Wimbledon 2022: Eesti tennisistid teevad kindlasti ajalugu!
Nagu ikka, ei lase tenniseaasta kolmas suure slämmi turniir ennast kaua oodata – Prantsusmaa lahtistest ei ole kuigi palju möödas, ent juba on kogu tennisemaailma fookus koondunud Londoni lähistele, kus peetakse maha kuninglik Wimbledoni tenniseturniir. Mida juuni lõpust ja juuli algusest oodata ning kuidas võiks käsi käia Eesti tähtedel Anett Kontaveidil ja Kaia Kanepil? Betsafe’i blogi teeb turniiri eel kõigest olulisest ülevaate!
Eesti tennise ajalugu
Juba enne turniiri on kindel, et Eesti tennise ajalugu SW19 piirkonnas tänavu tehakse. Nimelt on esimest korda suure slämmi turniiril lausa kaks Eesti tennisisti saanud asetuse! Anett Kontaveit, kes on hoolimata viimase aasta jooksul ebaõnnestunud suure slämmi turniiridest tõusnud maailma edetabelis lausa teiseks, sai turniiriks teise asetuse, viimase aasta jooksul aga just suurturniiridel end heast küljest näidanud Kanepi on aga esimest korda viimase 11 aasta jooksul Wimbledonis asetatud mängija – WTA edetabeli 39. number on mitmete loobumiste ja disklahvide tõttu kerkinud käesolevaks turniiriks 31. asetusele.
Vigastuste tõttu loobujaid on tippnaiste seas hetkel vähe (asetatud mängijatest Leylah Fernandez ja Madison Keys), kuid tasub meelde tuletada, et turniiri mullune võitja Ashleigh Barty lõpetas aasta alguses ootamatult karjääri, Wimbledoni korraldajate vastuolulise otsuse tõttu ei ole aga Venemaa sõjaliste sammude tõttu lubatud turniiril osaleda ei Venemaa ega Valgevene sportlastel. Seetõttu jäävad naiste konkurentsis kõrvale näiteks Arina Sabalenka, Darja Kasatkina, Viktoria Azarenka, Veronika Kudermetova ja Jekaterina Aleksandrova.
Suure uudisena on aga aastase pausi järel tagasi suurel laval naiste tennise ajaloo üks vägevamaid mängijaid – wild card’iga on turniirile pääsme saanud 40-aastane Serena Williams, kelle viimane õnnestunud suurturniir oli 2021. aasta Austraalia lahtised, kus ta jõudis poolfinaali.
Kontaveidi kohal taas palju küsimärke
Hoolimata sellest, et WTA edetabeli järgi peaks Eesti esireket Anett Kontaveit olema hetkel karjääri kõige-kõige paremas hoos, on reaalsus olnud viimastel kuudel midagi hoopis muud. Juba enne Prantsusmaa lahtisi põdes eestlanna päris raskelt koroonaviirust ning selgitas ka Prantsusmaal ebaõnnestumist sellega, et tal oli kohati väljakul lausa raske hingata. Kahe suure slämmi vahelise aja ongi Kontaveit võtnud suuresti taastumiseks – ta on palju viibinud Eestis, puhanud ja üritanud tasapisi taas trenni teha. Sealjuures uue treeneri käe all – väga edukas koostöö venelasest juhendaja Dmitri Tursunoviga lõppes Tursunovi kodakondsusest tingitud viisaprobleemide tõttu, uueks treeneriks sai eestlanna sakslase Torben Beltzi, kes on varasemalt maailma tippu aidanud näiteks Angelique Kerberi ja tegi viimati koostööd noore tähe Emma Raducanuga.
Just tema tervise kohal olevad küsimärgid on Kontaveidile pandavaid lootusi ja ootusi Wimbledoni eel tugevalt alla tõmbamas – hoolimata teisest asetusest oleks päris suur üllatus, kui Kontaveit suudaks Wimbledonis esimesest nädalast kauem vastu pidada. Seda enam, et ajalooliselt ei ole tal seal ette näidata midagi väga säravat – tegu on ainsa suure slämmi turniiriga, kus ta pole varem isegi kolmandast ringist kaugemale jõudnud. Ja viimane kolmandasse ringi jõudminegi tuli 2019. aastal – mullu langes ta välja juba avaringis.
Muide – tavaolukorras oleks see andnud Kontaveidile tegelikult mõnes mõttes isegi väikese eelise, sest tähendanuks WTA tabeli mõttes, et tal on Wimbledonist kaitsta minimaalsed punktid. Iga võit ja õnnestumine oleks tema reitingupunktide saldot veelgi parandada aidanud ning aidanud tal vähemalt sügiseni tihedas konkurentsis esikolmikukohast kinni hoida. Turniiri alguse seisuga tõusis temast tabelis mööda tuneeslannast sõbranna Ons Jabeur. Paraku tegid tennise katuseorganisatsioonid ATP ja WTA Wimbledoni turniirile venelaste ja valgevenelaste eemale jätmise tõttu vastulöögi – tänavusel turniiril ei jagata edetabelipunkte, vaid ainult auhinnaraha.
Kontaveit alustab turniiri ameeriklanna Bernarda Pera (WTA 123.) vastu ning Delfi Spordile antud intervjuus vihjas ta, et loodab sportlike eesmärkide kõrval eelkõige sellele, et keha peab seekord suurturniiri mahvile vastu – vähemalt olevat treeningud seda viimastel päevadel näidanud. Heaks märgiks võiks lugeda sedagi, et lisaks üksikmängule on ta koos Shelby Rodgersiga üles antud ka paarismänguturniiril. Tavaolukorras oleks Kontaveit vähemalt kolmanda-neljanda ringini igas mängus väga kindel soosik, kuid just tema tervise kohal olevad küsimärgid teevad meid talle panustamisel pigem ettevaatlikuks. Avamängus Pera vastu on Kontaveit Betsafe’is igatahes selge soosik – tema võidukoefitsient on 1,18, vastasel 4,80.
Kanepil taas pinged maas
Juba mitmeid aastaid on spekuleeritud, et juuni alguses 37-aastaseks saanud Kaia Kanepi mängib suurel karussellil kaasa täpselt nii kaua, kuni ta suure slämmi turniirideks põhitabelisse pääseb. Wimbledonis on ta aga lausa asetatud mängija! Kanepi, kel on olnud suurturniiridel suurte üllatuste tegemise kuulsus, ei saagi nüüd ühtegi päris suurt vägevat vastast endale alustuseks vastu, vaid peab avaringis „piirduma“ võrdlemisi tundmatu prantslanna Diane Parryga (WTA 77.).
Parry vastu on Kanepi Betsafe’i koefide järgi võrdlemisi selge soosik – eestlanna võidukoef on 1,22, vastasel 4,20. Edu korral ootaks Kanepit teises ringis ees kohtumine kas Austraalia lahtistel Kontaveidi konkurentsist kukutanud ohtliku Clara Tausoni (WTA 53.) või jaapanlannast Mai Hontamaga (WTA 139.), kes pääses põhitabelisse kvalifikatsiooni kaudu.
Sarnaselt Kontaveidile on ka Kanepi ennast üles andnud ka paarismängus – tema partneriks on seal 38-aastane tšehhitar Renata Voracova.
Üldiselt tuleb Kanepi turniirile suhteliselt heas seisus – kuigi muruväljakud ei ole tema praeguses karjääri faasis enam ta lemmikväljakukatteks, sai ta turniiri eel ka soojendusturniiridel käe valgeks ning plaanib kindlasti korraliku turniiri teha – pääs kolmandasse ringi võiks olla tema jaoks jõukohaseks eesmärgiks, sest seal on suure tõenäosusega vastu tulemas väga heas hoos Ons Jabeur.
Paraku tabas Kanepit turniiri eel ka üks kurb uudis – jaanipäeva eel lahkus meie seast tema isa ja karjääri ülesehitaja Jaak Kanepi.
Nii meeste kui naiste seas selge võidusoosik
Üle tüki aja oleme taas olukorras, kus suure slämmi turniiri eel on nii meeste kui naiste seas olemas üks väga selge võidusoosik. Kui naiste seas on selleks maailma esireket ja tänavune naiste tennise valitseja Iga Swiatek, siis meeste seas oodatakse suurt turniiri Wimbledoni kuuekordselt võitjalt Novak Djokovićilt. Erinevate probleemide ja murede tõttu on Djoković viimasel kolmel suurturniiril võidust ilma jäänud ning tema edunälg peaks praeguseks olema juba väga suur – seda enam, et muruväljakud talle sobivad ning teisi selle eelistusega ja heas hoos tippmängijaid hetkel tabelis ei ole.
Djokovići võidukoefitsiendiks hindab Betsafe turniiri eel vaid 1,80 – järgnevad Matteo Berretini (6,50) ja Rafael Nadal (8,00). Iseäranis põnev saab olema näha seda, mida suudab just nimelt Nadal – senise aasta kaks esimest suurturniiri võitnud hispaanlane on olnud püstihädas päris tõsise jalavigastusega, mis on valu vältimiseks nõudnud närvide külmutamist ja anesteesiasüste. Kiired muruväljakud ei ole kunagi olnud Nadali tugevuseks, kuid tänavu on ta näidanud tõeliselt hingestatud ja võitluslikku mängu, mistõttu ei tohi teda kindlasti alahinnata, seda enam, et Djokovićiga saaks ta vastamisi minna alles finaalis. Nadali hea koefitsiendi tõttu oleks siin väike panus tema võidule päris kohane – mine tea, ehk langeb Djoković mõnes varasemas ringis välja ning avab Nadali jaoks tee tiitlini?