalistile Holger Runele, kelle hea hoo taustal räägitakse ka tema võimalikust läbimurdest.
Kuigi Alcarazi koefitsient turniirivõidule on kõige väiksem ehk 2,50, tundub siin kõige paremat väärtust pakkuvat siiski ülikogenud ja vahel lausa masinliku Djokovići võidukoefitsient 3,25. Järgmised mehed jäävad juba natuke kaugemale – Rune võidukoefiks on 8,00, Daniil Medvedevil 9,00.