Pariisi Saint-Germain võib Meistrite liiga finaalis teha omapärast ajalugu
UEFA klubifinaalide periood on täies hoos – kolmapäeval toimunud Euroopa liiga finaal Tottenham Hotspuri ja Manchester Unitedi vahel tähistas selle algust, sellele järgnevad aga naiste Meistrite liiga finaal, Konverentsiliiga finaal ja viimaseks 31. mail Münchenis toimuv meeste Meistrite liiga finaal Pariisi Saint-Germaini ja Milano Interi vahel.
Mida ühel nädalal peetavatest Konverentsiliiga ja Meistrite liiga finaalidest oodata, kes on soosikud, mida räägivad koefid ja mis on kaalul? Betsafe’i blogi vaatab asjad üle!
Konverentsiliiga: Real Betis vs Chelsea
Veel enne Meistrite liiga finaali juurde jõudmist saame kolmapäeval nautida Euroopa tugevuselt kolmanda klubisarja finaalmängu. Kuigi tegemist on „ainult“ Konverentsiliigaga, on finaali jõudnud siiski kahe tugevaima liiga esindajad ning nii saavad seal kokku La Liga hooaja kuuendana lõpetav Real Betis ning Premier League’is esiviisikukohta jahtiv Chelsea.
Kui Betis on endale juba olenemata finaali tulemusest koha Euroopa liigas kindlustanud, siis Chelseal on võimalik veel Premier League’i viimases voorus Meistrite liigassegi pääseda – sel juhul oleks nende omavaheline finaal „ainult“ Konverentsiliiga trofee, auhinnarahade ning mõistagi au ja kuulsuse peale. Chelsea hooaeg Konverentsiliigas on olnud mõneti kummaline: põhiturniiriks ei registreerinud nad mitut oma suuremat tähte isegi ära ning kruiisisid kindlalt edasi sisuliselt varumängijatega ning ka kevadises play-off’is ei ole neil tulnud teab mis ülemääraseid pingutusi teha, et finaali jõuda. Otsustavas kohtumises tuleb neil aga siiski kõik välja panna, sest Betis on kahtlemata tugevaim vastane, kellega nad tänavu Euroopas on kokku läinud.
Hispaania kuues tiim Betis võib ennast finaali eel samuti üsna enesekindlalt tunda, sest kuigi nende senine Konverentsiliiga hooaeg on käinud rohkem tõusude-mõõnadega, on neil siiski olemas väga korralik löögirusikas, millega kolmapäevases finaalis võidušanssi rihtida. Kevadel on väga hästi esile kerkinud Manchester Unitedist laenul olev Antony, aga ka teistes liinides on olemas tipptiimide kogemust ja oskust kõrgel tasemel mänge enda kasuks kallutada.
Chelsea selge soosik
Kui Chelsea on sel sajandil harjunud tiitleid ja karikaid võitma ning on juba võitnud nii Meistrite liiga kui Euroopa liiga, siis Betisi jaoks on iga trofee palju erilisem – Hispaania meistriks on nad tulnud ühe korra (ning sedagi 90 aastat tagasi!), koduseks karikavõitjaks kolmel korral – 1977, 2005 ja 2022.
Chelsea on paberi peal nõks tugevama koosseisuga ning ilmselt seetõttu on nad ka Betsafe’i spordiennustuses tehtud soosikuteks – nende võit on mängueelse nädalavahetuse eel saadaval koefiga 1,82, mängu lisaajale minemise koefiks on 3,60 ja Betisi võit on saadaval 4,65-ga. Pigem oodatakse finaalist väravatevaest kohtumist, sest vähem kui 2,5 värava koefitsiendiks on normaalajal 1,80.
Neid väärtusi arvestades paistavad pisut etemana silma Betisi koefid – finaal peetakse ainult ühe mänguna ning kuigi koduliigas on Betisi vorm viimasel ajal olnud kehvavõitu ning Chelsea oma keskmisest pisut parem, ei tundu, et jõudude vahekorrad peaksid eeldatavalt nii selgelt Chelsea kasuks olema kui koefitsientidest võiks välja lugeda.
Meistrite liiga: Pariisi Saint-Germain vs Milano Inter
Euroopa selle hooaja „klubimeistri“ tiitlile mängivad aga kaks klubi, kes kumbki ei tule Euroopa kahest tugevamast koduliigast – PSG on küll kahel korral varasemalt mõnes UEFA sarjas võitjaks tulnud (1996 karikavõitjate karikas, 2001 Intertoto karikas), kuid Meistrite liigas on nad hoolimata suurtest tähtedest ja megainvesteeringutest jõudnud vaid korra (2020) finaali. Inter on seevastu ajalooliselt üks Meistrite liiga edukamaid klubisid: tiitel on võidetid 1964., 1965. ja 2010. aastal, finaalis mängiti viimati aga alles kaks hooaega tagasi, kui hoolimata vaat et mängulisest ülekaalust Manchester Cityle 0:1 alla vannuti.
Seekordne finaalmatš viib vastamisi kaks mõnusalt erinevat meeskonda. Kui Interis on Itaalia võistkonnale kohaselt mitmeid 30+ vanuses väga kogenud ja ehk parim enne ületanud mängijaid, siis PSG toetub suuresti oma väga noorele ja energilisele ründeliinile, kes lööb eelkõige kiiruse, tehnilisuse ja ettearvamatusega.
Kui Itaalia meeskonnad, sh Inter, on Meistrite liigas ajalooliselt olnud väga edukad, siis Prantsusmaa klubide puhul on võidupõud olnud juba üle 30 aasta pikk – viimase Prantsusmaa meeskonnana suutis Meistrite liiga võita Marseille 1993. aastal, mis annab Pariisi meeskonnale suure võimaluse aupaiste ja sära tagasi Prantsusmaa jalgpalli tuua.
PSG soosik – kas õigustatult?
Betsafe’i koefitsiente vaadates tuleb välja, et finaali eel peetakse kergeks võidusoosikuks Pariisi meeskonda – nende võidukoefiks on 2,35, samal ajal kui Interi võit normaalajal toob täpsele panustajale raha tagasi 3,20-kordselt ning mängu lisaajale minemise koefiks on 3,40.
Mitmed PSG säravad esitused teevad küll nende võimalused üsna headeks, kuid tasub meenutada ka seda, et sügisel oli PSG Meistrite liigas päris mitmes mängus püsti hädas ning edasipääs 24 parema sekka kindlustati alles päris viimaste põhiturniiri voorudega – samuti on nad hoolimata edasipääsudest ka mitmetes mängudes Inglismaa võistkondade vastu olnud mänguliselt vaat et kehvemad.
Samal ajal on Inter liikunud väga stabiilselt ja enne poolfinaale kaitses lausa ulmeliselt hästi. Kahe mängu kokkuvõttes saadud võit Barcelona üle oli suurepärane näide Interi südikusest ja sisust: lõpuminutitel kaotusseisust välja tulemine ja kahe pöörase normaalaja järel lisaajal võitmine olid märgid sellest, et selles meeskonnas on sees rohkem kui esialgu paista võib. Just seetõttu tundub, et Interi 3,20 võib siin isegi olla pisut parema väärtusega koefitsient – ning tasub meelde tuletada, et suurtes mängudes ja suurtes finaalides mängib olulist rolli ka kogemus, mida Interil on selgelt rohkem.