TOP 10: lõppenud jalgpallihooaja parimad mängijad

Rahvusvahelisele jalgpallihooajale 2021-22 on nüüd lõplikult joon alla tõmmatud: juunikuine koondiseaken kuulus veel selle juurde, kuid nüüd on kõikides sügis-kevad süsteemis mängivates riikides klubid (ja ka koondised) asjadega ühele poole saanud ning aeg on kokkuvõteteks.

Alates sellest hooajast valitakse Ballon d’Or hooaja-, mitte aastapõhiselt – seetõttu on juba praegu võimalik sügisel välja antava auhinna osas ennustusi ja oma pakkumisi teha. Täpselt seda Betsafe’i blogi ka teeb – me mitte ei ennusta tänavuse Ballon d’Ori esikümmet, vaid reastame enda hinnangu – millised olid lõppenud hooaja kümme kõige paremat jalgpallurit?

10. Sadio Mané

Äsja Liverpoolist Müncheni Bayernisse lahkunud Manél jääb isiklikus plaanis seljataha päris vägev hooaeg – lisaks Liverpooli edus olulise rolli mängimisele saatsid teda suured õnnestumised ka koondisesärgis – aasta alguses tuli ta Senegaliga Aafrika meistriks, märtsikuus aga lunastati pääse MM-finaalturniirile, kusjuures mõlemal puhul otsustati võitja Egiptuse vastu ja penaltiseerias. 16 väravat Inglismaa kõrgliigas on väga korralik näitaja ning saab olema huvitav näha, kas Mané suudab Bayernis Robert Lewandowski lahkumise korral ründeohjad selgelt enda kätte võtta.

9. Bernardo Silva

Manchester City mängijaid kipub olema keeruline hinnata, sest kogu meeskond on niivõrd häid mängijaid täis, et teistest eristumiseks on vaja midagi tõeliselt erilist. Pep Guardiola hinnangul see miski igatahes Bernardo Silval on olemas, sest naljalt ei olnud mängu, kus Silva oleks algkoosseisust välja jäänud. Kõige selle juures tundub lausa imelik mõelda, et Portugali koondislane tahtis tegelikult hooaja eel klubist lahkuda, et endale uut väljakutset otsida…

8. Trent Alexander-Arnold

Liverpooli mänguskeemis on tõusvatel äärekaitsjatel väga oluline koht ning on jäänud mulje, et mitte keegi ei suudaks seda rolli paremini täita kui seda teeb paremkaitsja Trent Alexander-Arnold. Pärast seda, kui kogu Liverpooli meeskonnal oli erinevatel põhjustel eelmisel hooajal selge vaheaasta ning Meistrite liiga koht päästeti endale ainult tänu ühele väravavaht Alissoni viimase minuti väravale, oldi tänavu taas tõelises sõiduhoos ning seda oli ka Alexander-Arnold, kelle täpsed tsenderdused ja standardolukorrad on Liverpooli mängu juures võtmetähtsusega. Kaks väravat ja lausa 12 väravasöötu – Premier League’is on vaid üksikuid mehi, kes saavad end Alexander-Arnoldist paremateks jalgpalluriteks pidada.

7. Vinicius Junior

Meie tabeli noorim mängija tuleb Real Madridist ja Brasiilia koondisest – 21aastane ründeäss tegi Carlo Ancelotti käe all tõelise läbimurdehooaja, tõustes Reali meeskonnas selgeks uue põlvkonna tõrvikukandjaks. 17 väravat Hispaania kõrgliigas ja lisaks veel ka kümme väravasöötu ning olulised esitused Meistrite liigas, sealhulgas võiduvärav finaalis – möödunud jalgpalliaasta tõstis kunagise tulevikulootuse tõeliseks olevikutäheks.

6. João Cancelo

Kui Trent Alexander-Arnoldit juba kiitsime, siis äärekaitsjatest oli tal lõppenud hooajal liigas siiski üks rivaal, kes teda edestada suutis – selleks oli Manchester City ja Portugali koondise universaal João Cancelo, kes oli lõppenud hooajal ühelt poolt asjaolude kokkusattumisel, teisalt oma väga stabiilsete ja heade esituste toel Pep Guardiola tõeline usaldusalune. Manchester Citys ei olnud ühtegi väljakumängijat, kes oleks lõppenud hooajal kirja saanud rohkem minuteid ning see, mida Cancelo kogu hooaja jooksul oma õigest positsioonist väljas mängides (Cancelo on tegelikult paremkaitsja, aga Citys tuli tal olude sunnil hooaja jooksul peamiselt mängida vasakkaitses) korda saatis, on tõeliselt imetlusväärne. Äärekaitsja positsioonilt suutis ta pidevalt City rünnakuid vaat et mängujuhina ohjata ning tema kvaliteeti on tunda igast puutest.

5. Kylian Mbappé

Kuigi Mbappé on juba 23-aastane, on ta tippjalgpalli karussellil keerelnud juba päris mitmeid aastaid ning on nelja suve tagusest ajast teadupoolest ka maailmameister. Igapäevaselt Prantsusmaa liigas mängides on tema talent ja tase ehk mõne teise mehega võrreldes pisut varjul, kuid rahvusvahelisel laval särab Mbappé oma plahvatusliku kiiruse ja sirgjoonelise ründestiiliga endiselt väga eredalt. 28 väravat koduliigas, kuus Meistrite liigas – kuigi kaugelt vaadates võib tunduda, et Mbappél oli koos PSG-ga mingis mõttes mõõna-aasta, siis arvud räägivad hoopis teist keelt.

4. Robert Lewandowski

Ei saa sugugi välistada, et Robert Lewandowski on hetkel maailma jalgpallis kõige parem väravate lööja – just võimaluste realiseerimise osas on Poola koondise ründeliidrile raske vastu saada. Bundesligas sia Lewandowski pärast eelmise hooaja 41 väravat seekord kirja kuus tabamust vähem, kuid sellest piisas, et olla päris pika puuga (ning paari vähem mängitud mängu juures!) Euroopa tippliigade parim väravakütt. Jah – Bundesliga konkurents ei ole kindlasti võrreldav Inglismaa, Hispaania või isegi Itaalia meistrisarjaga, kuid 35 väravat on 35 väravat, seda enam, et Lewandowski kipub ka Meistrite liigas kõvasti kõmmutama. Kuhu viib Lewandowski tee sel suvel, on igatahes äärmiselt huvitav jälgida!

3. Mohamed Salah

Premier League’i kõige resultatiivsem mängija tuleb meie tabelis seekord kolmandale kohale. Liverpooli hooaeg oli kokkuvõttes küll imeline ja lausa fantastiline ning kahe parema sekka jõuti kõigis võistlussarjades, millest osa võeti, ent hooaeg lõppes siiski nende jaoks pisut kurval noodil: ühe nädala jooksul jäädi napilt ilma nii Premier League’i tiitlist kui Meistrite liiga trofeest. Salahi panus oli aga kogu hooaja jooksul Liverpooli rünnakul suurepärane ning maailma kõige tugevamas liigas kirja saadud 23 väravat ja 13 väravasöötu ei ole naljaasi. Pealekauba juhtis ta ka Egiptuse koondise Aafrika meistrivõistluste finaali ning jäi vaid penaltiseeria kaugusele MM-finaalturniirist.

2. Kevin De Bruyne

Manchester City meeskond on niivõrd ühtlaselt tugev, et üksikutel mängijatel on seal üsna keeruline tõeliselt teravalt silma paista ja särada, kuid mõned mehed seda aeg-ajalt siiski suudavad. Juba teist korda pärjati Premier League’i hooaja parima mängija tiitliga Belgia koondise keskpoolkaitsja Kevin De Bruyne ning seda väga hea põhjusega: tegu on tänapäeva keskpoolkaitsjatest kõige mitmekülgsemalt kõrgetasemelisema palluriga. Tema mängus nõrgad küljed sisuliselt puuduvad – nii mängulugemine, söötmine, pealelöögid kui kehamäng on De Bruynel fantastilisel tasemel ning kui jalgpalluritele korraldataks vutiteemalist kümnevõistlust, oleks De Bruyne igal juhul võidukonkurentsis.

1. Karim Benzema

Kas siin oli üldse mingit küsimust? Real Madridi hooaeg tervikuna oli küll õnnestumine, sest võideti nii La Liga kui Meistrite liiga, kuid kõigile, kes nende kohtumisi vaatasid, oli selge, et päris tippaegade Reali tasemele tänavune meeskond kindlasti ei küündinud. Meistrite liigas oli Real ju sisuliselt nii kaheksandik-, veerand- kui poolfinaalis ning ka finaalis platsil tegelikult mängupildi järgi justkui kehvem võistkond, kuid nad suutsid erinevalt vastatest oma võimalused õigel ajal ära kasutada ning lõpuks fantastilisel moel tiitlini jõuda. Sealjuures olid just kogenud Benzema tabamused Reali jaoks kevadises Meistrite liigas ülimalt vajalikud ja tähtsad – kokku lõi Benzema Meistrite liiga hooajal 15 väravat, millest rekordilised 10 tulid just nimelt play-off’is. Suurepärases vormis oli ta ka Hispaania meistrivõistlustel, lüües hooajaga 27 väravat ja tulles sellega ka La Liga parimaks väravakütiks. Reali suure edu taga oli tänavu just Benzema megahooaeg ning on õiglane teda hooaja parima mängija tiitliga pärjata.