3×3 korvpall – mida see endast kujutab?
Kuigi tegu oli juba viimasel suveolümpial figureerinud alaga, on 3×3 korvpall tõelise tippspordina veel üsna noor spordiala. Kuna saalikorvpallihooaega on suve tulekuga nüüd läbi saanud, ongi hea aeg oma fookus seada 3×3 korvpallile, mida mängitakse suvel üle kogu Eesti ja ka mujal Euroopas ja maailmas.
Korvpall on olnud aastakümnete jooksul üks maailma armastatumaid spordialasid. Alates selle sünnist on see edasi arenenud, tõustes suurest areenist ja sünnitades uue, põneva versiooni – 3×3 korvpalli. Selle mänguformaadi kiire kasv ja populaarsus on muutnud selle spordiala ligitõmbavaks nii mängijatele kui ka fännidele üle kogu maailma. Läheme sügavamale selle mänguajalukku, uurides peamisi reegleid ja avastades erinevusi traditsioonilise korvpalliga.
Juured kuuekümnendates
3×3 korvpall ei ole vaid uus trend, vaid sellel on ka sügav juured minevikus. Seda mänguformaati hakati esimest korda mängima 1960. aastate lõpus tänavakorvpalli turniiridel Ameerika Ühendriikides. Need turniirid olid tuntud kui “Pick-up Games” ja seejärel arenesid need edasi professionaalseteks üritusteks, mida korraldati erinevates suurlinnades.
Kuid alles aastal 2007 muutis FIBA (Rahvusvaheline Korvpalliliit) 3×3 korvpalli ametlikuks mänguks. Sellest ajast alates on 3×3 korvpall tõusnud uuele tasemele, muutudes rahvusvaheliselt tunnustatud spordialaks. Sellel peetakse lisaks erinevatele piirkondlikele turniiridele ka maailmameistrivõistlusi ja alates 2020. aasta Tokyo suveolümpiamängudest on tegu ka olümpiaalaga.
Muide – meeste konkurentsis tuli esimeseks olümpiavõitjaks Läti koondis koosseisus Agnis Cavars, Edgars Kruminš, Karlis Lasmanis ja Nauris Miezis, alistades põnevas ja tasavägises finaalis venelased.
Millised on mängureeglid?
3×3 korvpall erineb traditsioonilisest korvpallist mitmes aspektis. Siin on mõned peamised reeglid, mis teevad 3×3 korvpalli ainulaadseks:
- Mänguväljak. 3×3 korvpall mängitakse väiksemal väljakul kui suur korvpall. Mänguväljakul on ainult üks korv ja mõõtmeteks on 15 korda 11 meetrit. See kompaktsus annab mängule kiirema tempo ja suurema intensiivsuse.
- Mängijate arv. Iga meeskond koosneb vaid neljast mängijast, sealhulgas üks varumängija – mängu ajal on platsil ühes tiimis kokku vaid kolm mängijat. See tekitab suurema vastutuse ja individuaalse osaluse, kuna igal mängijal on suurem roll võistkonna edu saavutamisel.
- Mänguaeg. Mäng kestab 10 minutit või kuni üks meeskond saavutab 21 punkti. Võistkond, kes saavutab esimesena 21 punkti või rohkem, võidab mängu. Kui aeg saab otsa ja ükski meeskond ei ole veel 21 punkti saavutanud, võidab meeskond, kellel on kõrgem punktisumma.
- Punktid ja visked. Mängijad saavad punkte erinevatest olukordadest. Tavaline väljakult visatud korv annab ühe punkti, samas kui visked väljast (tavakorvpalli kolmepunktijoone tagant) annavad kaks punkti. Vabavisked on samuti väärt üht punkti. Kui mängija viskab sisse ja talle tehakse korvi tabamise ajal vastase poolt viga, antakse talle üks täiendav vabaviskevõimalus.
- Vahetused. Mängu käigus toimuvad vahetused pidevalt, aga neid saab teha ainult „surnud palli“ olukordades ehk siis, kui mängukell seisab. Mängija, kes tuleb vahetusest väljakule, peab enne vahetuse sooritamist puudutama mängijat, kelle ta välja vahetab.
Mis on suure korvpalli ja 3×3 korvpalli peamised erinevused?
3×3 korvpall erineb suurest korvpallist mitmel olulisel viisil. Esiteks on mänguväljak märkimisväärselt väiksem, mis toob kaasa kiirema tempoga mängu ja rohkem kokkupuuteid vastastega. Lisaks on meeskonnad palju väiksemad, mis tähendab, et iga mängija roll ja panus on olulisemad kui traditsioonilises korvpallis.
Reeglite osas on erinevusi ka punktide arvestuses. Kaugvisked annavad 3×3 korvpallis küll kaks punkti ja tavalises korvpallis kolm, aga tegelikult on nende väärtus 3×3 mängus suurem, sest kaugelt tabatud vise on väärt sama palju kui kaks lähiviset – tavalises korvpallis annavad aga teadupoolest kaks kahepunktiviset kokku neli punkti ehk rohkem kui ühe kaugviske jagu. Samuti mängitakse 3×3 korvpalli lühema mänguajaga, mis sunnib meeskondi tegutsema kiiremini ja efektiivsemalt.
Väiksematest erinevustest saab välja tuua veel ka natuke väiksema palli ning mängu dünaamika muudab erinevaks see, et lisaks ajale on võimalik kohtumine võita lihtsalt esimesena 21 punkti täis saades – see tähendab, et peaaegu igas mängus saab näha võiduviset.
Kui suures korvpallis on meeskonnas sageli väga erineva profiiliga mängijad, siis 3×3 mäng ei soosi väga lühikesi, väga pikki või ühekülgseid pallureid – pigem on siin seni edu maitsnud umbes kahemeetrised pallurid, kes valdavad väljakul ühtmoodi heal tasemel kõiki elemente ehk on universaalsed.
Varjus minevik, aga särav tulevik?
3×3 korvpall on viimastel aastatel kogenud muljetavaldavat kasvu ja populaarsust kogu maailmas. Sellele on kaasa aidanud Rahvusvahelise Korvpalliliidu (FIBA) toetus ja selle ametlik staatus rahvusvahelisel tasandil. 3×3 korvpalli kõrgpunkt oli selle sissejuhatus olümpiamängude programmi Tokyo 2020 suveolümpiamängudel.
Olümpiamängudele pääsemine on andnud 3×3 korvpallile suurema nähtavuse ja prestiiži. Mängijad, kes varem võisid jääda tähelepanuta suurel korvpallilaval, on nüüd saanud võimaluse näidata oma oskusi maailma suurimal spordisündmusel. See on aidanud kaasa ka 3×3 korvpalli laiemale levikule ja suuremale huvile. Näiteks olümpiavõitjaks tulnud Läti mängijadki on kõik varasemalt korralikul, aga mitte väga heal tasemel mänginud saalikorvpallurid, kes otsustasid ühel hetkel alavahetuse kasuks.
3×3 korvpall on eriti populaarne noorte mängijate seas, sest see pakub dünaamilist ja kiiret mängukogemust. Samuti on see spordiala atraktiivne publikule, kuna mängud on põnevad, tihedad ja energilised. 3×3 korvpalli võistlused toimuvad sageli linnatänavatel, muutes selle linnakultuuri oluliseks osaks ja olles sedaviisi ühenduses ka oma juurtega – arenes ju see ala välja just nimelt tänavakorvpallist.
Tulevikus prognoositakse, et 3×3 korvpall jätkab oma kasvu ja muutub veelgi populaarsemaks. Rahvusvaheline Korvpalliliit on pühendunud selle spordiala arendamisele ja edendamisele, korraldades regulaarselt võistlusi ja turniire kogu maailmas. Lisaks on 3×3 korvpall kaasatud spordiürituste programmidesse erinevates noorteorganisatsioonides ja koolides.