Eesti korvpallikoondis olümpiamängude eelvalikturniiril: millised on Eesti šansid?
Korvpallisõbrad teavad hästi, et sel nädalavahetusel tasub sammud seada Tondiraba halli, kus Eesti korvpallikoondis alustab järgmise aasta olümpiamängude eelvalikturniiri. Mis meid seal ootab ning mida tuleks Eesti meeskonnal teha, et astuda samm lähemale uskumatuna näivale saavutusele ehk olümpiamängudele pääsemisele?
Betsafe’i blogi teeb kõigest olulisest ülevaate!
Olümpiamängude eelvalikturniir: mida see tähendab?
Järgmisel suvel Pariisis toimuvatele olümpiamängudele pääseb meeste korvpallis kokku vaid 12 meeskonda, mis tähendab, et valiksõel on üle kogu maailma väga tihe ja paratamatult peavad turniirilt mitmed suured kossuriigid eemale jääma. Seda enam, et üks koht 12st on korraldajamaale Prantsusmaale juba reserveeritud!
12 kohast üks on seega juba Prantsusmaa poolt võetud ning koguni seitse kohta jagatakse ära augusti lõpust septembri keskpaigani kestval korvpalli MMil. Sealjuures ei tähenda see tingimata seda, et olümpiapileti saaksid turniiri seitse esimest – nimelt järgitakse OM-piletite jagamisel ka regionaalset printsiipi, mis tähendab, et MM-finaalturniiri lõppjärjestuse järgi saab olümpiapileti parim Aafrika meeskond, kaks paremat Ameerika meeskonda, parim Aasia võistkond, parim Okeaania võistkond ja kaks paremat Euroopa meeskonda. See tähendab, et halvemal juhul võib ju olla nii, et mõni meeskond jõuab küll MM-finaali, aga olümpiale selle abil ei pääsegi!
Ülejäänud neli kohta jagatakse aga olümpia valikturniiridel, kus nende peale hakkab järgmisel suvel kokku heitlema 24 koondist. 19 võistkonda neist tulevad MM-finaalturniiril olümpiapiletita jäänud meeskondade seast, ülejäänud viis meeskonda on aga mõeldud olümpia eelvalikturniiride võitjatele – selliseid eelvalikturniire toimub kokku viis (üks Aafrikas, üks Ameerikas, üks Aasias ja kaks Euroopas).
Tasub aga tähele panna, et nüüd Tondirabas nelja meeskonna osavõtul toimuv turniir ei ole tegelikult kogu eelvalikturniir, vaid ainult pool sellest – Eestis toimub üks alagrupp kahest, mis tähendab, et kokku võistleb selle ühe olümpia valikturniiri pileti nimel kaheksa meeskonda. Tuletame meelde, et Eesti vastased Tondirabas on Tšehhi, Põhja-Makedoonia ja Iisrael, teises alagrupis Poolas heitlevad lisaks võõrustajatele Portugal, Ungari ja Bosnia. Mõlemast alagrupist pääseb edasi Poolas 18—20. augustil toimuvatele otsustavatele mängudele kaks paremat, kes seejärel play-off süsteemis ühe võitja välja selgitavad.
Keeruline, kas pole? Kõige lihtsustatumalt öeldes on Eestil võimalus sel suvel kaheksa vastase seast parimaks tulles pääseda järgmisel suvel peetavale suurele olümpiavalikturniirile, kus 24 meeskonna vahel jagatakse ära vaid neli piletit olümpiamängudele. Esimene samm on aga Tondirabas peetaval kodusel turniiril kahe parema sekka tulemine.
Milline on Eesti koosseis?
Halvad uudised Eesti koondise fännidele tulid juba üsna varakult: nimelt sõudis meie parim mängija Maik-Kalev Kotsar värskelt abieluranda ning pulmaga seotud sündmuste tõttu ei tule ta seekord koondisele appi. Kõige hõredam olukord ongi meil korvi all, sest vigastusega on puudu ka Rauno Nurger ja Henri Veesaar. Olulistest tegijatest on vigastus eemale jätnud ka Kerr Kriisa, kõrvale jäävad ka kogenud Siim-Sander Vene ja Kristjan Kitsing. Liidrikoorem langeb seetõttu eelkõige Henri Drelli, Kristian Kullamäe, Sander Raieste, Kaspar Treieri ja Mihkel Kirvese õlule, olulist rolli võivad täita ka Artur Konontšuk, Mikk Jurkatamm, Kregor Hermet ja Matthias Tass.
Mõnes mõttes on meie seis üsna kehv, sest ideaalsest põhikoosseisust jäävad vähemalt kolm mängijat kõrvale, kuid samas on meil nooremast põlvkonnast tekkinud piisavalt paks kvaliteedikiht sinna kõrvale, et liiga palju meie tase puudujate tõttu ei lange. Ainus mees, keda ilmselt tõeliselt taga igatsema hakatakse, on Euroliiga tasemel Maik-Kalev Kotsar.
Kui head on Eesti vastased?
Tondirabas Eesti vastasteks olevatest Iisraelist, Tšehhist ja Põhja-Makedooniast tuleks kõige ohtlikumaks kindlasti pidada Iisraeli. Kuigi nende NBA mees Deni Avdija ei saa ookeani tagant tulema ning väga kõlavaid nimesid ega superstaare Iisraeli koosseisust ei leia, on nende mansa siiski ühtlaselt tugeva rivistusega, kus sees mitmeid Euroliiga tasemel Tel Avivi Maccabi mängumehi. Muuhulgas võib koosseisu oodata ka endist Tartu Ülikooli mängijat Will Raymani, kes sellesama Maccabiga värskelt kolmeaastase lepingu sõlmis.
Tšehhi koondise puhul on lihtsam välja tuua, keda neil Tallinnasse sõitmas ei ole – meie õnneks jäävad kõik nende suuremad tähed eesotsas Jan Vesely, Tomaš Satoransky ja Ondrej Balviniga koju, samuti on puudu veel mitmed tugevad pallurid. Meeskonna liidriks on aga NBA mängija – viimased kaks hooaega Oklahoma City Thunderi ja Atlanta Hawksi pinki soojendanud tagamees Vit Krejci, kõva koormust saab ka kogenum mees Vojtech Hruban.
Kolmanda vastase Põhja-Makedoonia puhul väga olulisi puudujaid ei ole, küll ei ole aga nende koosseis tervikuna teab mis meeletul tasemel. Neil on mõned säravamad mängijad eesotsas kodustatud ameeriklase TJ Shortsiga, kes valiti lõppenud hooajal Bonni meeskonna eest mängides korvpalli Meistrite liiga MVP-ks, aga pallis veel hooajal 2019-20 Lätis Ventspilsi meeskonnas. Kõva tasemega on ka ülikogenud Vojdan Stojanovski, kes on aastaid mänginud erinevates Hispaania, Türgi ja Saksamaa klubides, samuti Nenad Dmitrijević, kes pallis viimati agressorriigis Venemaal Kaasani UNICSis. Kõigi puhul on tegu aga tagamängijatega, mistõttu on meeskond „kaldu“ korvist eemale.
Mida võiks Eestilt oodata?
Arvestades seda, et Eesti koondis on kontrollmängudes, eriti viimases lahingus Soomega näidanud üldiselt isegi üle ootuste head minekut, on Tondiraba turniiril Eestilt edasipääsu nõudmine ja selle sihiks seadmine kindlasti vägagi reaalne. Nagu koondisekorvpallis ikka, on alati ruumi üllatusteks ja ettearvamatusteks, kuid Eesti meeskonna üldine hingestatus ja mängupilt annavad lootust, et vähemalt kahe parema meeskonna sekka kodusel turniiril kerkitakse.
Avamängus Tšehhi vastu ongi Eesti koondis ka Betsafe’i koefitsientide hinnangul üsna selgeks soosikuks – Eesti võidukoefitsiendiks on 1,28, Tšehhil 3,40. Võib-olla võiks siin väärtust pakkuda händikäpi abiga Tšehhile panustamine – vastastele 7,5 punkti ette andes on nende koefiks 1,88, mis tooks panustajale võidu ka sel juhul, kui Eesti koondis kohtumise napilt võidaks. Väga suureks ilmselt skoorivahe ei lähe, mistõttu tundub see koefitsient pakkuvat head väärtust.
Võit Tšehhi üle annaks Eestile edasipääsu mõttes juba kätte üsna head kaardid ning seejärel tuleks ilmselt kohe järgmisel päeval Põhja-Makedoonia alistada – kui need kaks võitu käes, võib juba sisuliselt Poola piletid ära osta.
12. august kell 16.00: Eesti – Tšehhi
13. august kell 19.00: Eesti – Põhja-Makedoonia
15. august kell 19.00: Eesti – Iisrael
Edasipääsu korral toimuksid esimene kohtumine Poolas 18. augustil, võidu korral otsustav finaalmäng 20. augustil. Edasi, Eesti!