French Open 2022: naiste konkurentsis on üle tüki aja olemas suursoosik
Tenniseaasta teine tõeline suurturniir on käes – mai lõpust juuni alguseni mängitakse Prantsusmaal Pariisi lähistel Roland Garros’ nime kandval turniiril välja järjekordsed suure slämmi tiitlid. Nagu ikka, on suures mängus sees ka Eesti tennisistid: Anett Kontaveit alustab turniiri oma karjääri kõrgeima, viienda asetusega, samal ajal kui Kaia Kanepi on hoolimata 36 eluaastast endiselt suurturniiridel asetatud mängijate õudusunenäoks.
Mida seekordselt Prantsuse lahtiste turniirilt oodata – keda pidada soosikuks nii meeste kui naiste konkurentsis ning mida oodata Eesti tennisenaistelt? Betsafe’i blogi teeb kõigest olulisest turniiri eel ülevaate!
Kas Kontaveit ja Kanepi lähevad viimaks omavahel vastamisi?
Eesti tennisesõpru on juba aastaid painanud saatuse omapärane vingerpuss: hoolimata sellest, et varsti on üheskoos juba kümmekond aastat WTA karussellil keereldud, ei ole Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi veel mitte kordagi ametlikus võistlusmängus vastamisi sattunud! Suure slämmi turniiridel satutakse tihtipeale üldse erinevasse tabelipoolde, mis tähendaks, et ainus võimalus kohtumiseks oleks finaal, ka varasemates ringides ei ole ei suurematel ega väiksematel turniiridel vastamisi trehvatud. Ainsaks omavaheliseks kohtumiseks on olnud üks mõne aasta tagune näidismäng Saku Suurhallis, mida aga väga tõsiseltvõetavaks ja sportlikku pinget pakkuvaks kohtumiseks nimetada ei saa.
Seekordse turniir eel oleme aga olukorras, kus Kontaveidi ja Kanepi mäng on tunduvalt reaalsem kui paljude teiste turniiride eel – omavahelise mängu saavad eestlannad siis, kui mõlemad suudavad oma kolm esimest vastast alistada. Samasuguses olukorras oldi ka 2018. aasta Austraalia lahtistel, kuid siis rikkus Eesti peo ära Carla Suarez Navarro, kes järjest mängudes mõlemad eestlannad konkurentsist kukutas ning ise veerandfinaali suundus.
Kuna Kontaveit on nüüd ise viienda asetusega ehk vähemalt paberi peal peaks ta olema oma tabelikaheksandiku soosik, ei ole eestlannade omavahelise matši tee peal ees palju väga kõva tasemega mängijaid. Kaia Kanepil tuleb avaringis vastamisi minna aga kümnenda asetusega hispaanlanna Garbine Muguruzaga, kes 2016. aastal Prantsusmaa lahtistel oma esimese suure slämmi tiitlivõidu sai. Muguruza võitis mäletatavasti mullu Anett Kontaveidi ees WTA finaalturniiri, kuid ei ole suurturniiridel viimase aasta jooksul midagi väga erilist saavutanud – eelmisel aastal jõudis ta küll nii Austraalias kui USAs neljandasse ringi, ent Prantsusmaal langes konkurentsist juba avaringis ning tänavu Austraalias teises ringis. Kanepil on WTA tuuril tekkinud asetatud mängijate hirmu maine ning ei maksaks sugugi üllatuda, kui ta suudaks kohe alustuseks Muguruza konkurentsist välja lülitada. Tuletame meelde, et aasta esimesel suurturniiril Austraalias purjetas Kanepi välja lausa veerandfinaali!
Kanepi võidukoefitsient Muguruza vastu on 2,25 – ning koef, et Kanepi võidab vähemalt ühe seti, on päris mahlane 1,52.
Anett Kontaveiti ootab avamatšis aga Austraalia esindaja Ajla Tomljanović – avaringi kohtumist alustab Kontaveit mõistagi selge soosikuna, ent tema tänavune hooaeg pole seni olnud päris nii särav kui eelmise lõpp, mistõttu tasub temale panustamisel olla pigem ettevaatlik. Saviliival peetud Rooma turniiril langes Kontaveit kohe avaringis Petra Martićile, Stuttgartis enne seda andis aga veerandfinaalis Arina Sabalenkale korraliku lahingu, enne kui kolmes setis alla vandus.
Tomljanovićiga on Kontaveit varem vastamisi olnud kahel korral: 2019. aastal kohtuti nii Miamis kui US Openil nng mõlemad mängud lõppesid eestlanna võiduga kolmes setis. Kontaveidi võidukoef on selles paaris 1,30, aga kõige paremat väärtust paistab siin pakkuvat händikäp, kus Tomljanovićile 4,5 geimi ette andes on austraallanna koefiks Betsafe’is 1,98.
Naiste turniiril lõpuks suurfavoriit
Kui viimastel aastatel oleme pärast Serena Williamsi teravaimast tipust langemist olnud naiste tennises olukorras, kus iga suurturniiri eel võib võimalikke võitjaid kokku lugeda kümnete kaupa, siis tänavuste Prantsusmaa lahtiste eel enam situatsioon päris selline ei ole – pärast Ashleigh Barty ootamatut karjääri lõpetamist maailma esireketiks tõusnud poolatar Iga Swiatek on selle rolli suurepäraselt välja kandnud ning saabub Prantsusmaale muinasjutulise 28-mängulise võiduseeria pealt – viimati kaotas Swiatek mõne kohtumise veebruari keskel Dubais ning on pärast seda võtnud lausa viis turniirivõitu jutti!
Seega pole ime, et maikuu viimasel päeval alles 21-aastaseks saav Swiatek alustab Prantsusmaa lahtisi samuti mäekõrguse suursoosikuna – seda enam, et just Prantsusmaal sai ta 2020. aastal oma senise karjääri ainsa suure slämmi tiitlivõidu. Swiatek on ka koefitsientide järgi selle turniiri väga suur soosik – ajal, kui kõik 128 mängijat on endiselt konkurentsis, hinnatakse Swiateki võiduvõimalusi lausa enam kui 50-protsendiliseks, sest Betsafe’is saab tema turniirivõidule panustada koefiga 1,90. Palju mahlasemat väärtust pakub aga Swiateki puhul erikoef sellele, et ta võidab turniiri ilma ühtegi setti kaotamata – selle koefitsiendiks on hinnatud 8,00. Vähemalt hiljutisel Rooma turniiril suutis Swiatek kõik viis mängu kahe setiga ära otsustada…
Swiateki kõrval võiks teiste soosikutena ära märkida tuneeslanna Ons Jabeuri (13,00), kes jõudis selsamal Rooma turniiril finaali, ning arvestatav võimalus võiks olla ka tiitlikaitsjal Barbora Krejcikoval ja Naomi Osakal (mõlemad 34,00).
Kas Rafael Nadal suudab tennisemaailma pööraseimat rekordit veelgi kasvatada?
Austraalia lahtiste finaalis Daniil Medvedevi vastu uskumatu tagasituleku korraldanud ja oma karjääri 21. suure slämmi tiitlivõidu noppinud Rafael Nadal saab taas võistelda oma lemmikturniiril – Nadal on Prantsusmaa lahtised oma karjääris võitnud täiesti fenomenaalsed 13 korda, kuid eelmisel aastal jäi ta finaalis Novak Djokovićile alla ning tänavu pole soojendusturniirid Nadali jaoks samuti kõige libedamalt läinud – Madridis piirdus ta veerandfinaaliga, Roomas ei saanud aga edasi isegi kaheksandikfinaalist. Just seetõttu võib Nadali turniirivõidu peale panustamine olla seekord tunduvalt riskantsem kui tavaliselt, kuid koefiga 4,50 on Nadal siiski suurte soosikute sekka märgitud.
Peamiseks favoriidiks peetakse aga hoopis Novak Djokovići (2,85) kes on unustamisväärset perioodi seljataha jätmas ning soovib suure slämmi karussellile võidukalt naasta. Madridis jõudis vastuoluline serblane poolfinaali, Rooma turniiril aga alistas finaalis Stefanos Tsitsipase ja tõstis karika enda pea kohale.
„Mehena metsast“ on aga suurde konkurentsi tõusnud üks täiesti uus nimi, keda on juba nimetatud uueks Rafa Nadaliks – äsja 19-aastaseks saanud hispaanlane Carlos Alcaraz pani Prantsusmaa lahtiste eel kinni saviliivaturniirid nii Barcelonas kui Madridis ning mängis suurepäraselt ka enne seda USA turniiridel, jõudes Indian Wellsis poolfinaali, Miamis aga tiitlini. Alcaraz on hetkel selgelt meeste tennise kõige kuumem nimi ning selline stabiilne võitmine annab märku, et ka suure slämmi turniiril võiks nüüd temalt midagi suurt oodata – Alcaraz on Betsafe’is tehtud selle turniiri eel lausa soosikuks number kaks (võidukoef 3,00) ning tippmängijatest võiks just tema koef pakkuda ka kõige paremat väärtust. Alla kümne on turniiri võidukoefitsient veel ka Tsitsipiasel (5,50).