Korvpallikoondis alustab MM-valikturniiri. Mida esimesest mängudeaknast oodata?

Sel nädalal kogunes üle tüki aja Eesti meeste korvpallikoondis, et valmistuda peatselt algavaks MM-valikturniiriks. Esimestes kohtumistes on Eesti vastamisi võõrsil Saksamaa ja kodus Iisraeliga.

Mida nendest mängudest oodata, millises seisus meie korvpallikoondis hetkel üldse on ja kuidas meie võimalusi neljaliikmelises alagrupis hinnata? Betsafe’i blogi teeb kõigest olulisest ülevaate!

MM-valikturniir: 39 meeskonnast sõelutakse välja 12 paremat

Alustuseks on paslik üle vaadata ja meelde tuletada, milline näeb MM-valiksarja formaat üldse välja. Kuigi suurema osa meeskondade jaoks saab turniir alles nüüd alguse, siis tegelikult on kaks eelringi juba peetud – nendes osalesid meeskonnad, kes järgmise aasta Eurobasketile ehk korvpalli EM-ile ei kvalifitseerunud. Tasub meelde tuletada, et nende meeskondade seas oli ka Läti! Omakeskis mängiti kaks eelringi, mille abil selgus lõpuks kaheksa meeskonda, kes nüüd algavaks kolmandaks ringiks liituvad 24 EM-il osaleva meeskonnaga.

Kolmandas ringis on 32 meeskonda loositud kaheksasse neljaliikmelisse alagruppi, kusjuures igast alagrupist pääseb järgmisesse ringi lausa kolm esimest – seega langeb selles faasis välja vaid kaheksa meeskonda. 24 edasipääsejat asetatakse seejärel omakorda nelja kuueliikmelisse alagruppi, kusjuures praeguse faasi tulemused võetakse sinna kaasa – ning iga grupi kolm paremat teenivadki lõpuks pääsme MM-finaalturniirile, mis toimub 2023. aasta sügisel Indoneesias, Jaapanis ja Filipiinidel.

Eesti kuulub praeguses faasis ühte alagruppi Saksamaa, Iisraeli ja Poolaga ning kuigi kõik vastased on korvpallis näidanud head minekut (näiteks on kõik meeskonnad kohal järgmise aasta EMil), võiksid meil olla päris head võimalused edasipääsu nimel võitlemiseks.

Eesti koondis: kolm potentsiaalset debütanti ja paar olulist puudujat

Klubihooaja sees peetavad koondiseaknad on rahvusvahelise korvpalli osaks olnud juba mitu head aastat ning täpselt nii kaua on ka nende üle nurisetud: rahvusvaheline korvpalliliit FIBA ei ole endiselt isegi mitte Euroliigaga koondiseakende osas kokkuleppele jõudnud, rääkimata NBA-st, mistõttu peavad koondised sageli hakkama saama ilma oma tugevamate mängijateta. Just sellel põhjusel jäi ka väga korraliku tasemega Läti näiteks EM-ilt kõrvale ning sisuliselt B-, aga mõnel juhul isegi C- või D-koosseisudega pidid hakkama saama ka mitmed korvpalli suurriigid. See tähendab omakorda, et tavapärased jõujooned ja jõudude vahekorrad valiksarjas kehtida ei pruugi, juhtuda võivad üllatused ja muud ootamatused.

Eesti koondisel ei ole küll teadupoolest hetkel ei NBA-s ega Euroliigas ühtegi mängijat, kuid sellest hoolimata on meie koosseisus nii mõnigi oluline puuduja. Kerge vigastuse tõttu jääb eelseisvatest mängudest eemale hetkel ehk isegi meie parim korvpallur, Saksamaal Hamburg Towersis mängiv tsenter Maik-Kalev Kotsar, kerged küsimärgid on ka mängujuhi positsiooni kohal, sest vigastus jätab eemale ka TalTechis palliva Sten Soku, kes on Eesti tippmängijatest hetkel parim „puhas“ mängujuht. Vigastuse tõttu oleme seekord ilma ka kõvast võitlejast Janari Jõesaarest, kes on viimastel aastatel end samuti Eesti koondise liidrite sekka mänginud.

Kuigi mitmed teised välismaa kõrgliigades pallivad mehed nagu Kristian Kullamäe, Sander Raieste ja Henri Drell on küll kohal, siis pole nad viimasel ajal koduklubides eriti mängupraktikat saanud. Kullamäe pole koduklubi Burgose eest viimase poolteise kuu jooksul üldse platsile saanud, Drelli roll Itaalias Pesaros on kahanenud sisuliselt minimaalseks. Drelli puhul on õhus ka klubivahetus: nimelt sahistatakse, et koondisepausi järel võib ta siirduda Poolasse.

Aga nagu öeldakse: loodus tühja kohta ei salli! Mõne puuduja kõrval kutsus koondise peatreener Jukka Toijala meeskonda lausa kolm potentsiaalset debütanti: 17-aastase Real Madridi noortemeeskonna tsenter Henri Veesaare, 19-aastase Itaalia esiliigameeskonna Pistoia ääremängija Joonas Riismaa ja 22-aastase TalTechis särama löönud ääremängija Mikk Jurkatamme.

Eesti koosseis MM-valikmängudeks:

Tagamängijad: Kristian Kullamäe, Märt Rosenthal, Martin Dorbek, Rain Veideman, Mikk Jurkatamm, Jaan Puidet

Ääremängijad: Siim-Sander Vene, Henri Drell, Kaspar Treier, Kristjan Kitsing, Joonas Riismaa, Kregor Hermet

Keskmängijad: Rauno Nurger, Henri Veesaar

Vastased samuti mitmetest olulistest meestest ilma

Saksamaa koondis sai uueks peatreeneriks Gordon Herberti. Foto: TT

Eesti seekordsetest vastastest rääkides ei saa samuti üle ega ümber sellest, et mitmed olulised mängijad on neil puudu. Saksamaa korvpall on viimase paarikümne aastaga teinud korralikke edusamme ning nad on saanud mängijaid nii NBA-sse kui Euroliigasse, kus mängivad ka nende oma Müncheni Bayern ja Berliini Alba. Mitmed meeskonna põhitegijad tuleksidki tavalises olukorras kas NBA-st (Dennis Schröder) või Euroliiga klubidest (Johannes Voigtmann, Ismet Akpinar, Tibor Pleiss), ent selle asemel tuleb sakslastel läbi ajada pisut teisejärgulise koondisega.

Kogenud koondislastest on rivis Itaalias Bologna Fortitudos palliv Robin Benzing, Bayreuthis palliv Bastian Doreth ja Bambergi mees Patrick Heckmann ning kuigi kõik kolm on hea tasemega mängumehed, ei tohiks nende puhul olla tegemist sellise tasemega, mis peaks Eesti korvpallurites aukartust äratama. Suur osa meeskonnast tuleb tugevast Saksamaa kõrgliigast, kuid vähemalt teoreetiliselt on sellel tasemel näiteks ka kogu Kalev/Cramo meeskond. Saksamaa koondisel on muuhulgas aga ka uus peatreener: selleks on Gordon Herbert, kelle filosoofiaga on Eesti juhendaja Jukka Toijala hästi tuttav, sest on käinud tema juures end täiendamas.

Iisraeli puhul on tuntumaid mängijaid küll vähem, kuid sealgi on selge, et mitmetest tugevatest meestest ollakse ilma: nende viimase aja kuulsaim korvpallur Omri Casspi lõpetas suvel karjääri, lombi taga eemal on aga näiteks Deni Avdija ja T.J. Leaf. Suur osa võistkonna tuumikust tuleb koduliiga meestest, kuid Iisraelil on ka mitmeid mängijaid, kes teenivad igapäevaleiba tugevates Euroopa liigades, näiteks Hispaanias ja Prantsusmaal.

Kodumäng Iisraeliga on kindlasti Eesti koondise jaoks eelseisvast mängudepaarist olulisem ja võidetavam, kuid on raske öelda, kas Eesti võiks selles kohtumises soosikuks olla. Jukka Toijala kippus koondise pressikonverentsil küll favoriidikoormat vastase peale veeretama, kuid on selge, et ka Eesti koondis läheb selles alagrupis edasipääsu püüdma, mis tähendaks omakorda, et sellised kodumängud nagu Iisraeli vastu ees on, tuleb ära võtta. Toijala „valitsusajal“ on meie korvpallikoondis näidanud tervikuna head mängu ja pakkunud häid emotsioone – miks ei võiks me seda ka seekord näha saada?

Eesti koondise mängud (Eesti aja järgi):

  • 25. november kell 20.00: Saksamaa – Eesti
  • 28. november kell 19.00: Eesti – Iisrael