Jalgpalli EM 2020 alagrupid: kes läheb kellega kokku?

Foto: TT

Artikkel uuendatud – 20. Aprill 2021

Jalgpalli EM 2020 alagrupid on juba suures osas paigas olnud 2019. aasta algusest peale, sügisesse lükatud play-off mängude järel selgusid aga gruppide lõplikud koosseisud. Millised tiimid lähevad omavahel vastamisi ja kes on soosikud? Vaatame üle!

EM-finaalturniir tuleb sedapuhku natuke harjumatul kombel, harjumatus formaadis: esimest korda korraldatakse selline jalgpalli suurturniir üle-Euroopalisena, mitte ühes või kahes korraldajariigis. Rahvuste liiga lisandumise tõttu olid tavapärasest päris erinevad ka jalgpalli EM-i valikmängud ja valikturniir üleüldse. Mida peaks üks õige jalgpallisõber aga õige pea toimuvast EM-finaalturniirist praegu teadma?

Sisukord

Mitu meeskonda EM-finaalturniiril osaleb?

Nagu ka 2016. aastal Prantsusmaal toimunud finaalturniiril, on võistkondi 24. Neist 20 selgusid EM-valiksarja kaudu, ülejäänud neli tulid Rahvuste liiga play-off’i kaudu, mis lükati koroonapandeemia tõttu 2020. aasta märtsist sügisesse.

Jalgpalli EM 2020 alagrupid

* Igas grupis on olemas vähemalt üks võõrustajariik, kes peab kõik kolm alagrupikohtumist oma kodutandril. See riik on märgitud kahe tärniga. Ühe tärniga on märgitud need riigid, kes saavad vähemalt ühe alagrupimängu pidada kodus.

A-grupp (toimub Roomas ja Bakuus)

Itaalia**

Šveits

Türgi

Wales

B-grupp (Peterburi, Kopenhaagen)

Belgia

Venemaa

Taani**

Soome

C-grupp (Amsterdam, Bukarest)

Ukraina

Holland**

Austria

Põhja-Makedoonia

D-grupp (London, Glasgow)

Inglismaa**

Horvaatia

Tšehhi

Šotimaa*

E-grupp (Bilbao, Dublin)

Hispaania**

Poola

Rootsi

Slovakkia

F-grupp (München, Budapest) Saksamaa

Saksamaa**

Prantsusmaa

Portugal

Ungari*

Surmagrupp tuli hirmuäratav!

Nagu pea igal suurturniiril, tõi ka seekord alagruppide loos meile tõelise surmagrupi. Tiitlikaitsja Portugal ning kaks viimast maailmameistrit Prantsusmaa ja Saksamaa – nende kõrval on tõusev Ungari koondis ikka totaalne autsaider. Samas oleme näinud, et teinekord võivad ka need pealtnäha autsaiderid surmagruppides edukad olla – 2008. aasta EM-il jäi näiteks Rumeenia koondis suhteliselt napilt edasipääsust ilma alagrupis Hollandi, Itaalia ja Prantsusmaaga, kus prantslasi suudeti edestada. Kõige kuulsam ja parem näide pärineb aga 2014. aasta MM-finaalturniirilt, kus surmagrupis täielikuks statistiks peetud Costa Rica suutis lõpuks Uruguay, Itaalia ja Inglismaa ees alagrupi võita! Siinkohal on potentsiaalseid stsenaariume ja liine päris palju – kui kõik suured suudavad Ungarit võita ning jagavad ka omavahel pisut punkte, võivad kõik kolmekesi ka vabalt edasi minna, kuid üldse ei saa välistada ka seda, et suurest kolmikust jääb keegi ka kaheksandikfinaali ukse taha. Kõigil kolmel meeskonnal on suhteliselt hiljutisest ajast olemas kogemused suurturniiril põrumisega ning saab olema väga huvitav näha, kes seekord libastub või lati alt läbi jookseb. Märtsikuistes valikmängudes näitas end kõige halvemast küljest ehk Portugal, kes oli hädas nii Aserbaidžaani, Serbia kui Luksemburgiga – samas on neil olemas Cristiano Ronaldo ja vähemalt paberil nimede poolest üks Euroopa vägevamaid kooslusi noorusest ja kogemusest. Saab näha, saab näha!

Kes on finaalturniiri soosikud?

Betsafe’i jalgpalli EM-i ennustuste keskkonnas on hetkel ehk isegi pisut üllatuslikult finaalturniiri suurimaks soosikuks märgitud Inglismaa (võidukoefitsient 6,00), kuid nagu Euroopas ikka, on tipp väga ühtlane ning järgmised riigidki ei jää sugugi kaugele. Inglastele järgneb nad viimasel MM-il pronksimängus alistanud Belgia (6,50), riburada pidi tulevad järgi valitsev maailmameister Prantsusmaa (7,00), Holland (8,00), Saksamaa (8,00), Hispaania (9,00) ja tiitlikaitsja Portugal (9,00). Samasse seltskonda võib lisada ka viimaselt MM-ilt sootuks kõrvale jäänud Itaalia (12,00).

Selle esimese kaheksa kõrval on järgmiste riikide koefitsiendid juba tunduvalt suuremad: kolme aasta tagune MM-finalist Horvaatia on Betsafe’is saadaval koefiga 26,00, järgnevad Taani (29,00), Venemaa, Poola ja Ukraina (kõik 81,00!). Täpselt 101,00 on võidukoefitsiendiks Türgil, Austrial ja Rootsil, Tšehhi koefiks on seekord 151,00. Edasised riigid lähevad juba ulmeks, aga välja võib tuua näiteks Soome (201,00) ja eelmise korral poolfinalisti Walesi (201,00). Kõige suurema koefiga on hetkel saadaval Põhja-Makedoonia – nende uskumatu EM-tiitel tooks täpsele panustajale raha tagasi ei rohkem ega vähem kui 751kordselt!

Miks on aga suurturniiride kroonilised põrujad inglased sedapuhku peasoosikuks? Esiteks on neil peale kasvanud väga tugev põlvkond noori tegijaid, kelle kõrval on endiselt alles ka kõva plejaad kogenumaid tegijaid. Konkurents Inglismaa koondisesse pääsemisel on varasemast kõvasti tihedam ning peatreener Gareth Southgate’il tuleb turniiri eel teha mitmeid raskeid otsuseid. Märtsikuistest valikmängudest juba jäi näiteks koondisest eemale Liverpooli täht Trent Alexander-Arnold – paremkaitsja positsioonil on konkurents lihtsalt niivõrd kõva.

Võrreldes nii mõnegi teise suurriigiga on ka Inglismaa alagrupp suhteliselt soodne: arvestades seda, et Portugal, Prantsusmaa ja Saksamaa on näiteks kõik ühes ja samas alagrupis koos, on inglaste seltskond Horvaatia, Tšehhi ja Šotimaaga justkui puhkekodu bingoõhtu. Samas on kõik kolm riiki siiski piisavalt hea baastasemega, et inglasi üllatada: šotlastel on selleks juba ajaloolised põhjused, paljud aga mäletavad ka seda, kuidas allajäämised Horvaatiale valiksarjas inglased 2008. aasta EM-finaalturniirilt eemale jätsid.

MÄRKSÕNAD

SHARE