UEFA Euroopa meistrivõistluste võitjad – ajalugu

Iga nelja aasta tagant kogunevad Euroopa parimad meesjalgpallurid võistlema UEFA Euroopa meistrivõistlustele jalgpallis. Võistlust tuntakse enamasti EURO nime all ja see toimub tänavu Saksamaal. MM-i järel on tegemist maailma teise vaadatuima jalgpalliturniiriga. 2016. aasta jalka EM-i jälgis 2 miljardit inimest ja 600 miljonit vaatas finaali. Meie kodulehel esitleme rõõmuga teile kõiki jalgpalli EM 2024 koefitsientide erinevusi. Heidame pilgu UEFA Euroopa meistrivõistluste võitjatetele läbi aegade.

Euroopa meistrivõistluste ajalugu

Usu või mitte, aga tänase päevani on toimunud vaid 16 turniiri. Esimene võistlus peeti 1960. aastal, kuid kuna see toimub vaid iga nelja aasta tagant, pole võitjaid tegelikult eriti palju olnud, Võistlus on planeeritud langema kahe maailmameistrivõistluse vahelisele paarisarvulisele aastale. Ainsaks erandiks on EURO 2020, mis peeti COVID-19 pandeemia tõttu aasta hiljem.

Enne 1960. aastat võistlesid Euroopa meeskonnad üle kogu mandri väiksematel suveturniiridel. Näiteks võistlesid Inglismaa, Šotimaa, Wales ja Iirimaa aastatel 1883–1950 Briti kohalikel meistrivõistlustel. Ka Austria, Jugoslaavia, Šveits, Ungari, Itaalia ja Tšehhoslovakkia võtsid aastatel 1927–1960 mõõtu Kesk-Euroopa karikavõistlustel

Prantsusmaa jalgpalliliidu peasekretär Henry Delaunay tuli esmakordselt turniiri mõttega välja 1927. aastal. Tema ettepanek oli lihtne – tuua suurimaks turniiriks kokku Euroopa parimad jalgpalliriigid. Kahjuks võeti idee vastu alles 1958. aastal, kolm aastat pärast Delaunay surma, nii et ta ei näinud kunagi unistust oma ellu viidamas.

1960. aastal peeti Prantsusmaal esimene turniir pärast seda, kui kvalifikatsioonimängudes oli vastamisi läinud 17 riiki. Toona kandis võistlus tegelikult Euroopa Rahvuste karikavõistluse nime ja finaali pääses vaid neli meeskonda. Võitis Nõukogude Liit, kes alistas finaalis Jugoslaavia pärast lisaaega 2:1, kolmandaks tuli Tšehhoslovakkia ja neljandaks Prantsusmaa. Finaalturniirid laienesid 1980. aastal kaheksale, 1996. aastal 16 võistkonnale ja 2016. aastal 24 meeskonnale.

UEFA Euroopa meistrivõistluste võitjad

16 turniiri jooksul on välja kuulutatud vaid kümme võitjat. Aastate jooksul on võidukarika peakohale tõstnud Saksamaa, Hispaania, Itaalia, Prantsusmaa, Nõukogude Liit, Tšehhoslovakkia, Madalmaad, Taani, Kreeka ja Portugal. Üllataval kombel pole Inglismaa kunagi võitnud, hoolimata sellest, et on sellele mitmel korral lähedale jõudnud.

·   1960 – Nõukogude Liit

·   1964 – Hispaania

·   1968 – Itaalia

·   1972 – Lääne-Saksamaa

·   1976 – Tšehhoslovakkia

·   1980 – Lääne-Saksamaa

·   1984 – Prantsusmaa

·   1988 – Madalmaad

·   1992 – Taani

·   1996 – Saksamaa

·   2000 – Prantsusmaa

·   2004 – Kreeka

·   2008 – Hispaania

·   2012 – Hispaania

·   2016 – Portugal

·   2020 – Itaalia

·   2024 – ??? 

Kes võitis UEFA Euro 2020?

UEFA Euro 2020 oli ainulaadne turniir, kuna seal polnud ei korraldajariiki ega korraldajariikide rühma. Võistlus toimus hoopis üle kogu Euroopa. Inglismaa, Šotimaa, Madalmaad, Hispaania, Saksamaa, Itaalia, Taani, Venemaa, Ungari, Rumeenia ja Aserbaidžaan valiti turniiri jooksul erinevate mängude korraldajaks, finaal peeti aga Londonis Wembley staadionil.

Turniiri kuulsaim hetk ei pärine hiilgavast mänguhetkest, vaid hoopis isiklikust tragöödiast. B-alagrupi mäng Taani ja Soome vahel peatati enne poolaega, kui Christian Eriksen südameseiskumise tõttu väljakul kokku kukkus. Toonast Inter Milani staari elustati väljakul ja ta naasis jalgpalli juurde vaid kaheksa kuud hiljem, kui liitus Premier League’i meeskonna Brentfordiga.

See traagiline ja õnnetu sündmus inspireeris Taanit Erikseni auks poolfinaalis endast kõik andma. Taanlased alistasid poolfinaalis Walesi 4:0 ja Tšehhi 2:1, kuid võtsid pärast lisaaega Inglismaaga vastu napi 2:1 kaotuse. Kolm Lõvi broneerisid oma koha koduses finaalis ja asusid kohe Roberto Mancini Itaalia koondise ees juhtima, kuid lõpuks alistati Inglismaa Wembley löödud publiku ees penaltitega.

Itaalia võitis UEFA Euro 2020

Kes on jalka EM-i ajaloo resultatiivseim väravakütt?

Aastate jooksul on nähtud uskumatuid väravalööjaid, kuid üks neist on teistest peajagu üle. Cristiano Ronaldo on löönud Euroopa meistrivõistlustel 14 väravat, mis on rohkem kui keegi teine (2004. aastal 2, 2008. aastal 1, 2012. aastal 3, 2016. aastal 3 ja 2020. aastal 5). Samuti on ta kvalifikatsioonietapis kõige rohkem väravaid löönud (41). Kõige rohkem väravaid ühe kvalifikatsiooniturniiri jooksul on skoorinud Romelu Lukaku – 2024. aasta kvalifikatsioonietapis 14 väravat. Suurim ühel turniiril löönud väravate arv kuulub Michel Platinile, kes lõi 1984. aastal Prantsusmaa kasuks 9 punkti.

Jalka EM-i ajaloo parimad mängijad

Alates 1996. aastast annab UEFA välja turniiri parima mängija auhinda finaali kõige muljetavaldavamale mängijale. See tähendab, et praeguseks on auhinna saanud seitse mängijat, kuid spordiala säravaimad tegijad on oma nime sellesse nimekirja juba jäädvustanud. Barcelona loomingulised geeniused Xavi ja Andres Iniesta võitsid Hispaania tika-taka mängustiili domineerimise ajastul järjestikused parima mängija auhinnad. Zinedine Zidane on üks jalgpalli legendaarsemaid nimesid, kes domineeris keskväljal 2000. aasta turniiril, lõi kaks väravat ning viis Prantsusmaad ajaloolisele võidule.

Praegu on aga jalgpallisõprade huulil asjakohasem küsimus, kes võidab 2024. aasta turniiri parima mängija auhinna? Pärast järjekordset hiilgavat hooaega PSG-s ja enne peatset üleminekut Madridi Reali hellitab Kylian Mbappe Saksamaale suundudes sellele kindlasti lootusi. Prantsusmaa on üks turniiri esikoha favoriite ja Mbappe kuulub nii Kuldse Saapa kui ka üldise karika omanikuna väravaküttide eliidi hulka. Samamoodi üritab Müncheni Bayerni ja Inglismaa superstaar Harry Kane Inglismaa viimaks ometi rahvusvahelise auhinna saajate hulka viia. Talle võib turniiri parima mängija nimel Kolme Lõvi ridades aga konkurentsi tekkida, kuna nii Phil Foden kui ka Jude Bellingham on teinud suurepärase hooaja. Jamal Musiala loodab samuti oma ülienergilise tempokusega magava hiiglase unest äratada ja Saksamaa kodus võidule viia. Lisaks võib Cristiano Ronaldo osutuda valituks oma viimasele rahvusvahelisele turniirile Portugaliga ja kindlasti ei saa oodata, et maailma üks legendaarsemaid mängijaid suure pauguta väljakult lahkuks.

·   1996 – Matthias Sammer

·   2000 – Zinedine Zidane

·   2004 – Theodoros Zagorakis

·   2008 – Xavi Hernandez

·   2012 – Andres Iniesta

·   2016 – Antoine Griezmann

·   2020 – Gianluigi Donnarumma

·   2024 – ???

Hispaania ülemvõimu ajastu Euroopas

Hispaania on ainus riik, kes on Euroopa meistrivõistlused kaks korda järjest võitnud. Nad napsasid võidukarika 2008. aastal ja uuesti 2012. aastal, võttes nii kokku oma ennenägematu ülemvõimu ajastu rahvusvahelises jalgpallis. Hispaania alistas 2008. aasta finaalis Saksamaa 1:0 tänu Fernando Torrese väravale ning võitis 2012. aasta finaalis Itaaliat nelja vastuseta jäänud väravaga. Sel päeval olid resultatiivsed David Silva, Jordi Alba, Fernando Torres ja Juan Mata.

Oma kurikuulsat tika-taka jalgpalli kaubamärgi abil võitsid hispaanlased kahe võidu vahel ka maailmameistrivõistlused. Kolme järjestikuse rahvusvahelise suurturniiri võitmine on asi, mida me ei pruugi oma eluajal enam kunagi näha. Nii kõrge taseme ja ühtse stiili hoidmine nelja aasta jooksul on rahvusvahelisel areenil uskumatult keeruline. Tika-taka jalgpall keskendus ühe puutega söötudele, liigutades palli kiiremini, kui vastane eales joosta suudaks, ning see sai aastatel 2008–2012 Hispaania mängu sünonüümiks.

UEFA meistrivõistluste võitjad – millised mängijad on võitnud mitu EM-i?

Vaid 13 mängijat on võitnud mitu Euroopa meistritiitlit ja 12 neist olid samast meeskonnast. Hispaania võitis nii 2008. kui 2012. aasta turniirid, mis tähendab, et kahe meeskonna peale kokku oli tosin kahekordset võitjat. Raul Albiol, Xabi Alonso, Alvaro Arbeloa, Iker Casillas, Santi Cazorla, Cesc Fabregas, Andres Iniesta, Sergio Ramos, Pepe Reina, David Silva, Fernando Torres ja Xavi maitsesid oma karjääri jooksul magusat võitu kaks korda.

Veelgi huvitavam on ehk see, et Lääne-Saksamaa kaitsev poolkaitsja Rainer Bonhof võitis võistluse oma karjääri jooksul samuti kaks korda. Bonhof on ainus sellise saavutusega mängija, kes ei kuulu nendesse kahte võitnud Hispaania meeskonda. Bonhof võitis meistritiitli 1972. ja 1980. aastal ning oli ainus Lääne-Saksamaa mängija, kes kuulus mõlemasse meeskonda.

Kuidas nimetatakse Euroopa meistrivõistluste karikat?

Euroopa meistrivõistluste auhind kannab nime Henri Delaunay karikas. Karikas sai nime Prantsusmaa jalgpalliliidu endise peasekretäri järgi, kes tuli turniiri ideega välja juba 1927. aastal. Kahjuks suri Henri Delaunay kolm aastat enne seda, kui idee 1958. aastal tegelikult rohelise tule sai, kuid tema nimi elab karika inspiratsiooniallikana tänaseni edasi.

Euro 2024 koefitsiendid – kes on esikoha soosikud?

UEFA Euro 2024 toimub 2024. aasta suvel, 14. juunist 14. juulini. Saksamaa on tänavus võistluse korraldaja pärast Leverkuseni Bayeri ajaloolist võitu käesoleval hooajal Bundesligas. Turniir algab 14. juunil, kui Saksamaa läheb vastamisi Šotimaaga ,sest traditsiooni kohaselt avab võistluse võõrustaja.

Saksamaale saabub 23 erinevat riiki ja igal meeskonnal on võiduvõimalus. Praegune turniiri favoriit on Inglismaa, kuid Prantsusmaa on tihedalt tema kannul. Suve hakul on populaarsed panused ka Saksamaa, Portugal, Hispaania, Belgia, Itaalia ja Holland.

·   Inglismaa – 4,25

·   Prantsusmaa – 4,50

·   Saksamaa – 7,00    

·   Portugal – 9,00

·   Hispaania – 9,00

·   Belgia – 15,00

·   Itaalia – 15,00

·   Madalmaad – 17,00

·   Horvaatia – 40,00

·   Taani – 45,00

·   Türgi – 50,00

·   Serbia – 65,00

·   Šveits – 65,00

·   Ungari – 75,00

·   Šotimaa – 75,00

·   Austria – 80,00                               

·   Poola – 100,00       

·   Ukraina – 100,00    

·   Tšehhi Vabariik – 150,00                            

·   Rumeenia – 200,00

·   Slovakkia – 250,00 

·   Sloveenia – 250,00             

·   Gruusia – 250,00

·    Albaania – 500,00