Jalgpalli EMi ajakava – millal mängud toimuvad?

Olles hetkel suve suurimaks jalgpalliturniiriks valmistumas, on paras aeg üle vaadata tänavuse jalgpalli EM-finaalturniiri struktuur. Süveneme detailidesse – kus mängud toimuvad, mis kellast antakse avaviled ning kuidas võiks välja näha ühe meeskonna teekond alagrupist võidukarikani. Samuti heidame pilgu peale kõige olulisematele kohtumistele ja potentsiaalsetele magusatele vastasseisudele playoff’is.

Tänavune EM-finaalturniir leiab aset tavapärasel moel nelja nädala jooksul – avamäng peetakse maha reedel, 11. juunil ning finaal pühapäeval, 11. juulil. Eelmise aastaga võrreldes edasi lükatud turniir on viimaste hetkedeni olnud pidevas muutumises, sest mõned linnad (viimati Dublin ja Bilbao) on andnud mõista, et nad ei saa garanteerida mängudele publikut. Kui Bilbao mängud viidi üle Sevillasse, siis Dublini kohutmised jaotati ära teiste korraldajalinnade vahel. Lõpuks on seega alles jäänud 11 linna, kus EM-i mängud toimuvad.

Seekordne finaalturniir on esimene, mis sellisel moel üle kogu Euroopa mängitakse – Bakuust Peterburini ja Sevillast Londonini. Logistilistel põhjustel peetakse aga turniiri kõige otsustavamad mängud – poolfinaalid ja finaal – kõik Londoni fantastilisel Wembley staadionil.

Turniiri formaat näeb esmalt ette kuut neljaliikmelist alagruppi, kus iga grupi sees kohtuvad kõik meeskonnad ühe korra omavahel. Iga alagrupi kaks paremat pääsevad automaatselt edasi kaheksandikfinaali ehk 16 parema sekka, aga lisaks neile saavad pileti playoff’i veel ka neli paremat kolmanda koha meeskonda. Sealt edasi läheb juba tavaline playoff turniir, kus iga mäng saadab ühe võistkonna koju. Finaali jõudvad meeskonnad peavad seega kokku seitse kohtumist, nii nagu ka praeguse formaadiga MM-finaalturniiril.

Turniiri avapäeval 11. juunil peetakse vaid üks kohtumine – see oma avamäng Roomas Türgi ja Itaalia vahel, millele eelneb ka turniiri avatseremoonia. Esimesed kaks alagrupivooru peetakse sellele järgnevalt kuni 19. juunini – kõik mängud algavad Eesti aja järgi kas kell 16.00, 19.00 või 22.00 ning alati toimub korraga vaid üks kohtumine.

Elevus ja ärevus hakkavad haripunktile vaikselt lähenema kolmandas alagrupivoorus, kus ühe alagrupi kohtumised peetakse samaaegselt, et vältida olukordi, kus mõni võistkond saab sellest eelise, et ta teab, millise tulemusega teine kohtumine on lõppenud. Viimane alagrupivoor peetakse 20.-23. juunini, misjärel saame selgeks kõik 16 võistkonda, kes kahe puhkepäeva järel kaheksandikfinaalidega alustavad.

Kaheksandikfinaalid ja veerandfinaalid peetakse 26. juunist 3. juulini – igal päeval on kavas kaks kohtumist, mille algusajad on Eesti aja järgi 19.00 ja 22.00. Mõistagi on igas kohtumises võimalikud ka lisaaeg ja penaltiseeria, mis põnevust veelgi suurendavad.

Alagrupivooru ja playoffi varajase faasi tipphetked

Üks asi on EM-i puhul kindel: lõpuks võitjaks tuleval võistkonnal tuleb turniiri jooksul välja rabeleda keerulistest olukordadest ning alistada tugevad vastased, sest muul moel ei ole lihtsalt võimalik kaugele jõuda. F-alagrupp Portugali, Prantsusmaa, Saksamaa ja Ungariga on kindlasti surmagrupp, millel tasub erilise tähelepanuga silma peal hoida – ühes grupis on koos viimane Euroopa meister ning kaks viimast maailmameistrit!

Huvitavat pinevust peaks meile pakkuma ka D-grupp, kus omavahel lähevad vastamisi koondised, kes pidasid üle saja aasta tagasi ka kõigi aegade esimese rahvusvahelise kohtumise: Inglismaa ja Šotimaa. Nendega koos on samas grupis aga ka alati ohtlik Horvaatia, kes lõi inglased kolm aastat tagasi MM-il välja poolfinaalis.

Mida kaugemasse faasi turniir jõuab, seda tõenäolisemad on muidugi ka tõeliselt suurte koondiste omavahelised kokkupõrked – magusatest vastasseisudest on suhteliselt tõenäolised näiteks Itaalia-Belgia, Holland-Rootsi, Inglismaa-Saksamaa ja paljud teised.

Poolfinaalid ja finaal

Kui alles jäävad vaid neli meeskonda, pöördub kogu tähelepanu Londonisse Wembley staadionile. Wembleyl on varem korra EM-finaal kusjuures ka mängitud – seda 1996. aastal, kui Inglismaa viimati turniiri võõrustas, kuid toona kasutati veel vana Wembleyt – 2002. aastal lammutatud staadioni asemel valmis viis aastat hiljem praegune, „uus Wembley“. Seega saab mõnes mõttes öelda, et sellel staadionil on korra finaal mängitud, aga samas ei ole ka!

Kuigi koondiste suurturniire pole uuel Wembleyl varem mängitud, ei ole see siiski võõras suurtele üritustele. Inglismaa koondis mängib seal regulaarselt oma kodumänge, samuti peetakse seal iga-aastaselt FA karika finaali ja muid olulisi Inglismaa klubijalgpallikohtumisi, mis nõuavad neutraalset väljakut. Lisaks sellele on seal toimunud näiteks Meistrite liiga finaal, aga rolli mängis see ka 2012. aastal Londoni olümpia ajal ning 2015. aastal ragbi MM-il.

Lisaks jalgpallile ja ragbile peetakse Wembleyl sageli ka kontserte ja muid suurüritusi – seal on isegi toimunud poksimatše. Jalgpalli EM-i otsustavad mängud saavad Wembleyl seekord toimuma 6. ja 7. juulil, kui seal mängitakse poolfinaalid – suur finaalmäng on aga kavas 11. juulil, kusjuures kõik need kohtumised algavad meie aja järgi kell 22.00. Nagu alati, on finaalmängu eel kavas ka väikestviisi lõputseremoonia, mida paljud jalgpallisõbrad üle maailma kindlasti jälgivad.

Publikut lubatakse Wembley staadionile EM-i mängude ajaks vähemalt 25 protsendi ulatuses täituvusest, mis tähendab, et kõige halvemal juhul on seal mängude ajal 22 500 pealtvaatajat. Täpsemad arvud selguvad ilmselt suhteliselt viimasel hetkel.

Kõike arvesse võttes ootab meid aga neli nädalat tõelist jalgpallipidu – ei maksa unustada, et vahepealse pandeemia tõttu on viimasest jalgpallikoondiste suurturniirist möödas juba kolm aastat ning paljude spordisõprade nälg sellise sündmuse järele on kindlasti suur. Igatahes saab üks koondis 11. juulil Wembleyl tähistada suurt võitu – kuid kes see küll olla võiks?

MÄRKSÕNAD

SHARE