NBA hooaeg 2024-25: 5 eriti julget ennustust
Käes on juba oktoobri teine pool ning kui Euroopa korvpalliliigad on juba täies hoos, siis ookeani taga on NBA alles start-nuppu vajutamas. 82 mängu põhihooajal ootab igal juhul ees kõiki 30 võistkonda, parimad pääsevad aga ka kevadistele play-off mängudele.
Betsafe’i blogi aitab sind NBA lainele sättida ja pakub välja viis ennustust algava hooaja kohta – mõni neist kohe päris pöörane ja julge!
Mitte ükski mängija ei viska keskmiselt 30 punkti mängus
Eelmise hooaja keskel otsustasid liiga juhid, et NBA mäng on läinud liiga rünnakut soosivaks: skoorid olid üha kasvavas trendis, kaitsjatele vilistati liiga palju vigu ja punktide viskamine oli ründemängijatele muutnud liiga lihtsaks. Seda otsustati ilmselgelt kohtunikele antud suunistega kohendada: vigu välja meelitada ei olnud põhihooaja viimasel kolmandikul enam sugugi nii lihtne kui varem ning mängud hakkasid rohkem meenutama FIBA reeglitega korvpalli.
Kuna punkte pole enam nii lihtne visata, ennustame, et mitte ükski mängija ei viska sel hooajal keskmiselt mängus üle 30 punkti.
Keskmiselt 30 punkti mängus on alati olnud NBAs ründemängijate tõeliseks kvaliteedinäitajaks ja etaloniks. Üldiselt jõuavad selleni igal hooajal väga üksikud mängijad. Viimane hooaeg, kus ei olnud ühtegi 30 PPG meest, oli 2014-15 ehk kümme aastat tagasi – ehk juhtub tänavu taas nii?
LeBron James ja Lakers jäävad playoff’ist välja
Üht läbi aegade parimat korvpallurit LeBron Jamesi ootab ees väga eriline hooaeg – nimelt võttis tema koduklubi Los Angeles Lakers suvises draftis ära tema poja Bronny, mis tähendab, et sel hooajal näeme NBA ajaloos unikaalset olukorda, kus ühes ja samas tiimis mängivad koos isa ja poeg. Hooaja alguses pannakse nad kindlasti ka koos platsile, mis sest, et märgid näitavad, et vähemalt hetkel ei ole Bronny päris NBA masti mängumees, kes mõne teise nime ja perekondliku taustaga oleks samuti Lakersisse jõudnud.
Lakers on ehk isegi maailma kõige populaarsem NBA tiim, mistõttu räägitakse neist väga palju, kuid sportlikku põhjust tänavu selleks liiga palju ei ole. James ja Anthony Davis on endiselt väga kõva duo, kuid nende kõrval ei paista olevat piisavalt sügavust, et teha ülitugevas läänekonverentsis samm edasi tabeli keskelt ülespoole. Eelmisel hooajal saadi põhiturniiril läänes kaheksas koht, tänavu ähvardab neid aga päris tõsiselt play-off’ist sootuks välja jäämine. Play-in turniirile võivad nad isegi jõuda, aga noored tiimid nende ümber on vahepeal arenenud veelgi paremaks ning 40-aastane James ja Davis ei suuda kahekesi Lakersit nii kõrgele tassida, et nad päriselt tugevatele meeskondadele kanna peale suudaksid astuda.
MVP tiitel on taas USA mängija käes
NBA kõige väärtuslikumale mängijale antavat MVP tiitlit on jagatud välja juba alates hooajast 1955-56. Esimesed 38 aastat järjest võitis selle USA mängija, kuniks see 1994. aastal Nigeeriast pärit Hakeem Olajuwonile anti. Pärast teda läks veel 11 aastat, enne kui see uuesti „välismaalaste“ valdusesse läks – kaks korda järjest tunnistati MVP-ks kanadalane Steve Nash ja korra sakslane Dirk Nowitzki. Sellele järgnes Kobe Bryanti, LeBron Jamesi, Kevin Duranti, Stephen Curry, Russell Westbrooki ja James Hardeni ajastu, kuniks kreeklane Giannis Antetokounmpo selle hooajal 2018-19 võitis. Sellest ajast saati ei olegi ameeriklased enam löögile pääsenud – kahe Giannise tiitli järel on selle kolmel korral võitnud Nikola Jokić ja korra Joel Embiid.
Nüüd on aga olemas reaalne stsenaarium, kuidas ameeriklased MVP endale tagasi saaksid. Üks variant on selleks see võita Embiidil, kes on vahepeal saanud USA passi ja kuulus olümpial ka USA koondisesse. Parem panus oleks aga hoopis New York Knicksi liider Jalen Brunson. Ta on seni igal hooajal selgelt teinud sammu edasi ning viskas juba mullu keskmiselt 28,7 punkti mängus, aidates Knicksil idakonverentsis väga kõrgele tõusta. Knicks saab ka sel hooajal olema väga kvaliteetne meeskond ning kui Brunson nad näiteks idakonverentsis esimeseks juhib, saab temast üks peamisi MVP kandidaate.
NBA saab uue meistermeeskonna
Pealtnäha võiks ju arvata, et mis selles ennustuses nii erilist on – igal hooajal tuleb ju uus meister! Siin on aga mõeldud hoopis seda, et NBA tiitli võidab tänavu võistkond, kes seda varem pole suutnud. Peamised kandidaadid selleks tulevad läänekonverentsist – Oklahoma City Thunder on raskete aastate ja peamiselt parketi närimist sisaldanud hooaegade järel kogutud draftivalikute ja noorte mängijate toel kerkinud oma konverentsis paberi peal vaat et parimaks meeskonnaks ning alustab hooaega tiitlisoosikuna number kaks – ainult tiitlikaitsja Boston Celticsi võimalusi hinnatakse veel paremateks. Shai Gilgeous-Alexanderi meeskond ei ole seni suutnud aga play-offis end samaväärselt tõestada.
Teiseks potentsiaalseks uueks tiitlitiimiks on Minnesota Timberwolves, kes tegi hooaja eel suure vahetustehingu, liigutades Karl-Anthony Townsi Knicski ja saades vastu Julius Randle’i ja Donte DiVincenzo. Saab olema põnev näha, kuidas uus kooslus toimib ja kas varem sisuliselt igasuguse play-off eduta Minnesota suudab teha sammu edasi.
Viimased viis hooaega on meile toonud viis erinevat meistermeeskonda – kas tuleb ka kuues?
Victor Wembanyama on juba teisel hooajal igas mõttes superstaar
Kui San Antonio Spurs eelmisel aastal draftiloterii võitis ja avavaliku õiguse sai, oli neil põhjust pidutsemiseks tavalisest rohkem – selle valikuga Prantsusmaalt kätte saadud enam kui 220-sentimeetrist Victor Wembanyamat peeti juba enne NBA väljakule astumist üheks läbi aegade parimaks tulevikulootuseks. Ühest küljest ülipikk keha ja teleskoopkäed, teisalt aga ka tagamängijalik viske- ja põrgatamisoskus koos liikuvuse ja juba väga noorest peast oma keha eest hoolt kandmise oskuse ja harjumusega – Wembanyama oleks justkui NBA 2K mängus või laboris kokku pandud eksperimentaalne korvpallur. Avahooaeg Spursis sisaldas tal küll meeskonna kehva komplekteeritusse tõttu palju kaotusi, kuid ta ise näitas juba debüüthooajal oma sisu ja võimet eelkõige kaitsega mänge muuta. Nüüd, teisel hooajal, kui Spurs tõi talle tagaliini sööte andma läbi aegade ühe parema mängujuhi Chris Pauli, saab Wembanyama ka rünnakul oma võimeid näitama hakata ning kui kõik läheb plaanipäraselt, saab temast juba oma teisel NBA hooajal vaat et MVP kandidaat. Aasta kaitsemängija tiitli võib ta samuti terve püsides ära võita ning muud tiitlid ja võidud tulevad koos sellega niikuinii. Wemby on tõeliselt kohal!