20 huvitavat FA karika fakti ja rekordit, millest sa varem kuulnud ei ole
FA karikas on üks tuntumaid jalgpalli karikavõistlusi suuresti tänu oma pilkupüüdvale, maailma vanima jalgpallivõistluse tiitlile.
FA karikal on Inglismaa jalgpallis eriline koht. See annab madalama liiga meeskondadele ainulaadse võimaluse maailma suurimate klubide vastu minna. Inglise jalgpalli üks tähelepanuväärsemaid sündmusi on põnev mittetõenäolise favoriidi kontseptsioon.
2021. aastal loositi Tottenham Hotspur vastamisi Marine’iga, mis oli jalgpallipüramiidis neist 161 kohta allpool asuv meeskond. Nägime mängijaid nagu Gareth Bale, Dele Alli ja Lucas Moura külg külje kõrval Merseyside’i tagaaedade palluritega tipptasemel jalgpalli mängimas.
Inglismaa esikarika võistlus sai alguse 1871. aastal ja on seega vanem kui MM ja Premier League. Tegelikult edestavad FA karikavõistlused vanuselt nii Arsenali, Chelsea, Tottenham Hotspuri, Manchester Unitedit, Manchester Cityt kui ka Liverpooli.
Üle 150-aastane ajalugu hõlmab palju huvitavat statistikat ja rekordeid, millest sa ehk varem kuulnud pole. Olgu siis tegu FA karika finaalis kaela murdnud mehega või liigavälise meeskonnaga, kes suutis lõpuni minna. Heidame pilgu meie arvates 20 parimale seniteadmata FA karika faktile!
20 fakti, mida sa FA karika kohta ei teadnud
- Portsmouth oli kõige kauaaegsem FA karika omanik
Kas teadsid, et Pompey oli FA karika omanik lausa seitse järjestikku aastat? Paraku ei toonud see Portsmouthi fännide kurvastuseks kaasa ajaloolist seitsmeaastast võiduseeriat. Nad olid lihtsalt viimane FA karika võitnud meeskond, enne kui turniir II maailmasõja tõttu seitsmeks aastaks edasi lükati.
- Wigan tähistas oma teed meistritiitlile
2013. aastal noppis Wigan FA karika finaalis 1:0 üllatusvõiduga Manchester City üle. Ehkki Roberto Martinez ja meeskond võisid kodumaise karika üle rõõmu tunda, langesid nad samal hooajal Premier League’ist välja. See on ainus kord, kui FA karika võitja on samal aastal välja langenud.
- Üle 113 aasta pole üheski FA karika finaalis punast kaarti antud
Kuigi esimene FA karika finaalmäng peeti 1872. aastal, kulus tähtsaimas mängus punase kaardi näitamiseks üle 113 aasta. Manchester Unitedi värvides Kevin Moran saadeti väljakult ära 1985. aastal. Punaste kaartide künnis on muidugi praegu palju madalam kui varem.
- Louis Saha lõpetas kiiresti, kuid viimasena
Kõigi aegade kiireima FA karika finaali värava autor on Louis Saha, kui ta lõi Evertoni eest värava juba 25. sekundil. Kahjuks alistas Chelsea nad 2009. aastal siiski 2:1. Kerides kiirelt edasi 2023. aastasse, varastab Ilkay Gundogan Saha rekordi, skoorides Man Citys Man Unitedi vastu vaid 12. sekundil.
- Manchester United – pruut ja pruutneitsi
Ükski meeskond pole kaotanud rohkem FA karika finaalmänge, kui Manchester United oma üheksa korraga. Punaste kuradite õnneks on nad 13 korral ka võitnud. Rohkem karikaid (14) on kapis vaid Arsenalil.
- Karm linditraditsioon FA karika finaalis
Paljud teavad, et FA karika ja Premier League’i karikaid kaunistavad praeguste meistrite värvilised lindid. Näiteks oli Premier League’i karikas Man City võimutsemise ajal neli aastat järjest taevasiniste lintidega kaunistatud. Kuid kas teadsid, et FA karikal on finaali alguses mõlema meeskonna lindid, enne kui kaotaja värvid julmalt eemaldatakse?
- Ashley Cole on võimsaim FA karikavõitja
Ashley Cole mängis oma karjääri jooksul kaheksas FA karika finaalis ja noppis seitse võidumedalit. Ta võitis Arsenaliga karika aastatel 2002, 2003 ja 2005, misjärel siirdus Chelseasse ja jätkas samas vaimus aastatel 2007, 2009, 2010 ja 2012.
- Kuus väravat, mis ei lugenud
1961. aastal tegi Dennis Law Luton Towni vastu uskumatu topeltkübaratriki, enne kui mäng halva ilma tõttu 20. minutil pooleli jäi. Väravaid ei loetudki ja kuigi Law skooris kordusmängus ühe värava, kaotas Man City mängu 3:1.
- Õige mees tähtsaks sündmuseks
Neljas erinevas FA karika finaalis on värava löönud vaid üks mängija – Didier Drogba. Ta lõi värava 2007., 2009., 2010. ja 2012. aasta finaalis ning noppis karika kõigil neljal korral.
- Kui kaalul on kael
1956. aasta FA karika finaalis põrkas Manchester City väravavaht Bert Trautmann kokku Birmingham City staari Peter Murphyga ja murdis kaela. Mängu viimased 17 minutit mängis ta vigastusega ja sai oma hädade vaevatasuks FA karika võidumedali.
- Inglismaa FA karikas, mis toimus väljaspool Inglismaad
Kas teadsid, et kord peeti FA karika poolfinaal väljaspool Inglismaad? 1885. aastal kvalifitseerus Šotimaa meeskond Queen’s Park poolfinaali ja viis Nottingham Foresti kordusmängus Edinburghi, kus šotlased võitsid. Kahjuks kaotasid nad finaalis Blackburnile. Kaks aastat hiljem keelas Šotimaa FA kõigil oma meeskondadel võistlusel osalemise.
- Häid jõule kõigile!
Jõulupühal on peetud vaid üks FA karika mäng. 1888. aasta 25. detsembril alistas Põhja-Iirimaa meeskond Linfield 7:0 Athletic Cliftonville’i.
- FA karika kõigi aegade kiireim kübaratrikk
FA karika ajaloo kiireim kübaratrikk toimus 1995. aastal, kui Nantwich Towni mängija Andy Locke lõi Droylsdeni vastu kahe minuti ja kahekümne sekundi jooksul kolm väravat.
- Kõigi aegade pilkupüüdvaim FA karika poolfinaal
Aastatel 1989/90 kostitati jalgpallifänne kolmes FA karika poolfinaalis. Oldhamil ja Manchester Unitedil ei õnnestunud pärast esimest viigiseisu võitjat selgitada, mistõttu oli vaja kordusmängu. Esimene mäng lõppes lisaaja järel 3:3 ning United võitis teisel katsel 2:1. Teises poolfinaalis alistas Crystal Palace Liverpooli 4:3. See tegi kokku 16 väravat – mille kummalisel kombel lõid 16 erinevat mängijat.
- FA karika mäng, mis võideti mündiviskega
1873. aastal ei suudetud FA karikamängus pärast 0:0 viiki Sheffield AFC ja Shropshire Wanderersi vahel võitjat välja selgitada. Paraku lõppes ka kordusmäng 90 minuti järel 0:0. Lõpuks läksid kaks võistkonda hotelli Rave ja otsustasid võitja mündiviskega. Harry Walker Chambers tegi õige valiku ja Sheffield pääses järgmisse vooru.
- Vaidlust tekitanud FA karika tõttu võeti kasutusele penaltid
Kas teadsid, et karistuslöök võeti jalgpallis kasutusele alles 1891. aastal? Enne seda tõi kastis tehtud viga või palli käega puutumine hoopis kaudse vabalöögi. 1891. aastal aitas John Hendry Notts County järgmisse vooru, tõrjudes kätega Stoke’i väravasse suunduva löögi. Stoke vabalöögist väravat ei löönud.
- Tottenham teeb karikatega ajalugu – jah, näed õigesti
Tottenham Hotspuri võidakse 21. sajandil karikate puudumise pärast pilgata, kuid see ei olnud alati nii. 1901. aastal sai Spursist esimene ja ainus liigaväline klubi, kes võitis FA karika – rekord, mille kordamine on väga ebatõenäoline.
- Ta ei näinud seda tulemas
FA karika finaalis on vaid üks pallur prillidega mänginud. Jimmy Mitchell kandis prille 1922. aastal Prestoni väravat Huddersfieldi vastu kaitstes. Kohtumise kõige dramaatilisem hetk oli siis, kui Billy Smith sai penalti, mille ta Mitchellist probleemideta mööda lõi. Ehk oli ta kogemata oma lugemisprillid kaasa võtnud.
- FA karika finaali kohtunike reegel
FA-l on üldine reegel, et kohtunikel on lubatud oma karjääri jooksul ainult üks kord finaalis korda luua. Seetõttu tegutseb igas FA karika finaalis täiesti uus kohtunik. Erand tehti 2020. aastal COVID-i ajal, kui selle töö sai Anthony Taylor. Taylor on 2017. aasta FA karika finaalis juba kohtunik olnud – kui Arsenal võitis 2:1 Chelsead. Kuid kuna COVID-i aegne finaal mängiti suletud uste taga, arvas FA, et oleks ebaõiglane sundida uustulnukat raiskama oma ainukest võimalust mängus, kust fännid puuduvad.
- FA karika vanim mängumees
Sulle antaks andeks, kui sa poleks kuulnud nime Billy Meredith, kuna see ründaja tegutses 1900. aastate alguses. Ta tegi ajalugu, saades 49 aasta ja 8 kuu vanusena vanimaks FA karikal mängijaks, kui 1924. aastal poolfinaalis Manchester City eest võistles. Meredith võitis oma esimese FA karika Cityga juba 1904. aastal ja teise karika selle suurima rivaali Manchester Unitediga. Nende võitude vahel määrati mehele ka jalgpallikeeld, kuna ta andis vastasele matši kaotamiseks altkäemaksu.