Korvpalli MM 2019: Ajakava, Tabelid, Meeskonnad, Ennustused

Korvpalli MM 2019 Hiinas tuleb pisut teistmoodi kui tavaliselt – 18. meeste MM-finaalturniir hõlmab esimest korda 24 meeskonna asemel 32 koondist ning toimub sel aastal 31. augustist 15. septembrini. Lisaks on mindud üle ka uuele tsüklile: MM-ide vahe on küll endiselt nelja-aastane, kuid enam ei peeta võistlust samal aastal jalgpalli MM-iga.

MM-ilt on võimalik saada ka pileteid olümpiamängudele: Hiinas toimuva turniiri põhjal jaotab FIBA lõpuks kokku seitse OM-pääset: üks Aafrikale, üks Aasiale, üks Okeaaniale ning kaks nii Euroopale kui Ameerikale.

Sellest artiklist leiad kõik olulise info, mis puudutab korvpalli MM-i – alates alagruppidest, mängukavast, ennustustest, favoriitidest ja lõpetades kõige muuga.

Sisu

Korraldajamaa valimine

2019. aasta MM-i korraldada soovivad riigid pidid oma avalduse esitama 2014. aasta aprillis. Aasta hiljem otsustati, et tänavune turniir toimub Aasias, mis jättis sõelale kaks varianti: Hiina ja Filipiinid. 2015. aasta 7. augustil anti lõplikult teada, et tänavune turniir toimub Hiinas, kes sai sellega ühtlasi võistlustele ka vabapääsme. Otsustavas hääletusvoorus edestasid hiinlased filipiinlasi 14:7.

Korvpalli MM Hiina linnad

FIBA korvpalli MM mängitakse kokku kaheksas Hiina linnas: Pekingis (areen mahutab 18 000 pealtvaatajat), Shanghais (18 000), Nanjingis (19 600), Wuhanis (11 700), Guangzhous (11 600), Foshanis (14 700), Shenzhenis (12 300) ja Dongguanis (16 000).

Veerandfinaalid peetakse Dongguanis ja Shanghais, alates poolfinaalidest peetakse kõik kohtumised Pekingis.

Allolevalt pildilt saad näha, kus nimetatud linnad asuvad ning millised meeskonnad seal oma alagrupikohtumisi peavad (kliki pildil, et näha suuremalt).

Korvpalli MM 2019 alagrupid

Asjatundjad tõid juba pärast loosi välja, et korvpalli MM H-alagrupp, kus mängib ka meie naaber Leedu, on tänavuse MM-i surmagrupiks – nii leedukad ise kui ka Austraalia, Kanada ja ehk isegi äkki võib-olla Senegal on kahtlemata kõik ohtlikud tiimid, kuid edasi pääseb neist vaid kaks tiimi.

Leedukad alustavad turniiri näiteks 1. septembril, kui ollakse vastamisi Senegaliga. Suursoosik USA peab oma esimese kohtumise samuti tarkusepäeval, kui nemad kohtuvad Tšehhiga.

A-grupp (Peking)

– Elevandiluurannik
– Poola
– Venezuela
– Hiina

B-grupp (Wuhan)

– Venemaa
– Argentina
– Lõuna-Korea
– Nigeeria

C-grupp (Gunagzhou)

– Hispaania
– Iraan
– Puerto Rico
– Tuneesia

D-grupp (Foshan)

– Angola
– Filipiiinid
– Itaalia
– Serbia

E-grupp (Shanghai)

– Türgi
– Tšehhi
– USA
– Jaapan

F-grupp (Nanjing)

– Kreeka
– Uus-Meremaa
– Brasiilia
– Montenegro

G-grupp (Shenzen)

– Dominikaani Vabariik
– Prantsusmaa
– Saksamaa
– Jordaania

H-grupp (Dongguan)

– Kanada
– Senegal
– Leedu
– Austraalia

Kes on soosikud?

A-alagrupis, kus mõõtu võtavad Poola, Elevandiluurannik, Venezuela ja Hiina, peetakse edasipääsusoosikuteks poolakaid ja korraldajamaad Hiinat. Tegu on ehk kõige nõrgema alagrupiga, ent esikohale ennustatakse Poolat (grupivõidukoefitsient 2,10), järgnevad Hiina (2,60), Venezuela (5,00) ja Elevandiluurannik (34,00). 

B-alagrupis on kaheks väga selgeks edasipääsusoosikuks Argentina (alagrupi võidukoefitsient 1,85) ja Venemaa (2,45). Nigeeria üllatusvõit alagrupis tooks täpsele panustajale raha tagasi juba 7,00-kordselt, Lõuna-Korea grupivõidukoef on aga lausa 151,00.

C-alagrupis hinnatakse Hispaaniat ülekaalukaks favoriidiks – nende võit alagrupis on väärt vaid koefi 1,01. Nende kõrval ennustatakse edasi Puerto Ricot (12,00), Iraan (81,00) ja Tuneesia (101,00) jäävad juba kaugemale.

D-grupis eeldatakse kahe Euroopa meeskonna edenemist. Serbia on oma grupivõidukoefitsiendiga 1,16 päris selge soosik, Itaalia (4,50) ei jää aga kaugele maha. Angola ja Filipiinide edasipääsu üldiselt ei usuta – nende alagrupivõidukoefiks on mõlemal 151,00.

E-alagrupis on kogu turniiri suursoosik USA, kelle alagrupivõit sarnaselt Hispaaniale täpsele panustajale suurt midagi sisse ei tooks – koefitsiendiks on vaid 1,01. Ameeriklaste kõrval on huvitavat duelli oodata Türgi (15,00) ja Tšehhi (34,00) vahel, Jaapan (151,00) on selles grupis eeldatavaks autsaideriks.

F-grupis, mis on H-grupi kõrval üks ühtlasemaid, on soosikuks Kreeka (grupivõidukoefitsient 1,30), järgnevad Brasiilia (5,50), Montenegro (10,00) ja Uus-Meremaa (21,00).

G-grupis eeldatakse kahe Euroopa suure riigi edasipääsu – Prantsusmaa võit alagrupis tooks täpsele ennustajale raha tagasi 1,28-kordselt, Saksamaa võit aga juba 4,75-kordselt. Dominikaani Vabariiki (11,00) ja Jordaaniat (101,00) nii palju ei usuta.

Ilmselt kõige põnevamas alagrupis ehk H-grupis on olukord aga väga pinev: Austraalia, Leedu ja Kanada on kõik vaat et ühel pulgal! Õhkõrnaks soosikuks peetakse Ben Simmonsita mängivad Austraaliat (grupivõidukoefitsient 2,50), Leedu ja Kanada on võrdselt 2,90 peal. Senegal vajaks grupivõiduks juba väikest korvpalliimet (151,00).

Turniiri üldvõidu osas ennustatakse esimeseks ikkagi USA-d – hoolimata sellest, et terve plejaad superstaare on otsustanud sel suvel koondist mitte aitama tulla. Ameeriklaste turniirivõidu korral on võimalik oma panus 1,24-kordistada ning huvitaval kombel on suhteliselt selgeks favoriidiks number kaks tõusnud Rio olümpiahõbe Serbia, kelle võidukoefitsiendiks pakutakse Betsafe’is 6,00. Lausa kolmandal kohal on Kreeka (17,00) ning alatise ameeriklaste ohustaja Hispaania leiame selles tabelis alles neljandalt realt – Hispaania suur triumf tooks täpsele panustajale raha tagasi 19,00-kordselt. Leedu jagab selles nimekirjas koos Kanadaga seitsmendat-kaheksandat kohta – mõlema koefitsiendiks pakutakse 51,00.

Korvpalli MM 2019 ajakava

MM-finaalturniir on jagatud kolme erinevasse faasi: esimene alagrupiturniir, vahegrupp ning play-off. 32 meeskonda on esialgu jagatud kaheksasse neljaliikmelisse alagruppi (A-H). Iga alagrupi kaks paremat pääsevad edasi vahegruppidesse, mida on kokku neli (I-L). Vahegruppidest pääsevad edasi veerandfinaali omakorda iga grupi kaks paremat.

Turniir kestab 16 päeva ning kokku saavad korvpalligurmaanid nautida 92 tippmatši.

Alloleva korvpalli MM 2019 ajakava graafika peal välja toodud kõik kohtumised ning nende algusajad Eesti aja järgi. Kliki pildil, et näha seda suuremalt!

Korvpalli MM-i kvalfikatsioon ja meeskonnad

2019. aasta MM-i jaoks muudeti mõistagi omajagu ka valikturniiri süsteemi. Hoolimata sellest, et finaalturniiri meeskondade arv suurenes 24-lt 32-le, ei anta enam MM-ile wild card’e, samuti ei pääse automaatselt turniirile peale isegi valitsev olümpiavõitja. Ainsa meeskonnana sai otse finaalturniirile korraldajamaa Hiina.

Igal FIBA tsoonil oli oma valikturniir ning kõikidele maailmajagudele oli jagatud kindel arv edasipääsukohti – Euroopal 12, Aasial ja Okeaanial kokku 8, Ameerikal 7 ja Aafrikal 5.

Euroopas jagati 32 paremat riiki esmalt kaheksasse neljaliikmelisse valikgruppi, kus kõik meeskonnad omavahel kodus-võõrsil põhimõttel kaks korda läbi mängisid. Iga alagrupi esimesed kolm meeskonda pääsesid edasi teise vooru, kus 24 meeskonda omakorda nelja kuueliikmelisse valikgruppi jagati – seal võeti kaasa mängud oma eelmise grupi liikmete vastu ning selgitati välja iga grupi esikolmik, kes MM-ile pileti tagas.

Valikturniiri süsteem põhjustas palju paksu pahandust, sest FIBA otsustas hüljata senised suvised valikmängud ning asendada need suuresti hooaja kestel toimuvate „koondiseakendega”. Seetõttu ei saanud suur osa maailma tippmängijaid oma koondisele appi tulla, kuna olid kas NBA-s või Euroliigas klubiliste kohustustega hõivatud.

Euroopast pääsesid 12 hulka Hispaania, Türgi, Montenegro, Itaalia, Leedu, Poola, Prantsusmaa, Venemaa, Tšehhi, Kreeka, Saksamaa ja Serbia.

Aasiast ja Okeaaniast moodustasid edasi pääsenute grupi lisaks korraldale Hiinale veel Austraalia, Jaapan, Iraan, Filipiinid, Uus-Meremaa, Lõuna-Korea ja Jordaania.

Aafrikast jõudsid finaalturniirile Nigeeria, Senegal, Elevandiluurannik, Tuneesia ja Angola.

Ameerika tsoonist läksid edasi USA, Argentina, Puerto Rico, Kanada, Venezuela, Brasiilia ja Dominikaani Vabariik.

MM-debüüdi teevad sel turniiril vaid Montenegro ja Tšehhi, kusjuures enam kui 50-aastase pausi järel pääses „suurte poiste” sekka ka Poola. Eelmise turniiriga võrreldes on uued nimed veel Kanada, Hiina, Saksamaa, Elevandiluurannik, Venemaa ja Tuneesia, kes asendavad Horvaatiat, Sloveeniat, Ukrainat, Mehhikot, Egiptust ja Soomet.

Alloleva graafika pealt saad vaadata kõiki finaalturniirile jõudnud riike ning nende FIBA edetabelikohta. Kliki pildil, et seda suuremalt näha!

Alagruppide loos

Finaalturniiri alagruppide koosseisud pandi paika 29. märtsil toimunud loosiprotseduuriga, kusjuures eelnevalt olid kõik meeskonnad jaotatud erinevatesse tugevusrühmadesse. Kõige tugevama grupi moodustasid seal USA, Prantsusmaa, Hispaania ning korraldajamaana anti see võimalus ka hiinlastele.

Turniiri ametlikud saadikud

MM-finaalturniiril on ametisse nimetatud ka nimekad endised korvpallurid, kes täidavad globaalse saadiku rolli – kunagiste tippude Yao Mingi ja Kobe Bryanti kõrval on kolmandaks selliseks meheks värskelt oma pikale ja edukale karjäärile joone alla tõmmanud Saksa legend Dirk Nowitzki.

Värskelt 41-aastaseks saanud Nowitzki lõpetas oma 21 hooaega kestnud NBA karjääri alles tänavu ning võib sellele suure uhkusega tagasi vaadata: 2007. aastal sai ta NBA MVP tiitli, aga mis veel olulisem – 2011. aastal suutis ta oma Dallas Mavericksiga seljatada suure kolmikuga Miami Heati ning tulla NBA meistriks. NBA tähtede mängule valiti ta koguni 14 korral.

Nowitzki on mänginud ka MM-finaalturniiril: 2002. aastal aitas ta Saksamaa koguni poolfinaali, kus ta küll kaotas, kuid hiljem pronksmedali kaela sai. Kolm aastat hiljem jõudsid sakslased EM-il finaali.

Korvpalli MM ajalugu

FIBA Korvpalli Maailmameistrivõistlused ajaloos pole veel ükski meeskond suutnud võita kolme tiitlit järjest. 1950. aastal toimunud esimesel turniiril triumfeeris Argentina ning järgnevad võitjad on olnud (järjekorras) Argentina, USA, Brasiilia, Brasiilia, NSV Liit, Jugoslaavia, NSV Liit, Jugoslaavia, NSV Liit, USA, Jugoslaavia, USA, Jugoslaavia, Jugoslaavia, Hispaania, USA, USA.

Enim tiitleid on seega võrdselt Jugoslaavial ja USA-l, kes on mõlemad triumfeerinud viiel korral. NSV Liit on võitjaks tulnud kolmel puhul, Brasiilia kahel – üks võit on kirjas veel Hispaanial ja Argentinal. Meie naabri Leedu parimaks tulemuseks on jäänud 2010. aastal Türgis saadud kolmas koht.

Riigid medalite arvu järgi

Kuldmedalid

Hõbemedalid

Pronksmedalid

1. USA

2. Jugoslaavia

3. NSV Liit

4. Brasiilia

5. Argentina

6. Hispaania

7. Venemaa

8.-10. Kreeka, Serbia, Türgi

11. Tšiili

12.-16. Horvaatia, Prantsusmaa, Saksamaa, Leedu, Filipiinid

5 – USA, Jugoslaavia

3 – NSV Liit

2 – Brasiilia

1 – Argentina, Hispaania

3 – USA, Jugoslaavia, NSV Liit

2 – Brasiilia, Venemaa

1 – Argentina, Kreeka, Serbia, Türgi

4 – USA

2 – Jugoslaavia, NSV Liit, Brasiilia, Argentina, Tšiili

1 – Horvaatia, Prantsusmaa, Saksamaa, Leedu, Filipiinid

MÄRKSÕNAD

SHARE