Eurovisioon 2023: muudatus hääletussüstemis, mis mängib Alika kahjuks

Maikuu algus on Eurovisiooni sõpradele alati elevusttekitav aeg, sest taaskord jõuab kätte üle-Euroopaline lauluvõistlus, kus saab kaasa elada nii Eestile kui nautida kogu nädalavahetuse jooksul pakutavat vinget show’d.

Mida tänavusest Liverpoolis toimuvast lauluvõisltusest oodata, kes on poolfinaalide eel suurimad soosikud ning kui hästi võiks minna Eestil ja Alika Miloval? Betsafe’i blogi teeb olulisemast ülevaate!

Ukraina asemel seekord Liverpool

Eelmise aasta Eurovisioon lõppes mäletatavasti läbi aegade kõige üksmeelsema võitjaga – Venemaa oli võrdlemisi äsja enne Eurovisiooni alustanud Ukraina vastu verist ja julma sõda ning kogu Euroopa koondus just nimelt Ukraina seljataha – see tõi nende emotsionaalsele laulule kaasa meeletult suure poolehoiu ning ei olnud kahtlustki, kes võistluse võidab. Endiselt kestva sõja tõttu ei ole aga Ukraina võimeline hetkel nii suurt sündmust võõrustama, mistõttu tulid mullu teise koha saanud britid appi ning korraldavad tänavuse võistluse nende eest ise – suure konkursi tulemusena jäi korraldajalinnana sõelale biitlite kodulinn Liverpool.

Sellest hoolimata on ukrainlastel sündmuse õnnestumise ja show korraldamise juures sõnaõigust – ukrainlased toovad õhtusse sisse mitmeid Ukraina motiive, näiteks kujundusi ja helikeelt.

Esimene poolfinaal peetakse teisipäeval, 9. mail, teine poolfinaal neljapäeval, 11. mail ja suur finaal laupäeval, 13. mail.


Muudatused hääletussüsteemis ja puudujad

Kui viimastel aastatel on Eurovisioonil punktisüsteem ja hääletussüsteem püsinud suhteliselt ühesugusena, siis tänavuse võistluse eel on sisse viidud mõned muudatused. Poolfinaalide puhul on näiteks loobutud žüriist ning mindud tagasi sarnasele süsteemile, mis kehtis ka aastatel 2004-2007 ehk finalistid selguvad puhtalt rahvahääletuse tulemusena. Finaalis on aga žürii endiselt alles ning laupäeval selgub võitja žürii ja rahvahääletuse punktide liitmisel.

Esimest korda on võimalik hääletusel osaleda ka kõigil fännidel üle kogu maailma – mõlemas poolfinaalis ja ka finaalis liidetakse uuendusena kokku kogu ülejäänud maailma hääled, mille kaal on sama suur kui ühe osaleva riigi häälte kaal.

Kokku võtab tänavusest Eurovisioonist osa 37 riiki, mida on vähem kui lähiaastatel – viimati oli nii vähe osalejaid 2014. aastal ehk peaaegu kümnendi jagu tagasi. Mullustest osalejatest otsustasid sedapuhku finantskaalutlustel võistlustest loobuda Bulgaaria, Montenegro ja Põhja-Makedoonia. Loomulikult on endiselt võistluskeelu all Venemaa.


Eesti võimalusi kõrgele jõuda peetakse võrdlemisi kasinaks

Eestit esindab tänavusel Eurovisioonil meie värskeim superstaarisaate võitja Alika Milova looga „Bridges“, mis on kirjutatud koostöös 2019. aastal Hollandile Eurovisiooni võidu toonud produtsendi Wouter Hardyga. Kuigi Milova võit Eesti Laulul oli suhteliselt kindel ja Eesti-siseses konkurentsis eristus tema võimas ballaad nii laulukirjutamise kvaliteedi kui esituskvaliteedi poolest üsna selgesti, siis Euroopa kontekstis ei pruugi asi nii lihtne olevat.

Kuigi Eesti osaleb teises poolfinaalis, kus finaali pääsemiseks tuleb 16 laulu konkurentsis mahtuda kümne parema sekka (ehk latt, mida ületada, ei ole väga kõrge), ei hinnata Eesti võimalusi finaali jõuda just väga headeks – Betsafe’is on võimalik Eesti finaalipääsule panustada koefitsiendiga 1,75, mis justkui viitaks sellele, et finaali pääsemine on tõenäolisem kui sinna mitte pääsemine, aga samal ajal tasub tähele panna ka seda, et Eesti koefitsient on teise poolfinaali koosseisus paremuselt alles 12. – see tähendab, et lausa 11 riigil on Betsafe’i hinnangul paremad võimalused finaali jõuda, mis jätaks ju Eesti finaali ukse taha. Kuna vahed on väikesed ja negatiivses mõttes eristuvad poolfinaali tagumises otsas vaid mõned üksikud riigid, siis ongi olukord selline, et Eesti finaali pääsemine ei oleks sugugi eriti suur üllatus – aga samal ajal ei oleks üllatav ka see, kui Eesti sealt välja jääks.

Eesti kahjuks mängib paraku sel aastal just eelmainitud muudatus hääletussüsteemis – kuna poolfinaalides žürii enam ei hääleta ning edasipääsejad selguvad vaid rahva häälte tulemusena, mängib laulude esitamise järjekord suuremat rolli kui tavaliselt, mis tähendab, et teises poolfinaalis juba neljandana lavale astuva Alika jaoks ei ole olukord paraku kuigi soodne. Aga nagu öeldud – ei finaali pääsemist ega sealt välja jäämist ei saaks Eesti puhul seekord üllatuseks pidada, sest oleme võistluse eel seal kuskil vahepeal. Natuke paremat väärtust paistab seetõttu pakkuvat koefitsient, et Eesti ei saa finaali – see on Betsafe’is saadaval 1,95-ga.


Kas saame üle tüki aja esimese kahekordse võitja?

Vaid iirlane Johnny Logan on suutnud esinejana Eurovisiooni kahel korral võita, tehes seda aastatel 1980 ja 1987 (kusjuures 1992. aastal oli ta veel võiduloo kirjutaja!). Lisaks talle on veel neli meest suutnud Eurovisiooni kahel korral laulukirjutajana võita. Sel aastal paistab olevat aga väga suur šanss, et see nimekiri saab lisandust ja sealjuures esimese naisega – 2012. aastal ülipopulaarse looga „Euphoria“ triumfeerinud rootslanna Loreen on seekord tagasi looga „Tattoo“, mida peetakse ülekaalukalt tänavuse võistluse suurimaks favoriidiks. Lisaks Loreenile on kahel palal ühist ka kaks aulukirjutajat, Peter Boström ja Thomas Gustafsson.

Oma olemuselt on „Tattoo“ üsna sarnane lugu kui „Euphoria“ – rootsilikult väga kvaliteetse ja lihvitud produktsiooniga lugu, mis lööb paljusid teisi juba puhta kvaliteedi pealt. Samas tasub tähele panna, et Rootsi võidukoefitsient 1,80 on Eurovisiooni kohta väga madal – ja „Tattoo“ pole kindlasti päris nii hea lugu kui 11 aastat tagasi oli „Euphoria“. Samuti on viimastel aastatel Eurovisioonil kippunud hääled eemale nihkuma viimse lihvini produktsiooniga popplugudelt, millega Rootsi peaaegu igal aastal välja tuleb – ka eelmisel aastal ennustati Ukraina kõrval Rootsit üheks võimalikuks võitjaks, kuid lõpuks piirduti neljanda kohaga.

Just seetõttu tundub isegi pisut paremat väärtust pakkuvat hoopis Soome võit – soomlasi esindab seekord võistlusel räppar Käärijä soomekeelse palaga „Cha Cha Cha“, mis lööb just oma unikaalsuse ja omapäraga – Soome võidukoefitsiendiks on Betsafe’is poolfinaalide eel 2,95.


Panusta Eurovisioonile koos Betsafe’iga!

Eurovisiooni panused ulatuvad Betsafe’i spordiennustuses tavaliselt kõige lihtsamast „kes võidab?“ küsimusest pisinüanssidena välja. Näiteks saab reeglina ennustada, seda, milline Balti riik või milline Skandinaavia riik saab kõige parema koha – samuti kas või seda, millisele riigile annab Eesti telepublik 12 punkti. Eraldi saab ennustada ka žürii ja publiku lemmikuid ning veel palju-palju muud – seega peaksid kõik Eurovisiooni fännid endale sobiva turu ja panustamisliigi leidma!

Pane tähele, et paljud täpsemad panustamisturud avaldatakse Eurovisiooni nädalal või suhteliselt vahetult võistluse eel – seega mida lähemale suur laupäeva õhtu ise jõuab, seda rohkem erinevaid koefitsiente ja panuseid saab sellele reeglina Betsafe’is teha!

Tavalise spordiennustusega võrreldes on Eurovisioonil ainult üks väike vahe – livebet Eurovisiooni puhul valikus ei ole, seega tasub oma panused teha enne suurejoonelise telesaate algust.