Australian Open 2023: kumb eestlanna jõuab turniiril kaugemale?
Uue spordiaasta alguses toimub küll erinevaid üritusi, võistlusi ja turniire, kuid ülemaailmset tähelepanu köidavad neist vähesed. Esimene tõeliselt suur globaalset tähelepanu püüdev võistlus peetakse aga jaanuari keskel maakera kuklapoolel, kui Australian Openi tenniseturniir haarab kahe nädala jooksul enda kätte spordimaailma fookuse.
Nagu juba Eesti spordisõbra jaoks toredaks harjumuseks on saanud, on võistlustules ka kaks Eesti tippmängijat, kes sihivad mõlemad vähemalt turniiri teise nädalasse jõudmist. Mida Austraalia lahtistelt tennisemeistrivõistlustelt sel aastal oodata ning kes on nii meeste kui naiste turniiril suurteks soosikuteks?
Anett Kontaveidi seisund küsimärgi all, aga loos soodne
Veel eelmisel suvel maailma edetabelis lausa teisel kohal olnud Anett Kontaveidi jaoks ei möödunud eelmise aasta suure slämmi turniirid sugugi edukalt – omapärasel kombel ei saanud maailma edetabeli järgi kõige teravamasse tippu kuulunud mängija mitte kordagi isegi teisest ringist edasi. Ühest küljest näitas see Kontaveidi ebastabiilsust, teisalt aga annab hea võimaluse uuel hooajal taas WTA edetabelis tõusta, sest suurturniiridel ei ole Kontaveidil palju punkte, mida kaitsta.
Kui eelmisel hooajal olid Kontaveiti ümbritsenud ootused suurturniiride eel päris kõrged, siis eelmise hooaja lõpp ja tänavuse hooaja algus on seda nivood päris oluliselt allapoole tõmmanud. Väikesed tervisemured eelmise aasta lõpus ja aeglane start selle hooaja alguses tähendavad seda, et Kontaveit saabub Melbourne’i nelja järjestikuse kaotuse pealt – esimene neist tuli koduse Tallinn WTA turniiri finaalis, teine eelmise aasta viimases mängus oktoobri algul Ostravas – uus aasta on Kontaveidi jaoks alanud aga samuti kahe allajäämisega. Esimesel Adelaide’i turniiril langes ta avaringis hiinlannale Qinwen Zhengile 1:6, 6:4, 6:7, teisel Adelaide’i turniiril aga Paula Badosale 4:6, 3:6. Kuigi midagi ei ole kindlasti pöördumatult katki, paistab, et Kontaveit on suures plaanis taandunud oma mõne aasta tagusele tasemele maailma esikahekümne piiril oleva mängijana.
Hea uudis on aga see, et Australian Openi loos on vähemalt paberil tema jaoks üsnagi soodne. Esimeses ringis sai ta vastaseks maailma 83. reketi, austerlanna Julia Grabneri, teises ringis tuleb edu korral vastaseks kas egiptlanna Mayay Sherif (WTA 52.) või kogenud poolatar Magda Linette (WTA 46.) – esimene asetatud mängija võib Kontaveidile vastu tulla kolmandas ringis ning selleks võib olla 19. paigutusega venelanna Jekaterina Aleksandrova. Kolmandasse ringi pääsemine ning sellega ka mulluse tulemuse ületamine võiks Kontaveidi jaoks olla miinimumeesmärk, aga aasta unist algust arvestades oleks juba üks võitki samm paremuse suunas. Kontaveit on avaringis Julia Grabneri vastu väga suureks soosikuks (koefitsiendid 1,08 vs 8,00), kuid seniste kehvade tulemuste pealt tundub eestlanna koef siin natuke liiga väike, et sellele julgelt panustada.
Kaia Kanepil on kaitsta väga kõvad punktid
Teine eestlanna Kaia Kanepi on samuti Australian Openil asetatud – seda eelviimase mängijana ehk ta sai turniiriks 31. asetuse. Mullu lausa veerandfinaali välja purjetanud Kanepi teab hästi, et tal on seetõttu Austraaliast kaitsta väga suured punktid, mis võib talle peale panna natuke ebameeldiva sisemise pinge – samas on ka temal tee vähemalt kolmanda ringini suhteliselt söödav.
Avaringis on Kanepi vastaseks kohalik mängija, 24-aastane Kimberly Birrell (WTA 166.), kes pääses turniirile wild card’i abil. Teises ringis võib Kanepile võidu korral vastaseks tulla kas 17-aastane tšehhitarist tulevikulootus Linda Fruhvirtova (WTA 80.) või samuti wild card’iga peale saanud austraallanna Jaimee Fourlis (WTA 160.). Sellest nelikust võiks kõige paremateks hinnata Fruhvirtova võimalusi, kuid Kanepi kogemused on relv, mis on ikka ja jälle suure slämmi turniiridel väga kasulikuks osutunud.
Australian Openile tuleb Kanepi olukorras, kus ta on selle kalendriaasta sees juba kolm matši võitnud, aga kolm ka kaotanud – teises ringis langes ta välja nii Adelaide’i esimesel turniiril, Adelaide’i teise turniiri kvalifikatsioonis kui ka Adelaide’i teise turniiri põhiturniiril, kuhu ta õnneliku kaotajana pääses. Üldiselt paistab, et Kanepi on enda kohta üsna korralikus vormis ning vähemalt teise ringi pääs võiks talle olla selgelt jõukohane – kolmandas ringis tuleks juba kõigi eelduste kohaselt vastu maailma teine reket Ons Jabeur, kelle vastu läheks niiehknaa raskeks. Aga Kanepi on varemgi maailma tippe üllatanud… Avamatšis Birrelli vastu on Kanepi igatahes suureks soosikuks – tema võidukoefitsiendiks on hinnatud 1,16, Birrellil 5,30.
Meeste turniir: kas skandaalne Djoković naaseb troonile?
Kui mõnel teisel spordialal on niimoodi, et hooaja esimene suurem võistlus võib sageli kaasa tuua üllatustulemusi, siis Austraalia lahtised on vähemalt meeste poolel näidanud, et tennises võivad asjad olla risti vastupidi. Võib-olla on üks põhjus selles, et tipptennisistide jaoks on kahe hooaja vaheline puhkus üldiselt pigem lühike ning midagi väga drastilist selle jooksul mängijate tasemes üldjuhul ei muutu – või siis on meeste tennises teatud mängijad lihtsalt teistest nii palju tugevamad? Igatahes on lausa sürreaalne mõelda, et aastatel 2006-2022 toimunud 17 turniirist vaid ühe (!!!) võitis keegi peale Roger Federeri, Novak Djokovići ja Rafael Nadali! Selleks oli 2014. aastal Stan Wawrinka, kes alistas finaalis Rafael Nadali. Teised mehed lihtsalt ei saanudki löögile! Vahel suure kolmiku kõrvale tõstetud Andy Murray saiaastatel 2010-2016 koguni viiel korral finaalis mängida, kuid kaotas igal korral.
Eelmisel aastal jäi skandaalne vaktsiinivastane Djoković Austraalia turniirilt eemale, sest teda ei lastud riiki sisse – sel aastal on ta aga taas kohal ning peaks olema turniiri peamine soosik. Mullune võitja Rafael Nadal on ka vähemalt tema enda sõnade kohaselt taas terve ja valmis, kuid korralikus mänguvormis Djoković on igal juhul turniiri suureks soosikuks ning panustamisel tasub sellest lähtuda – serblase võidukoef on turniiri eel 1,80.
Naiste turniir: Swiatek, Sabalenka või keegi kolmas?
Naiste osas on tavapäraselt olukord tunduvalt lahtisem, ent ajalugu on meile näidanud, et suures plaanis on Austraalia turniiril siiski tõelisi üllatusvõitjaid pigem vähe. Suurimaks soosikuks tuleb kindlasti pidada eelmise hooaja väga võimsalt lõpetanud poolatari Iga Swiatekit, aga head šansid on kindlasti ka Arõna Sabalenkal, kes on uut aastat võimsalt alustanud. Kuna Sabalenka pole veel suurel slämmil nii edukas olnud kui tema staatuse järgi võiks arvata, tasub nende kahe vahel eelistada edukamat Swiatekit.
Nende kahe kõrval võiks välja tuua veel eelmisel hooajal väga stabiilselt esinenud Ons Jabeuri, samuti noorukese Coco Gauffi, kes peaks iga aastaga üha kogenumaks ja paremaks minema ning kes on samuti hooaega hea hooga alustanud.