Eurovisioon 2025: millist kohta Tommy Cashile ennustatakse?
Maikuu on kätte jõudnud ning see tähendab, et väga lähedale on juba jõudnud ka tänavune Eurovisioon – Šveitsis Baselis selgitatakse võitja juba kuu keskel, mis tähendab, et esimene poolfinaal peetakse 13. mail, teine 15. mail ning suur finaal laupäeval, 17. mail.
Eestil on üle tüki aja põhjust ka „sportlikud“ ootused üsna kõrgele ajada, sest Tommy Cashi „Espresso Macchiatol“ on kõik võimalused sekkuda päris suurde mängu. Aga kui suurde täpsemalt? Betsafe’i blogi vaatab üle!
Eesti jahib 23-aastase pausi järel esiviisikukohta
Eesti hiilgeajad Eurovisioonil jäävad sajandivahetuse perioodi – 1996. aastal tulid Maarja-Liis Ilus ja Ivo Linna „Kaelakee häälega“ koguni viiendaks, esikuuikusse jõudsid ka Evelin Samueli „Diamond of Night“ ja Inese „Once in a Lifetime“, enne kui Tanel Padar ja Dave Benton 2001. aastal „Everybodyga“ mõneti üllatuslikult Eurovisiooni suisa võitsid. Eesti paremuselt järgmine tulemus tuli kohe järgmisel aastal koduses Saku Suurhallis, kui Sahlene’i „Runaway“ platseerus koguni kolmandaks.
Pärast seda edulugu tabas Eestit Eurovisioonil aastatepikkune mõõn: järgmisel viiel aastal järjest ei saadud edasi isegi poolfinaalist, enne kui Urban Symphony „Rändajad“ 2009. ja Ott Leplandi „Kuula“ 2012. aastal mõlemad kuuenda kohaga särasid. Elina Borni ja Stig Rästa „Goodbye to Yesterday“ tuli 2015. aastal seitsmendaks ning Elina Nechayeva „Forza“ 2018. aastal ja Alika „Bridges“ 2023. aastal kaheksandaks, kuid esiviisikusse pole me pärast Sahlene’i kordagi jõudnud.
Tänavu paistab olevat üsna hea võimalus see seeria viimaks lõpetada – „Espresso Macchiatol“ on kahtlemata olemas võime masse haarata ja Tommy Cashi isik on selline, mis paljudele peale läheb – kuid konkurents maailma populaarseimal lauluvõistlusel on aasta-aastalt järjest kõvem ning kui esialgu võis tunduda, et Eesti läheb Eurovisiooni suisa võitma, siis paar nädalat enne võistluse algust tundub, et see võib meie jaoks tänavu siiski unistuseks jääda.
Eesti koefitsient kasvamas
Kui veel mõned nädalad tagasi hinnati Eesti võimalusi paremateks ning Tommy Cashi võit oli Betsafe’is saadaval koefitsiendiga 25,00, siis nüüd on Eesti võidukoefitsient kasvanud lausa 40,00 peale – ning favoriitide järjestuses oleme langenud seitsmendalt kohalt üheksandaks, lubades endast mööda nii Tšehhi kui Belgia.
Poolfinaalist edasi pääsemine peaks meie jaoks olema aga käkitegu, sest konkurents seal on üsna hõre ning Eesti edasipääsukoefiks on seal vaid 1,01 – sealjuures hinnatakse oma poolfinaali võitmise puhul Eesti šansse ainult suursoosiku Rootsi omadest kehvemaks.
Kui kokkuvõttes alles üheksanda koha ennustamine kõlab kõrgeid ootusi arvestades natuke nukralt, siis ehk tasub julgustust koguda sellest, et mitmetel teistel turgudel hinnatakse Eesti šansse üsna headeks. Esikolmikusse jõudmise koefitsient on Betsafe’i spordiennustuses Tommy Cashil vaid 5,00, samuti oleme selged soosikud Balti minimatšil – see, et Eestist saab tänavusel Eurovisioonil parim Balti riik, on kätte saadav koefiga 1,20.
Rootsi üha suurem favoriit
Rootsi laulutööstus on ikka ja jälle suutnud aasta-aastalt välja lasta uusi staare ja nakkavaid poplaule: alates ABBA-aegadest kuni tänaseni on rootslased vaat et igal aastal Eurovisioonil „ohtlikud“ ning selle märgiks on nad koos Iirimaaga ka selle võistluse rekordvõitjad, olles triumfeerinud seitsmel korral. Kui Iirimaa kõik võidud jäid aastatesse 1970-1996 (sealjuures neli võitu aastatel 1992-1996!), siis Rootsi on olnud stabiilselt tugev, jäädes alates 1974. aasta ABBA esimesest triumfist ainult 00ndatel võidust ilma – kõikidel teistel kümnenditel on rootslased võidu maitset tunda saanud, viimati 2023. aastal.
Pärast seda, kui Rootsi laul viimati 2010. aastal finaalist välja jäi, on nad järgnevatel aastatel teinud pöörase stabiilsusega tulemusi: sellele järgnenud 13 Eurovisioonil on nad paaril korral läinud pisut alt (kaks 14. kohta, üks 9. koht ja üks 7. koht), aga kõik ülejäänud nende saadetud laulud on jõudnud vähemalt esiviisikusse. Kolmel korral on nad selle aja jooksul võitnud (2012 Loreen „Euphoria“, 2015 Mans Zelmerlöw „Heroes“ ja 2023 Loreen „Tattoo“), kaks laulu on veel tulnud kolmandaks, üks neljandaks ja kolm viiendaks. Lihtsalt võimas hitivabrik!
Miks me sellest siinkohal räägime? Aga seetõttu, et Rootsit peetakse tänavusel aastal järjekordselt soosikuks number üks. Nende Melodifestivaleni võitjaks tuli eelneva võitja ja soosikuks peetud Mans Zelmerlöwi „Revolutioni“ ees hoopis soomerootslaste räpipunt KAJ lauluga „Bara bada bastu“, mis teeb kummarduse Soome saunakultuurile ning ei ole niivõrd tavapärane Rootsi hästi lihvitud ja produtseeritud power-ballaad, vaid mõnusa huumoriga, aga väga nakkava refrääniga laul, kust on siiski tagant paista ka rootsiliku väga professionaalse produktsiooni kõrvu. „Bara bada bastu“ võiduvõimalusi hinnatakse hetkel väga kõrgeks ning kui veel paar nädalat tagasi oli Betsafe’is Rootsi tänavune võit saadaval koefiga 2,60, siis nüüd on see langenud 1,95 peale, mis viitab sellele, et nende soosikustaatus on üha selgemalt kinnistumas.
Austria selge number kaks
Favoriidi number kaks rolli on üsna selgelt enda kätte haaranud korraldajamaa Šveitsi naaber Austria, kes saadab ennast esindama laulja nimega JJ looga „Wasted Love“. Tegu on kahtlemata looga, mis võib jõuda väga kõrgele, aga kui ta žüriide seas õigesti ei mõju, võib vabalt ka esiviisikust välja jääda või suisa kaugemalegi langeda. Austerlased on lubanud enneolematut lavasõud, mis teeb sellest esitusest ühe suurima positiivse küsimärgi. Hetkel on nad Betsafe’is soosikuks number kaks – nende võidukoefiks hinnatakse 3,75.
Kui Rootsi puhul on eelkõige oodata kõrgeid punkte rahvahääletusel, siis Prantsusmaa on vabalt üks peamisi soosikuid žürii lemmiku tiitlile. Louane „Maman“ vajab ilmselt natukenegi rahvahääletuse tuge, et olla automaatselt üks peamiseid võidusoosikuid. Praegu on nende võit aga pigem ebatõenäoline – kuigi nad on soosikute rivistuses kolmandad, on nende võidukoefiks üsna pirakas 10,00.
Üsna kõrgelt hinnatakse ka Iisraeli (Yuval Raphael „New Day Will Rise“) võimalusi (koef 13,00), kuid praeguse seisuga ei tundu, et nii inglise, prantsuse kui heebrea keeles esitataval lool oleks muusikaliselt potentsiaali kogu Euroopat haarata. Sõda Palestiinaga ja eelmise Eurovisiooni ajal toimunu on väga paljude jaoks Iisraeli muutnud paariaks, kuid ei maksa unustada, et neil on endiselt ka tulihingelisi toetajaid – vastuhääli ei saa teadupoolest aga anda, ainult poolthääli.
Eurovisioonini ei ole enam palju jäänud – Eesti tuleb lavale esimeses poolfinaalis juba 13. mail ning kõigi eelduste kohaselt ka 17. mai finaalis. Elame omadele kaasa!